Güzeldere Şelalesi 25/01/2017


İstanbul yakın olan Düzce bilindiği gibi şelaleleri ile oldukça ünlüdür. Bu coğrafyada Avrupa'nın ve Türkiye'nin en büyük ve en güzel şelaleler yer almaktadır. Düzce de bulunan Güzeldere Şelalesi bunlardan biridir. Batı Karadeniz in eşsiz doğa görüntüsü ve sık ormanları arasından akan bir doğa harikası sizlerle. Yeşilin rengi ve temiz havası sizi mest etmeye yetecek. Dilerseniz buralara gelerek doğaya karşı kamp yapabilirsiniz.

Mesire alanına inerek basamaklar yardımı ile şelaleye ulaşıyoruz. Merdivenlerden inmek kolay ancak çıkmak bir hayli zor olabilir. Her 20 metrede bir dinlenmeniz için banklar yer almaktadır. İstenilen noktaya ulaştığınızda yaprakların arasından geçen güneş ışıkları gözlerinizi kamaştıracak ve 130 metreden aşağı bakabileceksiniz. Suyun kayalara vurarak küçük tanecikler oluşturması ile oluşan tül görüntüsü sizleri karşılıyor olacak.

Şelale, yağışın az olduğu iklimsel havalarda su debisi oldukça az olsa da zerafetinden hiç bir şey kaybetmez. İlkbahar ve sonbahar aylarında debinin yüksek olması sebebiyle su miktarı fazla olacaktır. Suyun 130 metreden aşağı inerken çıkardığı ses ile içiniz huzura kavuşuyor.

Deniz seviyesinden 630 metre  yukarda bulunan Güzeldere Şelalesi'nin üzerinde gezinebilirsiniz ancak zemin kaygan olduğu için dikkat etmelisiniz.