Giresun’dan Maçahel’e Bilinmeyen Diyarlar
Camili Köyü Muhtarlığı, Borçka/Artvin, Türkiye
Rezervasyon Seçenekleri
Tarih Seç
Bu tur için tarihler henüz belli değil, detaylı bilgi almak için 02122519864 nolu telefondan bizimle iletişime geçebilirsiniz.
Rezervasyon Detayları Kişi Sayısı Fiyat
Yetişkin 0 ₺

Toplam 0 TL
Kesin Rezervasyon İçin Gerekli Ön Ödeme 300 TL

Bu turu sevdiniz mi? Hemen arkadaşlarınızla paylaşın!


Tur Detayları

Giresun’dan Maçahel’e Bilinmeyen Diyarlar
 
Giresun – Kelkit Vadisi – Baksı Müzesi-Maçahel
Karadeniz’in sahil kısmı ne kadar bilindik ve güzel ise pek bilinmeyen dağların ardı en az o kadar değerli ve güzel bir coğrafyadır. İşte bu gezi çoğunlukla pek bilinmeyen Karadeniz ardını kapsamakta. Fakat Kuzulan Şelalesi, Baksı Müzesi, Karagöl ve Maçahel gibi enfes değerler tabiki rota içinde bulunmakta. Bu geziye  “Kuzeydoğu Sefer-i Hümayunu” diyebiliriz. Benzersiz yerler görecek  ve nice anılar biriktireceğiz yine.
Gezi ,herkesin katılabileceği tarzda hazırlandı ve yürüyüşler de oldukça kolay. Sarı sıcak ağustos ayında yaptığımızdan bolca sulara gireceğimiz bir gezi de olacak, ayrıca yerel tat ve yerel ürün alışverişli de yapabileceğiz.

Giresun’dan başlayacak yolculuk, Şebinkarahisar, Alucra, Gümüşhane, Bayburt, Baksı Müzesi, Yusufeli, İşhan ve Öşvank Kiliseleri, Artvin, Şavşat bölgelerinden devam edecek. Gezinin son bölümü Macahel ile bitecek. Gürcücede “beş köy” demek olan Macahel , bildiğiniz gibi Artvin Borçka ilçesi sınırlarında ve tam da Gürcistan’ın dibinde gibi olan koruma altında bir bölge ve habitat. Doğa insan ilişkilerine örnek olan bir yer. Tabii ki Karadeniz ardı bölgedeki bilinmeyen müthiş kültür hazinelerini görerek uzun bir rota sonrası varacağız Macahel’e. Gidişimiz Ordu/Giresun Havaalanından dönüşümüz ise Trabzon Havaalanından ve isteyenler ile Giresun Havaalanından olacak.
Özellikle daha önceden Karadeniz’e gelmiş ama daha derinlikli gezi yapmak isteyen katılımcılar için bulunmaz bir fırsat. Hadi, o zaman bize katılın…

Kısa Plan;
1.GÜN  PAZAR>GİRESUN – KALE ve ADA ZİYARETİ – KUZULAN ŞELALESİ - ŞEBİNKARAHİSAR
2.GÜN  PAZARTESİ>ŞEBİNKARAHİRAR – ALUCRA – ŞİRAN- TORUL- GÜMÜŞHANE
3.GÜN SALI> GÜMÜŞHANE – BAYBURT – BAKSI MÜZESİ
4.GÜN ÇARŞAMBA> BAKSI MÜZESİ – İSPİR – TORTUM ŞELALESİ – ÖŞVANK KİLİSESİ - YUSUFELİ
5.GÜN PERŞEMBE> ARTVİN – ŞAVŞAT – MADENKÖY(BAZGİRET)-LEKOBAN YAYLASI
6.GÜN CUMA> NAÇADİREV GÖLÜ – FINDIK YAYLASI - MAÇAHEL
7.GÜN CUMARTESİ> MAÇAHEL–MARAL ŞELALESİ – CAMİLLİ – TAMARA KÖPRÜSÜ – KAYALAR KÖYÜ
8.GÜN PAZAR> DÖNÜŞ GÜNÜ – KARAGÖL – BORÇKA – HOPA - ÇAĞLAYAN VADİSİ – TRABZON -GİRESUN

