Amasya Tokat Çorum Yolculuğu
Amasya, Türkiye
Rezervasyon Seçenekleri
Tarih Seç
Rezervasyon Detayları Kişi Sayısı Fiyat
Yetişkin 899 ₺
Çocuk 0 ₺

Toplam 899 TL
Kesin Rezervasyon İçin Gerekli Ön Ödeme 0 TL

Bu turu sevdiniz mi? Hemen arkadaşlarınızla paylaşın!


Tur Detayları

PONTUS KAPADOKYASI (Amasya-Tokat-Çorum) 
Orta Karadeniz (Pontus Kapadokyası) Yolculuğuna çıkıyoruz .. 
Yolculuk zamanı, tam da sonbaharın Ortasında yani "doğa ana" nın zenginliklerini sunduğu Bir zaman aralığında elma hasat zamanında olacak Ettik. 

Kısaca Planımız:
YOLA ÇIKIŞ ÇARŞAMBA> İSTANBUL YOLA ÇIKIŞ 
1.GÜN PERŞEMBE> OSMANCIK - MERZİFON - Borabay GÖLÜ - AMASYA
2.GÜN CUMA> İNCESU Kanyonu - SAPİNUVA - Hattuşa - ALACAHÖYÜK 
3.GÜN CUMARTESİ> ZİLE - BALLICA Mağarası - TOKAT - AMASYA
4 .GÜN PAZAR> ÇORUM - İSKİLİP - TOSYA - İSTANBUL

Görsel şölen için 

Ayrıntıyı sevenlere Planı:
1.GÜN PERŞEMBE> OSMANCIK - MERZİFON - Borabay GÖLÜ - AMASYA

Osmancık ilçesinde bir çay bahçesinde başta olmak üzere yaz akşamlarında bir kızdırmak kıyılmış. Bu pek bilinmeyen beldedeki 15.yy yapımı Koyunbaba Köprüsü'nü ve Kızılırmak nehrini fotoğraflayıp yola koyulacağız. Merzifon / Ladik yolu ile devam edip bir doğa harikası bir yere Boraboy Gölü'ne gideceğiz. Boracay Gölü dinledikten sonra aşağı vadilere inerek Yeşilırmak (İris) nehri boyunca yol alıp değerlendirelim Amasya kent merkezine varacağız. Burada bir gece boyunca kalacağımız konut / otel yerleşip kısa süre dinlendikten sonra kenti gezmeye koyulacağız. Ama önce bir esnaf lokantasında yerel lezzetlerle zilliği kıracağız. Devasa kaya kütlelerinin arasına sıkışmış bir dere yatağında yalı konaklar gibi görünen bu güzel "şehzadeler" kenti, tam bir mücevher kutusu gibidir. Önce müze sonra 2.Beyzazıt Külliyesi'ni görüp sahil boyu kısa süren yürüyüş yaparak Kral Kaya Mezarları'na çıkacağız. Devamında da küçük araçlara geçip yukarıya Harşena Kalesi'ne gidecek ve kenti kuşbakışı görmek. Bu akşam gece yine de tepeden gören bir yerde "çakallar mevkii" nde Ali Kaya Restoranında bir Amasya yemekleri mönüsü alacağız. İsteyenler alkol de alabilir. Bu restorandan aşağısı özellikle gece ışıklandırılmış kaya mezarları ve kentin görünüşü muhteşem. 

2.GÜN CUMA> ZİLE - BALLICA Mağarası - TOKAT - AMASYA
Sabah erkenden yola çıkacağız, uzun bir gün bizi bekliyor olacak. İlk durağımız Zile .. Amasya çıkışındaki "Ferhat'ın su kanalları" nın da görülebileceği Zile'ye ineceğiz yaylarından çıktı. Zile ilçesi 20.yy başlarının naif kasaba mimarisini hala koruyan geleneksel mimari dokusu ile çok hoş bir kenttir. Önce kentin kalesini, kent sokaklarını arşınlayıp sonra da beldenin minik çarşısına dağılacağız. Günün ikinci durağı ise Ballıca Mağarası olacak. Pazar ilçesini geçip Akdağ'ın eteklerine çıkacağız. Yurdumuzun en güzel mağarasını Ballıca'ya girip o güzel havasını yapmak harikulade manyak doğa oluşumlarını göreceğiz. Terasta piknik yapacağız. Tokat şehir merkezi olacak sonsuza dek duracak. İlk olarak ünlü Latifoğlu Konağı'nı göreceğiz. Mevlevihane'yi, Saat Kulesini görüp kimi lezzet noktalarında küçük alışveriş molaları verp bolca tarihi eserin olduğu Sulu Sokak'a gideceğiz. Oradan merkezindeki Gökmedrese'yi görmeye gidip hemen yanındaki Taş Han'da günü noktalayacağız. Bu yazı bize yazınız "tokat yazması" üreten atölyelere gidebilirler. Yine kent merkezinden buraya özgü "mahlep şarabı" da satın alınabilir. Bu akşamları şehrin en prestijli restoranında "Tokat kebabı" yiyeceğiz. Amasya'ya dönüşümüz geç saatlerde olacak.

