Kıbrıs' ta Gezilmesi Gereken Yerler 06/02/2017


Yıllara farklı medeniyetle ev sahipliği yapmış Kıbrıs ın tarihi dokusu ile gezilip görülmesi gereken yerlerden biridir. Burada gezmek istiyorsanız bir haftanızı ayırmalısınız.  Lüks ve ekonomik otel seçenekleri ile her bütçeye uygun oteller bulabilirsiniz.

1- Girne Kalesi

Kenti korumak için Bizanslılar tarafından yapılmış olan bu kale Girne Limanının hemen yanı başında bulunur.  Heybetli görünüşü ve tarihi dokusu ile ziyaretçilerini büyülüyor. Denizin hemen dibinde inşa edilen bu yapı eminim sizi de büyüleyecektir.

2. Bellapais Manastırı

Bu manastır dağın eteklerinde yer alır merkeze uzaklığı yaklaşık 10 dakika uzaklıktadır. Girne şehrinin her yerinden görünen bu manastır adaya gelenlerin ilgi odağı olmaya devam ediyor.  

3.Saint Hilarion Kalesi

Kıbrıs  ın sıra dağlarından biri olan Beş Parmak dağlarına inşa edilmiş. Buraya inşa edilmesinin sebebi  adaya gelen Arap saldırılarını görebilmek ve savunma alabilmek içindir.

4. Lala Mustafa Paşa Camii

Bu cami Kıbrıs'ın en büyük camilerinden biridir. Ayrıca tarihi geçmişi ile bizi aydınlatmaya devam ediyor.  Adaya geldiğinizde görmeniz gereken şahane yerlerden biridir.

5. Mavi Köşk

Bu dönemde askeriyenin himayesi altında olan bu köşk inşa edildiği dönem itibari ile oldukça görkemli ve lüks bir yapıdır.  Bu köşkü gezerken hikayesini dinleyebilirsiniz.

6. Selimiye Camii

Osmanlı Devleti tarafından ada ele geçirildiğinde katedral olan bu yapı camiye çevrilmiştir.

Kesinlikle bu adaya gelmeli ve buraları gezmelisiniz.