Batum Gezi Rehberi 13/03/2017


Gürcistan'da bulunan özerk cumhuriyeti Acara'nın başkenti Batum'dayız. Karadeniz'e kıyısı olan ve dağları denizle buluşturan bir liman şehridir. Kısa bir tarihi geçmişi olmasına rağmen tarihi dokusu, çekici mimarisi, lezzetli yemekleri ve gece hayatı bakımından merak ve ilgi uyandırıyor. Sovyet döneminde ve Rus  generallerin uğrak yerlerinden biri olmuştur. Ilıman bir iklime sahip olması sebebiyle her mevsim tatil bölgesi olarak ziyaretçilerini ağırlamaktadır. 
Karadeniz kıyı şeridinin devamı olsa da bizim kıyı şeridimiz gibi değildir. Uzun sahillere ve geniş düzlüklere sahiptir. 


Batum Bulvarı, merkeze paralel şekilde konumlanan 7 km uzunluğunda bir güzergahtır. Bu bulvarda; kafeler, eğlence mekanları, çeşmeler ve park alanları bulunur.


Avrupa meydanlarını anımsatan en güzel meydanlarından biri de Pizza Meydanı'dır.


Görmeniz gereken bir diğer meydan ise Tiyatro Meydanı'dır. 


İzmir Saat Kulesi'nin bir kopyasını burada bulmanız mümkün. Orada bulunan kulenin ismi Chacha Tower'dir. Dilerseniz bu şehri bisiklet kiralayarak doya doya da gezebilirsiniz.     


Batum da ayakta kalan tek camii olan Orta Camii, adından da anlaşılacağı üzere iki camii arasına yapılmıştır. 
Rusya tarafından uzaya fırlatılan ilk füzenin adı Sputnik'dir. İsmi de buradan alan Sputnik Tepesi bu şehrin en yüksek noktalarından biridir.
Ayrıca ülkeler arasında yapılan karşılıklı anlaşma sayesinde Türk vatandaşları sadece kimlik göstererek ülkeye giriş yapabiliyorlar.