3.GÜN CUMARTESİ> İNCESU Kanyonu - SAPİNUVA - Hattuşa - ALACAHÖYÜK
erkenden yollardayız. İlkel olarak Göynücek ilçesi iç içe Çekerek suyunun kaynağı Akan Kazankaya'nın aktığı İncesu Kanyonu'na gidecek ve buradaki yürüyüş platformunda yarım saatlik rahat bir yürüyüş yaparak kanyon içlerindeki "kybele" kabartmasını göreceğiz. Ortaköy ilçesi yakınında pek bilinmeyen bir Hitit kenti Sapinuva'yı göreceğiz. Yolda manzaralı bir yerde piknik yapacağız. Anadolunun kadim eski başkentine Hattuşaş'a varacağız. Bu kocaman antik kenti kah araçla kah yürüyerek gezelim ve atalarımızdan kalan mimari yapıları, tapınakları, heykelleri göreceğiz. Yazılıkaya mevkiine giderek muhteşem kaya kabartmalarını göreceğiz. Günün oğlu yine bir Hitit yerleşimi olan Alacahöyük olacak. Hem Alacahöyük'ü hem de 3500 yıllık Hitit Barajı'nı görecek ve yine Amasya'ya bir gecesinde bir yarıları dönebileceğiz. 

4.GÜN PAZAR> ÇORUM - İSKİLİP - TOSYA - İSTANBUL
Dönüş günü bugün ama yine de epeyce yer görerek döneceğiz. Ilk olarak Çorum, bir kez daha müzeye gireceğim. Bölgede bulunanlar ve büyüklük göstergesi çok sofistike düzenlenmiş bir müze görecek ve merkez merkezlenmiş Ulu Camii'yi görüp en eski tarihi leblebici dükkanına gidip leblebi satın alacağız. İskilip ilçesinde bir yere uğrayacak ve ünlü "İskilip dolması" yiyeceğiz. Devamında da kestirme dağ yollarından nefes kesici manzaralar alarak tosya yoluna inecek belki de son olarak bir pirinç alma molası verip döneceğiz gecenin bir yarıları.

Ödenek; 900 TL (Nakit)

NELER DAHİL olacak?
- Tüm Transferler (Otobüsle ulaşım). 
- 3 gece Amasya konaklarında anlaşması mutabakat,
- 4 Kahvalti, 3 akşam yemeği, 4 Öğle kumanyası
- Lokal Rehberlik HİZMETİ,
- Milli Parkı A.Ş. mesire kullanıcının kullanıcının alanı girişleri
- Sigortası, Seyahat

Cebinizden ne çıkacak?
- Muze Ören yeri giriş Ücretleri A.Ş.
Yolda Alınan yemekler -
- Her türlü alkollü içecek yemeklerdeki ekstra İçecekler A.Ş. ..

Öğle yemekleri ne olacak?
Gezi bölgeleri kırsal alanlarda olduğu için genelde piknik şekli öğle yemeklerini geçiştireceğiz.

Nerede Kalacağız?
Yeşilırmak kıyısında konak otellerde kalacağız. 
Amasya'da konaklayacağımız konak / otel tam da şehrin kalbinde, adımınızı attınız mı onu yere. Bir zamanı gerek kalmadan kaldı.

Kalkış Yerleri ve saatine?
26 Ekim İstanbul'dan hareket şu şekilde olacak.
İncirli (21.30 / Levent Durağı 22.00 / Kadıköy Evlendirme 22.30 / Bostancı 23.45 

Gezi ganimetleri
Meşhur Amasya elması, binbir türlü meyve kurusu, pestiller, kömeler, Tokat yazması, Amasya basmaları, Çorum leblebi daha neler neler ... A.Ş. Taze

Kayıt nasıl ? olunur
İlan edilen kisi başı tur bedelinin Tamamı Veya kaparo ödemesi yapılarak katılımcılarımızın kayıtları Oluşturulur.
kayıt esnasinda KATILIMCI ismi, iletişim Bilgileri (telefon, e-mail..vb) sigorta Için kimlik bilgilerinin Bize aktarilmasi Gerekmektedir. 

-Çantamda Neler olmalı:
Küçük Bir sırt çantası (yürüyüşlerde yedek eşyanızı kumanyanızı koyacağınız Yaklasik 25 lt Ettik sırt çantası).
ayakkabısı Yürüyüş, Yağmurluk, yeterim sayıda Sweat-shirt, t-shirt, Pantolon, Paylaşım için: Flaş Bellek, Fotoğraf makinesi

İlke ve Şartlar


Günler : 4 | Gece : 4


Dahil OlanlarHariç Olanlar


Yorum Yaz x

Lütfen Dikkat Edin : Eklenen yorum silinemez veya güncellenemezİstek listesine ekle

Yardıma mı ihtiyacınız var?

0212 251 98 64İlgili Turlar