Aksaray Gezi Rehberi 03/03/2017


İç Anadolu bölgesinde Konya'nın doğusunda yer alan Aksaray , oldukça geniş bir yüz ölçüme sahiptir. Şehrin asıl adı Hitit tabletlerinde Kurşuna olarak bilinir. Bin yıldır adını muhafaza edebilen nadir illerden biridir.

Gezilecek Yerler

Tarih boyunca Orta Anadolu bölgesinde tarihi ipek yolunun merkezinde bulunmaktaydı. Günümüzde Anadolu'da bulunan ana bağlantı yollarında bulunuyor. Gittiğinizde ilk durağınız Ihlara Vadisi olmalı. Bu vadi aslında bir ibadet merkezi olarak kullanılıyordu. Vadide bulunan kilise ve ibadethaneler bunun en büyük göstergesidir. İç Anadolu bölgesinde çok yeşillik alan bulunmasa da bu bölgede ağaçlık alan oranı yakın çevre illerine göre oldukça fazladır. Bu doğa güzelliğinin arasında gezi görülmesi gereken 14 tane kilise bulunmaktadır. Bu kiliselerden 10 tanesi canlı duruşu ve renk uyumu sayesinde daha çok ilgi toplamaktadır.

Eğri Minare

Aksaray merkezde bulunan bu adından da anlaşılacağı üzere eğridir. Kırmızı tuğladan yapılmış olması sebebi ile "Kırmızı Minare " olarak da bilinir.

Acem Höyük

İlk yerleşim Tunç Çağında görülmekle birlikte tarih kokan görüntüsü ile büyülenmemek elde değil. Yeşilova köyünde bulunan bu alan merkeze yaklaşık 18 km uzaklıktadır. Tarihi geçmişi nedeniyle arkeolojik kazılar yapılmaktadır.

Gezmek ve bu güzelliklere şahit olmak istiyorsanız siz de bir an önce yola çıkmalısınız.