Doğu Karadeniz’e Yolculuk Planları 25/04/2021


Doğu Karadeniz’e Yolculuk Planları - Özel Geziler

Karadeniz’de yolculuk başlı başına ayrı bir macera demektir. Bu macera yüzyıllar öncesinde Antik Yunan’dan yola çıkmış olan Arganotlar’la başlamış. 

Karadeniz coğrafyasının ve denizinin; o hırçınlığı o karalığı, orada yaşayan insanın karakteriyle özdeşleşmiştir. Buradaki insanlar en başta yaylalarıyla var olur. Yaylalar yöre insanın yaşamı içinde önemli bir yer tutmaktadır. Tüm yöre insanı bu zamanı bekler; kimisi on kilometre ötedeki evinden çıkar gelir yaylaya, kimisi Türkiye’nin bir ucundan ya da geçim derdiyle gittiği gurbet ellerden. Genci yaşlısı kimse memleket havasından suyundan vazgeçemez. Her yıl büyük bir özlemle memleketlerine hayal ederler.

Doğu Karadeniz bölgesi literatürde Pontus Alpleri olarak bilinen Kafkaslara da uzanan bir silsilenin içinde bulunmaktadır. Kaçkar ve Altıparmaklar tüm Karadeniz’de kıyı bölgesini baştan başa takip ederek ilerler. Bu yapısından dolayı da Kaçkar Dağı ve silsilesi sahip olduğu doğal ve kültürel değerlerle dünyanın korunması gereken en önemli 200 ekolojik bölgesinden biri ilan edilmiştir. Denizden 40 kilometre içeride yaklaşık 4000 metre yüksekliğine varan dağlar, bölgede eşsiz bir ekosistemin oluşmasına neden olmuştur. Türkiye'de aktüel buzulların görüldüğü ender yerlerden biri olan Kaçkar Dağı ve çevresi, fauna açısından da oldukça zengindir. Özellikle dünyanın en önemli yırtıcı kuş göç yolunun bu bölgeden geçmesi, bölgeyi adeta bir yırtıcı kuş cennetine dönüştürmüştür. Bölge flora açısından 2500 bitki çeşidini barındırmaktadır. Bunlardan 300 çeşidinin sadece Türkiye'de 160 çeşidinin de sadece Kaçkar Dağları'nda yetiştiği tespit edilmiştir. Ayrıca literatürde Türkiye'nin tek ılıman kuşak yağmur ve sis ormanları (boreal) olarak tanımlanan Doğu Karadeniz'in Doğal Yaşlı Ormanları, biyolojik çeşitlilik bakımından eşsiz doğal zenginlikler sunmaktadır. 

Altıparmak da Kaçkar’dan farklı değildir. Sağa sola genişleyip hayvanlaşan vadileri, bakir doğal yapısı, yüksek yaylaları, yaban hayatın canlılığı ve gözlenebilmesi, bol balıklı bakir dereleri, buzul gölleri ile Altıparmak siz maceracıları beklemekte. 

Eğer siz de yaylaları merak ettiyseniz, iki seçenek sunuyor Tamzara Turizm bize: biri otel konaklamalı “Fırtına’nın Yayları”, diğeri ise doğayla daha çok içiçe kalabildiğiniz yayla pansiyonlarında konaklamalı “Doğu Karadeniz Yayla Safari” turları. Tamzara sadece doğal güzellikleri sizlere göstermekle kalmıyor, bir hafta süresince çevredeki kültürel zenginlikleri de ayrıntılı olarak anlatıyor. 

Eğer kültür ağırlıklı bir Karadeniz gezisi istiyorsanız, size tavsiye edeceğimiz tur programı Trabzon, Rize, Artvin’i kapsayan “Doğu Karadeniz” olacaktır. Tur programı boyunca tüm bu şehirlerdeki yüzyılların yıpratamadığı kültürel yapılar, kaleler ve sivil mimari örneklerini görme şansına sahip olabilirsiniz. Otel konaklamalı olan bu turda, tarih ile doğanın buluşmasına tanık olacaksınız.

Tamzara’nın zirve çıkışlı programlarından “Trans Kaçkar”, “Verçenik ve Göller Bölgesi”, “Şavşat Harikalar Diyarı” ile hem zirveye çıkmanın heyecanını yaşayabilir hem de doğa ile bütünleşmiş bir yedi gün geçirebilirsiniz. Doğa aktivitelerine ve dağcılığa ilgi duyuyor ya da merak ediyorsanız bu programlar her yaştan insana hitap etmekte, yürümeyi sevmeniz yeterli olacaktır. Eğer deneyim kazanmayı düşünüyorsanız, İstanbul yakınlarında günübirlik düzenlenen yürüyüş gezilerine katılarak performansınızı arttırabilirsiniz.

Her gezi, insanı yeni bir maceranın içine sürüklüyor, her yolculukta yeni şeyler görüyor ve öğreniyor insan. Sizi oluşturduğumuz “butik turlarımıza” dahil etmek, Karadeniz’i bir de sizin gözlerinizden görmek istiyoruz. Haydi gezginler! Bu sefer çantalarınızı bizimle birlikte yola çıkmak için toplayın…

 

Diğer Blog Yazılarımızdan