Svaneti Kafkas Dağları Doğa Turu
Zugdidi, Samegrelo-Zemo Svaneti, Gürcistan
Rezervasyon Seçenekleri
Tarih Seç
Rezervasyon Detayları Kişi Sayısı Fiyat
Yetişkin 1,920 ₺

Toplam 1,920 TL
Kesin Rezervasyon İçin Gerekli Ön Ödeme 384 TL

Bu turu sevdiniz mi? Hemen arkadaşlarınızla paylaşın!


Svaneti Kafkas Dağları Doğa Turu Tur Videosu - Tur Anlatımı
Tur Detayları

Svaneti Kafkas Dağları Doğa Turu - Gürcistan'da keşif tadında doğa ve kültür turu
Kafkas Dağları’nın en yüksek on zirvesi bu bölgede yer alır. Gürcistan’ın en yüksek dağı olan Şhara (5.201 m) Svaneti’dedir. Diğer zirveler Tetnuldi (4.974 m), Şota Rustaveli (4.960 m), Uşba (4.710 m ) ve Ailama’dır (4.525 m) Svaneti’nin genel görünümünü derin vadilerle birbirinden ayrılan yüksek dağlar oluşturur. Gürcistan’a “altın çağı”nı yaşatan Kraliçe Tamar (1184-1213) döneminde Svaneti Hıristiyan kültürü hızla yayıldı. Svanlar Tamar’i adeta bir tanrıça saymışlardı. Efsaneye göre “ Kıraliçe Tamar her yıl Svaneti’yi ziyaret etmiştir.” denilmekte. Bölge’de Kule Ev, Kale Ev olarak bilenen çok özel mimari yapıları bulunmaktadır. 6. Yy sonundan itibaren yapılmaya başlanan bu evlerden ayakta kalabilenlerin arasında 400 yıllık olanları olduğu söylenmektedir. Moğollar Gürcistan’ı istila etmesine karşın hiçbir zaman Svaneti’ye ulaşamadılar. Bölgenin zor ulaşım olanakları ve geleneksel kule tipi evleri, istilacılardan halkı korumuştur. Bu özelliğinden dolayı Gürcü Krallarının özel bazı eserleri bu bölgede saklanmıştır. Tüm bu özelliklerinden dolayı kendine has renkli bir kültüre ev sahipliği yapan dünyada görülmesi gereken ender bölgelerden biridir Svaneti coğrafyası. 

Turun Amacı: 
Gürcistan coğrafyası içerisinde, Svaneti merkezden uzaklığı ve iklim koşulları nedeniyle ekolojik olarak bozulmamış ve ziyaretçiler tarafından keşfedilmemiş özel bir bölgedir. Antik Köy yerleşimleri, Ortaçağ kuleleri, hala korunan ritüeller ve kültürel gelenekleri, karla kaplı dağların muhteşem görüntüleri, alpin çayırları, dağların doruklarından aşağı sarkan milyon yıllık buzullar, gürleyen nehirleri ve şaleleri ile UNESCO tarafından koruma altına alınmıştır. Argonotlar ve Altın Post efsanesini birleştiren Enguri nehri boyunca uzanan harikulade ve heyecan uyandıran bir coğrafyadır. Biz bu Coğrafya’ da yürüyüşlerle doğal güzelliklerini keşfediyor ve kırsal kültür dokusunu en iyi şekilde tanıyoruz.

Program:
1.GÜN PAZAR/ TRABZON–BATUM–ZUGDİDİ-MESTİA

Katılımcılarımızı Trabzon hava alanında karşılıyoruz. (Batum ve Hopa terminalide olabilir) Gürcistan kentleri, Kırsal yol manzaraları ile Mestia bölgesine doğru yolculuğa başlıyoruz.Zugdidi'de vereceğimiz öğlen yemeği molası sonrası son Megrel Hanedanı Danyani Sarayı gezimizi  yapıyoruz. Enguri nehrini takip ederek akşam saatlerinde Mestia’ya ulaşıyoruz.

