Çocuklu Bahar Kampları 29/03/2017


Cevdet Bey merhaba, kurumunuz 25 yıldır,  siz de 10 yıldan fazla bir süredir doğa turizmine profesyonel olarak hizmet veriyorsunuz. Türkiye’de kampçılığı kısaca özetler misiniz?

Cevdet Oğuz:  Kampçılık ve Dağcılık kültürü ülkemizde son çeyrek yüzyılda hızla gelişirken, Avrupa’da  yüzyılın başından itibaren geniş kitlelere yayılmıştır.

Ülkemizde özellikle 60’lı yıllarda deniz tatili için yoğun bir şekilde kampingler kullanılmaktaydı. Özellikle devlet memur kampları, yoğun ilgi gören tatil merkezleri idi. Bu alanlar bahsedeceğimiz kamp kültüründen biraz daha farklı olmasına rağmen, kamp kültürünün gelişmesi için çok önemli katkılar sunmaktaydı.

Daha sonra bu tatil alışkanlığı kendisini çok yıldızlı otellere bıraktı. Bugün ise kamp kültürünün gelişmesi için tek seçenek doğada kamp yapmaktadır.

Doğada kamp, biz dağcıların her koşulda ilk değerlendirmek istediği konaklama seçeneğidir. Gittiğimiz herhangi bir doğal alanda 2.5 m2 yer işgal ederek konforlu bir konaklama yapmayı, Kırsalda veya sayfiye yerlerinde neyle karşılaşacağımızı bilmediğimiz herhangi bir otelde konaklamaktan daha değerli buluruz. 

Bizde, özelikle doğanın tam ortasında organize kamp etkinlikleri düzenliyoruz. Bu etkinliklerin bazıları çocuklu etkinlikler oluyor.

Bu kampları hangi bölgelerde ve mevsimlerde yapıyorsunuz?

İstanbul gibi büyük metropollerin çok yakınında bu tür kamp alanları oldukça fazla. Dolayısıyla uzun araç yolculukları yapmadan yaklaşık 2 saatlik yolculuklar ile doğanın kalbinde kamp yapma olanakları bulunmakta. Biz de genellikle ilkbahar ve sonbahar döneminde kamp etkinlikleri düzenliyoruz. Kamp alanları olarak ise 800 ve 1.100 metre yüksekliğindeki yayla alanlarını tercih ediyoruz.

Peki, bebek/çocukların bulunduğu kamplar için farklı bir planlama yapıyor musunuz?

Burada iki farklı yaklaşım söz konusu, yetişkinler için planlanmış kamp ve yürüyüşlere 12 yaşına kadar çocuklar ailelerinin onay ve talebiyle katılabiliyor.

Bunun dışında bir de özellikle çocuklu ailelerin çocukları ile katılacağı kamplar organize ediyoruz. Çocuklu kamplarda gidilen yer, kamp alanı, kamp süresi vb durumlar özel olarak planlanıyor. Burada en önemli faktör katılımcı çocukların yaşları oluyor. 2 yaşın üstünde çocuk katılımcıların bulunduğu etkinlikler için kamp alanı seçeneği artar ve hareket alanımız genişler.


Çocuklu ailelere, kamp hazırlıkları için ne önerirsiniz?

2-6 yaş arasında kamp yapmamış bir çocuğu kampa hazırlamanın en güzel yolu evde kamp deneyimi yapacak hayal gücünü artıran bir oyun oynamaktır.  Tamamen ışıkların olmadığı bir gece geçirmektir. Belki salonun ortasına bir çadır kurup uyku tulumlarında çadırın içinde gecelemek iyi bir deneyim olacaktır. (Bazen biz bunu yetişkinlerle de yapıyoruz.)

Bebekle kamp yapacak olanların ise mutlaka yanında olması gereken bazı malzemeler vardır. Temel kamp malzemelerini ve yiyeceği tüm katılımcılar için biz hazır ediyoruz, bunun dışında;

  • Bebeğin özel besinleri, çantaya ilk konulacak malzemelerdir.
  • Bebek için günlük olarak kullanılan ilaçlar (vitamin, demir vs…) muhakkak yanlarına almalılar.
  • Telsiz: gün ortası uykularda çocuğu rahatça çadırında takip edebilmek için.
  • Yağmurluk: Hem kendiniz hem de çocuğunuz için iyi bir yağmurluk olmasında fayda var.
  • Şişme Mat: Uyku tulumunun altına konmaktadır. Şişme olması konforunuzu biraz daha artırır.
  • Sinek ilacı: Çok önermesek de ifade etmek zorunda kalıyoruz. Sinek için doğal yöntemler kullanmaya çalışırız.
  • Cibinlik: açık alanda uzun süre durabilmek için bebeklerde önerdiğimiz bir malzemedir.

Ailelerin ne tür kaygıları ve sizden talepleri oluyor?

Aileler genelde kamp alanının yakın olmasını istiyorlar. Uzun mesafe araç yolculuğu yapmak istemiyorlar.

Bunun yanında kamp alanının çocuklar için uygun düzende olması, gerekli kamp ekipmanının bizler tarafından karşılanması, yemeklerde doğal ve yöresel ürünlerin tercih edilmesi, yürüyüş ve doğa aktivitelerinin bebek ve çocuklarla birlikte yapabilecekleri sürede organize edilmesi konularında beklentileri olduğunu görmekteyiz. Bizlerde bu beklentiler doğrultusunda organizasyonlar yapıyoruz.

Çadır içinde sinek vb gibi konularda kaygıları olan aileler olabiliyor. Eğer çadırın havalandırma kapıları çok açık tutulmaz ve hava sirkülasyonu havalandırma kapılarından yapılırsa hiçbir sinek ve böcek çadıra giremeyecektir. Bu konuda kaygılanmamalarını tavsiye ediyoruz.

Çocuklarımızın doğayı tanıma ve sevmesi için, yılda en az bir kez doğada kamp yapmayı şiddet ile öneriyoruz.

Her yıl gerçekleştireceğiniz bu etkinlik çocukların gelişiminde doğa uyumu ve farklı koşullara adaptasyon konusunda çok yararlı olacaktır.

Cevdet OĞUZ
cevdet@tamzaratur.com


Kamp etkinliğini incelemek için: Tıklayın...  

Bu ropördaj yazı Bebeğim ve Biz dergisi 2014 Eylül sayısında yayınlanmıştır. 

Diğer Blog Yazılarımızdan