Kapadokya Gezi Rehberi 30/01/2017


Erciyes ve Hasan Dağı gibi volkanik dağların püskürttüğü lavların kuruması ve yıllar boyu rüzgar ve sel aşınması ile oluşan bir kalıntı ortaya çıktı. Dünya'nın hiç bir yerinde olmayan bu doğa güzelliğe biz Kapadokya diyoruz.

Oyulmuş kayaların içine yapılan gizemli yapılar, tarihi kiliseler ve yer altı şehirleri sizi bekliyor. Ayrıca balon ile uçmak ve gün batımını seyretmek buraya gelen ziyaretçilerin yapması gereken etkinliklerden biridir.

Bu coğrafya başka bir yerde göremeyeceğiniz eşi benzeri olmayan bir güzellik. Buraya geldiğinizde bir gezmek için bir günden fazlasını ayırmalısınız.

Kapadokya Gezilecek Yerler

1.Göreme

Güllüdere Vadisi, buraya gelip görmeniz gereken yerlerden biridir. Kilise ve manastır gibi yaşam alanlarının kalıntıları var.  Peribacalarının oluşum sürecini bu noktada daha rahat gözlemleyebilirsiniz.    

Zemi Vadisi, dar bir vadi olmasının yanında dut , armut , erik ve kayısı gibi meyvelerin bol olduğu bir bölgedir. Gezinti yaparken bu dar vadiden geçerek bu yeşilliğe şahit olabilirsiniz. Yine burada bulunan tarihi kilise kalıntılarına rastlamak mümkün.

Aşk Vadisi, 4900 metre uzunluğunda olup Örencik' ten başlayıp Göreme ye kadar uzanan şahane bir vadidir. Hava koşulları uygun olduğunda sıcak hava balon turları ile bu vadiye yukardan bakabilirsiniz.

2.Uçhisar

Bu bölgede bulunan en yüksek yerdir. Nevşehir merkezden 5 kilometre uzakta olan bu nokta size kısa panaromik bir görüntü imkanı sağlıyor. Bu noktada bulunan Uçhisar kalesi , Kapadokya yı 360 derece görebilmenize olanak sağlıyor.

3.Avanos

 Muhteşem peri bacaları , tarihi yer altı şehirleri ve kiliselerin bulunduğu alanlardan biridir. En ilginç tepelere sahip peri bacalara buradan ulaşabilirsiniz. 

Hayal Vadisi olarak da bilinen Dervent Vadisi'nde bulunan peri bacalarına uzaktan bakıldığında farklı hayvan figürleri gözünüzde canlanacak. Bu vadi diğer vadilerden farklı olarak U şeklindedir.

4.Ürgüp

Bizans Döneminde önemli din merkezlerinden biri olan Ürgüp, Osmanlı döneminde kadılık merkezi olmuştur. Oldukça canlı bir atmosfere sahip olan Ürgüp, kalabalık çarşısı ile ziyaretçileri etkiliyor.  150 yıllık tarihi konaklarından biri restore edilerek müzeye çevrilmiştir.

Daha birbirinden güzel seyahat alanları ile her sene binlerce ziyaretçisini ağırlıyor.