2.GÜN PAZARTESİ / MESTİA-CHALAADİ BUZULU-MESTİA
Bugün Svaneti doğasına ısınma turu yapacağız :) Chaladi Buzulu yürüyüşü ile 2200m. yüksekliğinde müthiş buzula doğru deli dolu hiç durmadan akan dereleri  takip ederek ulaşacağız. Buzulun manzarası eşliğinde kumanyalarımızı atıştırıp Mestia'ya dönüyoruz. Kehergiani Dağcılık Müzesini ve Mestia Müzesi gezilerimizi yapıp otelimize dönüyoruz.

3.GÜN SALI / BECHO-USHBA ŞELALESİ VE BUZULU–MAZERİ VADİSİ
Usba buzulundan akan sularla oluşan şelaleler seyri için yola çıkıyoruz. Becho köyünde aracımızdan ayrılıp Mazeri Vadisini takip ederek orman içi patikalardan yürüyoruz. Dünyaca Ünlü Ushba Dağının güney zirvelerini görüyoruz. Kafkas Dağlarındaki 4710m. ve 4695m.'lik iki zirveye sahip Ushba Dağı tarihe mal olmuş trajedileri ve başarıları ile muazzam ve bir o kadar da sert bir dağ görüntüsü sunmakta.   

4.GÜN ÇARŞAMBA / USGULİ GEZİSİ
Avrupa’nın en yüksek köyü olarak bilinen Usguli Köyüne küçük Enguri nehrini takip ederek, safari gezisiyle ulaşıyoruz. Usguli köyünde müze, manastır ve 5195m. yüksekliğe sahip Kuzey Kafkasların en büyük dağı olan ve Svanca 'Dokuzdağ' anlamına gelen Shkhara dağını seyrediyoruz. Yol boyunca Bogeshi-Kalal Svan köylerini de gezip Mestia'ya dönüyoruz.

5.GÜN PERŞEMBE / JABEJİ-MULAKİ-TETNULDİ-MESTİA
Bugünkü programımızda bölgenin en mistik köyleri Jabeji'den başlayıp Mulaki köyünü geçerek Mestia'ya doğru yürüyüş yapıyor olacağız. Dileyenler bu yürüyüşü At safari şeklinde yapabilir (Ekstra) Mulaki'den ayrılıp Tetnuldi'ye ulaşıp yapacağımız çevre gezisinin ardından Mestia'da ki son gecemizde keyif dolu Çaça partisiyle günü sonlandırıyoruz. 

6.GÜN CUMA / ANEKLİA-LAZİKA-SENAKİ-GACHEDİLİ KANYONU-KUTAİSİ
Mestia'dan sabah erken saatlerde ayrılıp Zugdidi'ye doğru yola çıkıyoruz. Sahil kasabası olan Lazika'da yeni şehir Aneklia gezimizi yaparak Senaki'ye doğru yol alıyoruz. Nokalakevi antik şehrini ve Martvili kanyonunu gezerek Megrellerin başkenti olan, Rioni nehri kenarında Kolha ovasına hakim tepelere kurulu Kutaisi'ye geçiyoruz. Galati Manastırını ve Bagradi Katedralini de ziyaret edip kentte gezintiler yapıyor olacağız.

7.GÜN CUMARTESİ / PROMETE MAĞARASI-SATAPLİA MP-BATUM-TRABZON
Turun son günü. Kaf dağlarında tanrılar tarafından zincire vurulmuş Prometehus'a atfedilen mağarayı, dinazor ayak izlerine sahip Sataplia milli parkını gezerek Batum'a doğru yol alıyoruz. Kent meydanlarını ve  eski Batum gezilerimizi yapıp sahil parkını da gezerek akşam yemeğimizi yedikten sonra uçak kalkış saatimize göre Trabzon'a doğru hareket ediyoruz.

