Karadeniz'de Yayla Turizmi 02/02/2017


Bildiğiniz gibi Türkiye iklimsel olarak yaylacılığa çok müsait bir konumdadır. Bu bölgede yaşayan insanların kültürel zenginliklerinden biri diyebiliriz. Kış aylarında köyler en sıcak yerleşim yerleri olduğu için soğuğun sert ve çetin geçtiği bu aylarda yaylalara çıkılmaz. İlkbahar dan sonra yaz aylarına doğru ısınan hava bunaltıcı bir etki yarattığı için köyden yaylalara göçler olur. Yaz aylarında yayla havası daha serin ve yumuşak geçer.

Yayla kültürü şimdilerde biraz azalsa da turizm sayesinde hareketlenmeye başladı. Özellikle Karadeniz in eşsiz doğası yaylacılık için en uygun alanlardan biridir. Rize de bulunan Ayder yaylası her sene binlerce ziyaretçisini ağırlıyor. Yaz aylarında turistik amaçlı gelen ve doğasına hayran kalan insan sayısı yeterince fazla. Yeşilin gök mavisi ile buluştuğu bu güzelliği rengarenk kır çiçekleri süslüyor. Karadeniz bölgesinde bulunan yaylalar ladin türü ağaçlarla dolu.

Karadeniz Bölgesinde bulunan yeşillik oranının fazla olması  sebebi sadece bol yağış alıyor olması değildir. Ayrıca sisli ve nemli bir havaya sahip olmasındandır. Oksijen oranının bol olduğu bu bölgeler bizim için tarihi bir miras niteliğinde. Size tavsiyem Karadeniz Yayla Turizmi etkinliklerine katılın.