Artvin Gezi Rehberi 08/02/2017


Türkiye' nin en doğusunda yer alan illerden biridir. Ayrıca Gürcistan ile sınır komşusu olan bu ilimiz, Çoruh Vadisi' nin sol tarafında kalır. Gözünüzü kapatıp yeşillik hayal ettiğinizde gözünüzde canlanan muhtemel 5 ilden biridir. Bu güzel ilimizin toplamda 7 tane ilçesi bulunmaktadır. İlçelerinde bulunan köyleri gezmenizi o sıcacık muhabbetleri ile sizi karşılayan Artvin halkını görmenizi tavsiye ederim.

Artvin de Bulunan Kaleler

Artvin Kalesi, Şavşat Kalesi, Ardanuç Kalesi ile İskenderpaşa Camii tüm ihtişamı ve tarihi görkemi ile sizleri ağırlamak için bekliyor olacak.

Artvin Yaylaları

Artvin'de bulunan yayla sayısı oldukça fazladır. Hatta bu ilin %50'sini yaylalar oluşturur. Sayamayacağımız kadar yaylası olmakla birlikte en önemli yaylaları ; Meşeri,Kurudere veÇimenli yaylalarıdır. Yeşilin  doğa ile buluştuğu bu eşsiz manzara karşısında büyülenmemek elde değil. Sayısız gölleri ve ağaçlık alanlarında bolca fotoğraf çekebilirsiniz. Doğu Karadeniz 'in en doğusunda bulunan bu alanlarda oksijen oranı da oldukça yüksektir.

Doğal Güzellikleri ile Artvin

Yaz aylarında giderseniz Arhavi ve Hopa ilçelerinin 35 km uzağında bulunan Hopa kopmuş plajı, Hopa Kemalpaşa plajı ve Arhavi plajı denize girebilirsiniz.  Buralara kadar gelmişken Borkça Karagölleri ve Camili Havzası denilen alanları gezmelisiniz. Artvin' de müze olmamakla birlikte bu topraklar tarihi açık hava müzesi diye adlandırılır.

Ayrıca Çoruh'ta rafting yapmalısınız. Kaçkar dağlarında trekking yapmayı da unutmayın.