Kazdağlarında Gezi Rehberi 10/03/2017


Kaz Dağları Türkiye'nin en değerli zenginliklerinden biridir.  Şehrin bunaltıcı havasından ve ses kirliliğinden uzaklaşmak isterseniz ilk adresiniz burası olmalı. Bolca zeytin ağaçları daha yukarlarda karaçam ve meşe ağaçlarına rastlayabilirsiniz. Yaz aylarında Eğe nin yaıcı sıcağından kurtulmak için kendinizi buralara atabilirsiniz. 


Kaz Dağları Milli Parkı
Kaz Dağları kültürel kaynak suları açısından oldukça değerlidir. Yaz aylarından akan soğuk su kaynakları karpuz çatlatır  nitelikte. Doğal bitki örtüsü ve orman dokusu oldukça özeldir. Sadece ülkemizin değil dünyanın sayılı ekosistemlerinden birini barındırır. Eğer yolunuz buralara düşerse kesinlikle uğramalısınız. Oksijen oranı en çok olan bölgelerden biri olduğunu da söylemek isterim. 
Sütüven Şelalesi
Kaz Dağları'ndan süzülen akarsu şelale oluşturuyor. Ancak suya girmek isterseniz tavsiyem suda çok kalmayın zira su çok soğuk. 


Pınarbaşı 
Günümüzde en çok kullanılan mesira alanlarından biridir. Dağın yukarısından akan erimiş kar suları nedeniyle olduksa soğuk bir suyu vardır.     
Sarıkız Tepesi
Kaz dağlarının en yüksek üç te.esinden biridir. Türkmenlerin ziyaret merkezlerinden biri olan bu tepe manzarayı ayaklarımızın altına seriyor. Ayvalık adalarını, Edremit Körfezini ve Midilli adasını net bir şekilde görebiliyorsunuz.