Ankara da Görülmesi Gereken Yerler 09/03/2017


Türkiye’nin başkenti  Ankara, Cumhuriyet tarihinden bu yana gezmek için çok sebep biriktirmiştir. Eğer Eskişehir’de ikamet ediyorsanız hızlı treni kullanarak kısa sürede bu Ankara’ya ulaşabilirsiniz.

1. Anıtkabir

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün edebi istirahat yeridir. Aslanlı yol, 23 Nisan Kuleleri , Tören Meydanı ve Mozole  görülmesi gereken yerlerden biridir. Gittiğinizde görmeniz gereken iki yer daha var onlar da Atatürk ve Kurtuluş Savaş Müzesi’dir.

2. Ankara Kalesi

Ankara’nın Altındağ ilçesinde yer alan kale, oldukça stratejik bir noktada yer almaktadır. Tam olarak ne zaman yapıldığı bilinmemekle birlikte M.Ö. 200 yılına dayanmaktadır. Bu süre zarfında Selçuklular, Bizanslılar, Romalılar ve Osmanlı tarafından çok kez tadilat geçirmiştir.

3. Anadolu Medeniyetler Müzesi

Arkeolojik eserlerin sergilendiği bir müzedir. Aynı zamanda 1997 yılında 68 müze içerisinden yılın müzesi seçilmiştir.

4. Kızılay Meydanı

Ankara’nın merkezi olarak bilinen bu nokta adını Kızılay merkez binasından alır. Civarda bolca avm,kafe ve alışveriş dükkanları bulunmaktadır.

5. Kocatepe Camii

1967 yılında yapımına başlanan ancak çok modern olduğu düşünülen cami 1987 yılında tamamlanmıştır. Oldukça görkemli bir görüntüsü vardır. Cami içerisinde  konferans salonu, kütüphane ve ticarethane bulunmaktadır.

6. Atatürk Orman Çiftliği

Ülkenin en önemli tarım tesis bölgelerinden biri olan çiftlik, 52 dönüm arazi üzerine kurulmuştur. Arazi üzerinde Türkiye’nin en büyük hayvanat bahçesi yer almaktadır.