Kamp Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler 23/01/2017


Kamp yapmak düşünüldüğü kadar kolay değildir. Ancak onun verdiği mutluluk ve hazın tarifi yoktur. Öncelikle rotanızı çizmelisiniz. Annelerin de dediği gibi ; biz sana değil çevreye güvenmiyoruz. Her gördüğünüz alanda kamp yapmak çok doğru bir karar olmayacaktır. Kalacağınız rota üzerinde bulunan güzergahları, yaşayan vahşi hayvanları, bölgenin doğal harikalarını uzun uzun araştırın ve hangi rotanın sizin için uygun olacağına karar verin.

Zamanınızı Planlayın

Gideceğiniz güzergahta bulunan kamp alanlarına ne kadar sürede gideceğinizi gerçeğe yakın hesaplamalarla yapın.  Kamp alanına varmadan önce karanlık olmamasına dikkat edin. Eğer karanlık saatlerde kam. alnında olursanız ateş yakmanız ve çadır kurmanız oldukça zor olabilir.

 

Kaliteli Kamp Ekipmanları Edinin

Özellikle çadırınızı seçerken sağlam olmasına dikkat edin. En önemli ekipmanınız çadır olacağı için fazla aralar vermekten çekinmeyin.  Arkadaşlarınızla kamp  yapmaya gideceksiniz ancak 3 kişilik çadırda 6 kişi kalmak gibi bir planınız var. Böyle bir planın içinde olmak sizi kötü hissettirebilir. Gece yatarken rahatsız olabilir, alışık olmadığınız kokulara maruz  kalabilirsiniz.  Doğa göz alıcı olduğu kadar vahşidir de. Dikkat edin, taş düşebilir ayı çıkabilir.

 

Eksik Kamp Malzemesi Tatsız ve Tuzsuz Yemek Gibidir.

Yanınızda bulundurmanız gereken malzemeler ; kamp mutfağı malzemeleri, el feneri, uyku tulumu, harita, çakmak veya kibrit ve en önemlisi su. Çantanızı gereksiz eşyalar ile doldurmayın. Doldurduğunuz her malzeme sizin yükünüzü arttıracak.

 

Eğer kamp deneyimi hiç yaşamadıysanız tek gitmemenizi öneririm. Kamp yapacağınız arkadaşınızın deneyimli olduğundan emin olun. Tecrübeniz yoksa düşündüğünüz kadar güzel geçmeyecek bir kamp deneyimi sizleri bekliyor olacak. Bu konuda oldukça deneyimli olan Tamzaratur ile kamp deneyimine hazır olun.