Ödenek: 1920 TL (Nakit tur fiyatı) - 1990 TL (Kk tek çekim) 
Single Konaklama Farkı: 500 TL

Neler Dahil?
-Trabzon'dan başlayıp Trabzon'da bitecek bütün ara transferler,  
-6 Gece Konaklama
-6 Kahvaltı,
-5 Akşam yemeği,
-Bölgesel mihmandarlık ve  rehberlik hizmeti,
-Seyahat Sigortası,

Cebinden Ne Çıkacak?
-Şehirler arası ulaşımedeli. İstanbul (vb)-Trabzon / Trabzon-İstanbul (vb)
-Öğlen yemekleri,
-Kutaisi'de akşam yemeği,
-Yurtdışı çıkış harcı,
-Elimizde olmayan nedenlerden dolayı oluşacak, program değişikliklerinden kaynaklanan giderler (Yol kapanması, sosyal olay, sel, deprem gibi olayların neden olduğu sonuçlar)

Ulaşım:
Bölgeye tavsiye ettiğimiz ulaşım aracı uçaktır. Tur katılımcıları Trabzon veya Hopa-Batum havaalanında karşılanıp, dönüşte de aynı şekilde Trabzon veya Hopa-Batum havaalanından yolcu edilir.
Grupla buluşma saatimiz 09.30'da Trabzon havaalanı şeklindedir. İsteyenler sabah Hopa uçuşlarını da değerlendirebilir. Buna uygun olarak uçak bileti alınmasını önemle hatırlatırız :) Dönüş günü de Trabzon'dan kalkan akşam uçuşları (19.00 ve sonrası) tercih edilebilir.

Konaklama:
5 gece Mestia’da banyo-tuvaletli, 2-3-4 kişilik odalarda konaklama.
1 gece Kutaisi otel konaklaması

Rehber
Rehberlerimiz; sosyal ilişkileri güçlü, gezi yapılacak bölgeleri araştırmacı bir ruhla inceleyen, sizlerin bölgeyle özdeşlik kurmanızı sağlayacak olan ve yöreyi çok iyi bilen bölge insanlarıdır.
Onlarca kez yaşamış oldukları tur deneyimlerinden dolayı yöreye oldukça hâkimdirler. Anlatılacak bilgi çok olduğundan dolayı daha önce turlarımıza katılan ve ikinci kez gelen katılımcılar bazen "bu anlattıklarını önceki turda anlatmadın" diye rehberlerimize sitemde bulunmaktadırlar :)

Ayrıntılı gezi ve anlatım için bizi tercih etmenizde bir nedeni de; gidilen lokal bölgelerde Laz, Hemşinli ve Gürcü gönüllü rehberlerinizin olmasıdır.

Bunlarda önemli:
1- Buluşma, Katılımcılar ilk gün en erken saatteki uçakla Trabzon’a gelmeliler. Katılımcılar en geç saat 09.30’da Trabzon’da olmalılar. Dönüş günü saat 19.00 sonrasına bilet alınmalı.

2- Yemekler, çoğunlukla et ağırlıklıdır. Çorba olmamaktadır. Belki biz özel olarak yaparız :) Et haricinde bol baharatlı mezeler ve hamur işleri bulunmaktadır. Yemeklerin genelinde Kinzi denilen baharat kullanılmaktadır. Kahvaltılarda zeytin vb. pek olmayabilir. Bol peynir çeşitleri ile kahvaltı yapacağız.

3- Yürüyüşler genelde orta zorlukta olmaktadır. Lakin yüksek irtifadan dolayı ilk kez böyle bir tura gelecek olanlar biraz adaptasyon problemi yaşayabilirler.
4- Pasaport ve geçiş, Sınır kapısını kimliklerimizle geçiyoruz. Geçiş sırasında üzerinde güncel fotoğrafınızın bulunduğu ve kenarı köşesi yıpranmamış, TC kimlik numarası yazan kimliklerle işlemlerimizi yapabiliyoruz. 18 yaşından küçük katılımcılarımızın yanlarında iki ebeveyni yoksa (sadece anne veya babasıyla seyahat ediyorsa) diğer ebeveynden de mutlaka noter onaylı muvaffakatname gerekmektedir. Aynı şekilde çocuk katılımcıların kimliklerinde mutlaka fotoğrafları olmalıdır. 

