Kaçkar Sıra Dağlarında Gezinti 16/03/2017


Dağın zirvesinde üç ilin sınırı yer almaktadır. Ancak dağa tırmanışlar genelde Rize il sınırları içerisinden yapılmaktadır. Türkiye’nin kuzeyinde bulunan bu sıra dağların en yüksek zirve noktasıdır ve yüksekliği yaklaşık olarak 4000 metredir. Deniz kıyısından bu yükseklikte dağları izleyebileceğiniz sayılı sahillerden biri de Rize Sahilidir. Kaçkar Sıra dağlarından bulunan bitki çeşitliliği sebebiyle dünyada koruma altına alınmış nadir bölgelerden biridir.

Ayder Yaylası’ndan Aşağı Kavrun Yaylası’na yürüyüş hızı yaklaşık 2 saattir. Yaklaşık 2900 metre sonra bir kamp alanı bulunmaktadır. Burada dinlendikten sonra zirveye ulaşabilmek için 10 saate ihtiyacınız olacaktır. Yukarı doğru tırmandığınızda buzullar ile karşılaşmaya başlayacaksınız.

Kaçkar Dağlarına tırmanış sanıldığı kadar kolay olmamakla birlikte zor ve tehlikelidir. Bu güzergahta bulunan ve tropikal ormanlarını andıran bin bir çeşit bitki örtüsü ile karşılaşacaksınız. Ayrıca bünyesinde sayısız vahşi hayvan barındırmaktadır.  Kamp yaptığınız süre boyuna ayı, kurt, domuz ve vaşak gibi yırtıcı hayvanların sesini yakından duyabilirsiniz. Hatta görme ihtimaliniz de oldukça yüksek olacaktır. Kaçkar Dağlarından gezmek ve buraya tırmanış yapmak istiyorsanız Ağustos ya da Eylül aylarından birini tercih etmelisiniz.

Doğu Karadeniz bölgesinde bulunan en yüksek zirvelerden biridir. Bu tarz gezilerden hoşlanıyorsanız sağlam bir ekipman ve deneyimli gezginler ile yola çıkmalısınız.