Doğu Karadeniz Detaylı Gezisi 25/04/2021


Doğu Karadeniz Detaylı Gezisi

 Karadeniz son yıllarda talebi hızla artan bir kültür turu alanlarından biridir. Özellikle Doğu Karadeniz el değmemiş doğası ile oldukça etkileyici olmakta.
Otobüs yolculuğu tercihi ile gezi yapmak isteyen kişiler çoğunlukla büyük kentlerden hareket ederek, Kastamonu, Sinop, Samsun, Amasya, Ordu, Giresun, Trabzon ve Rize illerini kapsayan rotalar yaparlar. Son yıllarda Artvin ve Batum kentleri de bu güzergâha eklenmiştir. Gezi alanı genişledikçe uğranılan alanlar, geçirilen sürelerde kısalmaktadır. Uzungöl, Ayder, Sümela Manastırı gibi en önemli gezi destinasyon noktaları kısa süre gezilen yerler olarak kalmakta.
Bunun yanında yıllardır katılımcılarını lokal bölgelerde karşılayıp küçük gruplarla ayrıntılı geziler yapan acentelerde bulunmakta. Tamzara Turizm uzun yıllardır, Karadeniz’de küçük gruplarla kültür turları yapmakta. Kaçkar dağları eteklerinde büyüyen ekip özellikle fırtına vadisi, Maçahel, yaylalar konusunda uzmanlaştırdı. Katılımcılar Trabzon, Giresun veya Hopa hava alanında karşılanıyor ve böylelikle ülkenin birçok noktasından aynı haftadaki tura katılım sağlamak mümkün olabiliyor.
Misafirler maksimum 15 kişilik araçlar ile akşam 18:00’de otele ulaşmak koşulu ile yaylalar, şelaleler, çay bahçeleri, koruna orman alanları, ve kültür noktalarında geziyorlar.
Doğu Karadeniz gezisinde Trabzon’da çok bilinen Ayasofya Cami Müzesi, Atatürk Köşkü, Sümela Manastırı yanı sıra, Trabzon Müzesi, Kızlar Manastırı, Vazelon Manastırı, Trabzon Ortahisar gibi önemli ama az bilinen yerlerde gezilmekte. Öte yandan Doğu Karadeniz’de önemli kültürel etkiye sahip olan kırsal Rum nüfusun yaşadığı Krom ve Santa vadisi ve harabeleri de geziliyor. Sıradağların ardında Gümüşhane ve karaca mağarası yanı sıra Süleymaniye Mahallesi ve Bayburt yakınındaki muhteşem Baksı Müzesi gezi güzergâhlarında oluyor.
Doğu Karadeniz’in incisi Kaçkarlar aslın olarak Rize sınırlarında bulunmaktadır. Fırtına vadisi, Hemşin vadisi, İkizdere vadisi, Çağlayan vadisi Kaçkar Dağı doruklarına doğru uzanır. Bu vadilerin sonlarında harika yaylalar bulunmakta. Doğu Karadeniz gezisinde Ayder yaylası nasıl uğranılmadan gidilmeyecek bir yer ise, Tamzaratur Pokut ve Gito yaylalarını gezi planında yine uğranmadan gidilmeyecek yayla kategorisinde bulundurmakta. Karadeniz çoğunlukla kıyının ardında başlıyor diyoruz. Kıyıdan ayrıldıkça dik vadiler ve yaylalar görkemli ormanlar oldukça etkileyici görsellikler sunmakta bizlere. Doğu Karadeniz’e gelip Maçahel vadisini görmeden, Borçka Karagöl gezmeden, hele hele Şavşat’a ulaşıp Lakin Ormanları ile çevrili Şavşat Karagöl Milli Parkına ziyaret etmeden olmaz. Karadeniz gezisini on beş kişilik küçük araçlarla gezmek, bizlere özellikle yayla ve doğal alanları daha rahat ve hızlı erişimini sağlamaktadır.

Diğer Blog Yazılarımızdan