Kaz Dağları Nerede 31/01/2017


Anadolu coğrafyasının en güzel doğa harikalarının ulunduğu eşsiz bir coğrafyadır. Değeri beklenildiği kadar çok değer görmese de unutulmaması gereken eşsiz doğası ve köyleri vardır.

Bulunduğu konum itibari ile büyük bir kısmı Edremit Körfezinde yer alır. Doğusunda Zeytinli Çayı, kuzeyinde Karamenderes Çayı ve batıda Mıhlı Çayı yer almaktadır. Üç adet tepesi bulunan Kaz Dağı'nın en yüksek noktası 1774 metreyle Karataş Tepesi'dir.

Kaz Dağları, jeopolitik yapısı,iklim özellikleri ve temiz havası nedeniyle kampçıların uğrak yerlerinden biridir.    Ayrıca 1994 ten beri yüksek oksijen üretmesi ve farklı ağaç türlerinin bulunması nedeniyle Kaz Dağları Milli Parkı olarak koruma altına alınmıştır.

Kaz Dağları Nerede?

Bu dağlar Çanakkale ve Balıkesir sınırları içerisinde yer alıyor , ayrıca Anadolu yarım adasının kuzey batısında yer alıyor.  Kaz Dağları yakınlarından bulunan ve Dünya'nın oksijen oranı en temiz ikinci hava dahasıdır.  

Kaz Dağlarına Nasıl Gidilir?

Bu bölgeye yakın oluşu sebebiyle gezebileceğiniz turistik ve tarihi mekanlar da uğrak yeriniz olmalı.   Assos , Akçay, Burhaniye, Ayvalık, Gömeç gibi tarihi mekanlar bunlardan birkaçına örnektir. Edremit Havalimanı'na 48 km uzaklıkta olan Kaz Dağları'na araç kiralayarak veya özel transfer yardımı ile kolaylıkla ulaşabilirsiniz.