Gerekli Malzemeler
*Seyahat Çantası (Gezilerimizde küçük araçlar kullanıldığı için hazırlıklarınızı yaparken küçük boy çanta getirmeniz gerekmektedir. Çekçekli, altında tekerlekleri olan çantalar sıkıştırılamadığından çok sorun olabiliyor. Spor çantası şeklinde bir seyahat çantanız olmasını rica ederiz. Turlar otobüsle değil minibüslerle yapılmakta) :)
*Küçük bir sırt çantası (Günlük yürüyüşlerde yedek eşyanızı ve kumanyanızı koyacağınız yaklaşık 25 lt. sırt çantası)
*Yürüyüş ayakkabısı (Bileğinizi kavrayan, yüksek topuklu olmayan, taban sertliği iyi olan)
*Spor ayakkabı (Yürüyüş haricinde giyeceğiniz ve yedek olarak bulunacak az yer kaplayan hafif ayakkabı) 
*Yağmurluk (Tercihen panço'da olabilir)
*Sweat-shirt (Uzun kollu polar veya sentetik üst giysi)
*T-shirt (Sentetik, teri üzerinde tutmayan)
*Pantolon (Sentetik veya polar, erken kuruyan, geniş kesim, iki adet yeterli)
*Şort (Sıcak günler için-yada şort olabilen pantolon)
*Mayo, Havlu ve Plaj terliği (Buzul göllerine, Derelere, Karadeniz'e veya kaplıca girmek için)
*Flash Bellek (Tur sırasında çekilen video ve fotoğrafların anında katılımcılara verilebilmesi için)
*Fotoğraf Makinesi

Önemli Not:
Tura hazırlanırken yukarda bahsettiğimiz gibi minibüsler kullanıldığını unutmayın. Seyahat çantanızı hazırlarken bunu düşünerek hazırlık yapın. Ayrıca alacağınız hediyelik eşyalar, yöresel giysiler vb gibi şeyler taşıyacağınız yükü artıracağı için minimumda hazırlık yapmanızı öneririz.

İlke ve Şartlar

*Turumuz maksimum 15 kişiyle yapılır. Minimum 7 katılımcı sağlanmadığı takdirde tur iptal edilebilir. *Batum geçişlerinde 18 yaşından küçük katılımcılarımızın yanlarında iki ebeveyni yoksa (sadece anne veya babasıyla seyahat ediyorsa) diğer ebeveynden de mutlaka noter onaylı muvaffakatname gerekmektedir. Aynı şekilde çocuk katılımcıların kimliklerinde mutlaka fotoğrafları olmalıdır. *Gezilerimizde küçük araçlar kullanıldığı için hazırlıklarınızı yaparken küçük boy çanta getirmeniz gerekmektedir. *Turumuza en geç 15 gün öncesine kadar kayıt yaptırıp ücreti yatırmış olmanız gerekmektedir. *Rezervasyon iptali 15 gün öncesine kadar iade edilir. 15 günden sonra tur fiyatının %30'u, bir hafta kala tur fiyatının %50'si kesinti yapılır. Tura 4 gün kala ücret iade edilmez. *Rehberler koşullara göre tur programındaki günleri değiştirebilir. *Tur lideri hava koşulları, sosyal olaylar ve her türlü olumsuzluk karşısında, tur programında değişiklik yapma hakkına sahiptir. *Turlarımıza kayıt olan katılımcılarımız “Tur Sözleşmesi”ni okumuş, kabul etmiş ve imzalamış sayılır.


Ödeme Seçenekleri

Nakit Ödeme - Paypal - Banka Transferi -

Günler : 7 | Gece : 6


Dahil OlanlarHariç Olanlar


Yorum Yaz x

Lütfen Dikkat Edin : Eklenen yorum silinemez veya güncellenemezİstek listesine ekle

Yardıma mı ihtiyacınız var?

0212 251 98 64İlgili Turlar