Detaylı Plan:
1.GÜN  PAZAR > GİRES UN – KALE ve ADA ZİYARETİ – KUZULAN ŞELALESİ - ŞEBİNKARAHİSAR
Giresun-Ordu havaalanında bizi karşılayacak minibüslere geçip yola koyulacağız. Piraziz beldesinde kahvaltı yapıp Giresun’a doğru devam edeceğiz. Giresun’da bir mola vereceğiz. Önce kentin tarihi kalesine araçlar ile çıkıp seyir yapacak ve eski mimari dokunun olduğu Zeytinlik Mahallesi’ne kısa bir iniş yapıp kentin asude geçmişine tanıklık edeceğiz. Günümüzde müze olan Gogora Kilisesi’ni de görüp geziye bir deniz turu ile müthiş bir giriş yapacağız. Olasılıkla sarı sıcak bir zaman aralığında olacağız o tarihlerde. Bir tekne gezisi yapıp Karadeniz’in yegâne adası olan kıyıya çok uzakta olmayan Aretias(Giresun) Adası’na gideceğiz. Efsanevi İskitler(Amazonlar diye bilinir)’in üssü olan bu adayı görüp denize girecek ve serinleyeceğiz.
Tekrar karaya dönüp minibüslere geçecek ve Aksu deresi boyunca yol alıp güneye dağlara doğru gideceğiz. Dereli ilçesini geçip Kuzalan Şelalesi’ni de göreceğiz. Kuzulan tabiat alanında gecikmiş bir öğlen pikniği yapacağız. Parkta travers oluşumlarını göreceğimiz bir saatlik bir yürüyüş yapacağız. Ardından Mavi Göl’ü gezip yola devam edecek ve akşam konaklayacağımız Şebinkarahisar ilçesine varacağız.
Şebinkarahisar, Osmanlı yüzyıllarında önemli bir yerleşim yeri olup günümüzün vilayetlerine eşdeğer bir statüsü vardı. Bunda; yörede ağır varlığı olan bir Ermeni kültürü ve üretilip yurtdışına da ihraç edilen “şap” madeni tuzlarının etkisi vardı. Günümüzde ise dağların ardında unutulmuş apoletleri sökülmüş emekli bir mareşal gibi yaşamaya çalışmaktadır. Geceleme ve akşam yemeği Şebinkarahisar’daki otelde olacak.

2.GÜN  PAZARTESİ> ŞEBİNKARAHİRAR – ALUCRA – ŞİRAN- TORUL- GÜMÜŞHANE
Şebinkarahisar’da bulunan Asarcık Kilisesi, Taş Han, Tamzara mahalellesi J ve uzaktan Meryem Ana Manastırı’nı görüp yola koyulacağız. Tamamen “Karadeniz ardı” dağlık bölgesinde yol alarak Alucra ilçesine varacak ve burada da bir mola vereceğiz. Görülecek tarihi birkaç yeri fotoğraflayıp Şiran ilçesine doğru gideceğiz. Burada bir öğlen yemeği molası verip dağların içindeki kestirme yollardan kuzeye gidip Torul ilçesine varacak ve hemen Karaca Mağarası’na gideceğiz. Adeta bir  “mucizeler galerisi” gibi olan mağarayı gezip yarım saat uzaktaki Olucak köyüne gidip muhteşem antik kalıntıları göreceğiz. Devasa bir manastır külliyesini gezeceğiz. Gezeceğimiz yer 14.y.y.dan kalma İmera Manastırıdır. Çok beğeneceksiniz. Akşam Gümüşhane kent merkezinde “üniversite konukevi otel”de konaklayacağız.

3.GÜN SALI> GÜMÜŞHANE – BAYBURT – BAKSI MÜZESİ
Gümüşhane kent merkezinde kısa bir tur yapıp yöreye özgü kimi ürünler satın alıp doğruca Süleymaniye Mahallesi’ne yani  “eski Gümüşhane” ye gideceğiz. Yaklaşık yarım saatlik bir yürüyüş ile eski kenti görüp, onarılan camileri, yıkık kimi yapıları kiliseleri fotoğraflamayıp yola devam edeceğiz. Uzun bir yol yapıp Bayburt’a varacağız. Bayburt’ta da iki saatlik uzunca bir mola vereceğiz. Çoruh nehri kıyısında kurulu bu eski kadim kenti gezip öğlen yemeğini de burada alacağız.
Bu akşam ise çok merak edilen bilinen/bilinmeyen bir yerde Bayburt’un en uzak köyü olan Baksı(Bayraktar) köyünde Baksı Müzesi’nde konaklamaya gideceğiz. Bu müze; eski Güzel Sanatlar Fakültesi dekanı Hüsamettin Koçan hocanın resmen yoktan var ettiği bir ışık odağı gibi parlıyor. Adının anlamı eski Türkçe’de “şaman” olan Baksı, çok eski bir köy. Hoca da aslen o köylü. Müze otelin yeri, konumu ve ambiyansı tam da “on numara beş yıldız” denilecek gibi. Altınızda yılankavi uzanan Çoruh vadileri ve kuzeyde tepeleri karlı dağlar ile tam da sonsuzluğun yeri Baksı. Konaklamamız bu muhteşem Müze konuk evinde konforlu odalarda olacak.

4.GÜN ÇARŞAMBA> BAKSI MÜZESİ – İSPİR – TORTUM ŞELALESİ – ÖŞVANK KİLİSESİ - YUSUFELİ
Güne Baksı Müzesini ve koleksiyonları gezerek başlıyoruz. Hüsamettin hoca orada ise onunla da sohbet şansımız olabilir. Sonra tekrar yola koyulup Çoruh nehri boyunca devam edecek ve öğleye doğu İspir kentine varacağız. Bu küçük ilçede olağanüstü lezzetleri satan bir market var. Leziz köme ve İspir şeker kuru fasulyesinin en iyileri buradadır. Marketten satın aldığımız ürünleri kargo ile evlerimize gönderebileceğiz.
Öğle yemeğini İspir’de alacağız. Uzun ve harikulade manzaralı bir yol yaparak Tortum Şelalesi’ni görmeye gideceğiz. Tortum’da şelalenin altına girip serinleyeceğiz. Günün devamında saatin durumuna göre iki eski Gürcü kilisesi görebileceğiz. Öşvank ve İşhan Kilisesleri. Özellikle “işhan” konumu ve mimarisi ile olağanüstü bir yer onu muhakkak göreceğiz. Zaman uygun olursa Öşvank’ı da görebileceğiz. Bu akşam konaklama ise bir iki sene içinde sulara gömülecek olan Yusufeli ilçesinde olacak.

5.GÜN PERŞEMBE> ARTVİN – ŞAVŞAT – MADENKÖY(BAZGİRET)-LEKOBAN YAYLASI
Erkenden yola koyulacağız. Artık akmayan ve bir barajlar silsilesi olan Çoruh nehri boyunca yol alıp önce Artvin’e sonra da Şavşat’a varacağız. Şavşat’ta bir mola verip öğlen kayıntısı da yapıp tekrar yola çıkacak ve güzeller güzeli Maden köyüne çıkacağız. Köyde fotoğraf molaları verecek ve araçlar ile yukarıya dağların sırtına Cancir sırtına çıkacağız. Buradan sonra isteyenler araçlar ile yaylaya gidecek isteyenler ile 3 saatlik patika ve düz bir parkurdan eski suyollarından harikulade manzaralar alarak Lekoban Yaylası’na varacağız. Bu gece konaklama dağların içinde ıssızda kaybolmuş gibi duran ve elektriğini dahi dereden jeneratörle elde eden bir mekânda olacak. Belki de hayatımızda yiyeceğimiz en lezzetli türlüyü bu akşam yiyeceğiz ve bir yabanmersini çayı olan “kara çay” içeceğiz. Belki de en görkemli Samanyolu’nu da bu yaylada görebileceğiz.

6.GÜN CUMA> NAÇADİREV GÖLÜ – FINDIK YAYLASI - MAÇAHEL
Sabah erkenden araçlar ile yola çıkıp yaylanın yukarısına, geçide çıkacağız. Tam da sırtta İndatvitsa Geçidi’nde belki de Karadeniz’i görecek ve M.Ö. 401 yılındaki efsanevi yolculuğu yapan Onbinler gibi “pontos ,pontos” diye bağıracağız. İsteyenler burada geçitte yatıp dinlenecek isteyenler ile biraz araçlar ile ama çoğunlukla yürüyerek bir saatte yukarıdaki Naçadirev Buzul Gölü’ne gideceğiz. Buradan da harikulade Karçal Dağları panoraması alacağız. Sonrasında araçlar ile aşağıya inip Fındık Yaylası’na varacağız. Burada da kısa bir mola verecek ve sonra unutulmuş eski bir patikaya girip hep aşağıya doğru inişli bir yürüyüş ile Efeler köyüne varacağız. Bu patika o denli kullanılmıyor ki belki de kimi otları, çalıları, dikenleri bizim temizleyip açmamız gerekebilecek. Yürüyüşün sonunda indiğimiz derede buz gibi sulara girip serinleyebiliriz. Yürüyüş en fazla 4 saat sürecek. İsteyenler yolda bizi bekleyen araçlara binip pansiyona gidecek isteyenler ise pansiyona kadar bir saat daha yürüyebilir. Artık Macahel bölgesine inmiş oluyoruz. İki gece konaklayacağımız yer de Macahel olacak.

7.GÜN CUMARTESİ>MAÇAHEL–MARAL ŞELALESİ–CAMİLLİ–TAMARA KÖPRÜSÜ–KAYALAR KÖYÜ
Tüm gün Macahel’deyiz. Merkez köy olan Camili’ye uğrayıp buradaki tarihi ahşap camiyi görecek sonra Maral köyüne çıkacağız. Kırk dakika kadar rahat bir yürüyüş yapıp Maral Şelalesi’ne inecek ve 63 metreden dökülen suların altında jakuzi gibi havuza gireceğiz. Sonrasında köyde bir yerel yemek alacak ve tüm Karadeniz’in en usta balcısı Süleyman’dan “acımtrak orman balları” satın alabileceğiz. Son olarak yine Maral köyündeki küçük ama rengarenk ahşap camiyi görüp Efeler köyüne dönüş yolculuğuna çıkacağız. Eğer zaman ve sıcak uygun olursa derede bir yüzme molası da verebiliriz. Konaklama ve yemek yine evimiz gibi olan Pansiyon’da olacak.

8.GÜN PAZAR> DÖNÜŞ GÜNÜ – KARAGÖL-BORÇKA-HOPA-ÇAĞLAYAN VADİSİ- TRABZON-GİRESUN
Bugün dönüş günü ama tabii ki görülecek yerler var. Borçka yolu ile devam ederek iki saatlik bir yol ile Karagöl’e varacağız. Bir doğa harikası olan göl çevresinde yarım saatlik bir yürüyüş yapıp bir çay içecek ve sonra Borçka/Hopa yolu ile devamla Fındıklı ilçesine varacağız. Burada dere kıyısında bir tesiste öğlen yemeği alıp Trabzon’a havaalanına doğru devam edeceğiz. Yol üzerinde de her zamanki gibi, Rize bezi satış mağazası ve Sürmene’de bıçakçılar molası vereceğiz. Akşam saatleri olmadan 18.00 gibi Trabzon’a varıp Trabzon yolcularını indireceğiz. Giresun yolcusu var ise Giresun Havaalanına ulaştırıp 20.00’de yolcu ediyoruz.  Tabii ki erken uçak alanları, Trabzon’a varmadan önce öğlen saatlerinde sahilde bir ilçeden “havataş” ile gönderebiliriz.

!!BU TURUMUZ ŞU ANDA AKTİF OLMAYIP İLERLEYEN DÖNEMLER İÇİN PLANLANMAKTADIR!!
ÖZEL GRUP TALEPLERİNİZ DOĞRULTUSUNDA DİLEDİĞİNİZ ZAMAN GERÇEKLEŞTİRMEMİZ MÜMKÜNDÜR


Ulaşım:
Uçak biletlerini herkes kendisi alacak. Tabii ki isteyenler değişik araçlar ile buluşma yeri olan havaalanına gelir ya da Giresun’dan katılır. Gidiş uçağımız en geç 09.30 gibi Ordu/Giresun Havaalanına inmeli, dönüş uçağımız da Trabzon’dan en erken 20.00 den sonra olmalı. Giresun için 21.00 sonrası olması gerekmekte. Uçak organizasyonu için lütfen önce bize danışarak bilet alın. Veyahut biletlerinizi sistemden biz alabiliriz.

Bölgede 17-19 kişilik minibüsler ile yolculuk yapacağız.

Konaklama nerede olacak:
Şebinkarahisar Hancılar Otel
Gümüşhane Uygulama Oteli
Bayburt Baksı Müzesi Konuk Evi
Yusufeli Barselon Otel
Lekoban Yaylası Yayla Evi
Maçahel Bunbulay Pansiyon veya Konuk Köy Evi

İlke ve Şartlar

*Gezilerimizde küçük araçlar kullanıldığı için hazırlıklarınızı yaparken küçük boy çanta getirmeniz gerekmektedir. *Turumuza en geç 15 gün öncesine kadar kayıt yaptırıp ücreti yatırmış olmanız gerekmektedir. *Rezervasyon iptali 15 gün öncesine kadar iade edilir. 15 günden sonra tur fiyatının %30'u, bir hafta kala tur fiyatının %50'si kesinti yapılır. Tura 4 gün kala ücret iade edilmez. *Rehberler koşullara göre tur programındaki günleri değiştirebilir. *Tur lideri hava koşulları, sosyal olaylar ve her türlü olumsuzluk karşısında, tur programında değişiklik yapma hakkına sahiptir. *Turlarımıza kayıt olan katılımcılarımız “Tur Sözleşmesi”ni okumuş, kabul etmiş ve imzalamış sayılır.


Ödeme Seçenekleri

Nakit Ödeme - Banka Transferi -

Günler : 8 | Gece : 7


Dahil Olanlar


  • Ulaşım
  • Seyahat Sigortası
  • Akşam Yemeği
  • Ara Transferler
  • Tüm konaklamalar
  • Milli park giriş ücreti

Hariç Olanlar


  •     Elimizde olmayan nedenlerden dolayı oluşacak, program değişikliklerinden kaynaklanan giderler (Yol kapanması, sosyal olay, sel, deprem gibi olayların neden olduğu sonuçlar)    
  •     Rafting organizasyonu (İsteğinize bağlı olarak ekstra yapılır. Herhangi bir zorunluluk söz konusu değildir)    
  •     Şehirler arası ulaşım bedeli    
  •     Belirtilen hizmetler dışındaki ekstra giderler    
Yorum Yaz x

Lütfen Dikkat Edin : Eklenen yorum silinemez veya güncellenemezİstek listesine ekle

Yardıma mı ihtiyacınız var?

0212 251 98 64İlgili Turlar