Kuşadası ve Doğası 10/02/2017


Kuşadası tarihi mirası ve eşsiz dokusu ile bugünlere kadar kendini koruyabilen ilçelerden biridir. Yerli ve yabancı turistlerin akın ettiği bu toraklarda nereler gezilir hemen bir göz atalım.

1.Kurşunlu Manastırı

Merkeze 12 km uzaklıkta ve 650 metre yüksekte bulunan bu manastır göz alıcı bir manzaraya sahiptir. Baskıdan kaçan din adamları bu bölgelerde ibadet edebilecekleri manastırlar ve kiliseler yapmışlar.

2.Güvercinada 

Limanın önünde bulunan ada üzerine gözmen kuşlar kondukları için kente Kuşadası ismini vermişlerdir. Adanın tam orta noktasında bulunan tarihi kalenin tam olarak hangi tarihte yapıldığı bilinmemektedir. Adanın etrafını saran sur taşlarının ise Yılancı Burnundan getirildiği söylenmektedir. Muhteşem bir görüntüsü olan bu ada eminim sizi de büyüleyecektir.

3. Kervansaray

Osmanlı döneminde Sadrazam Mehmet paşa tarafından yaptırılmıştır. Kervansarayın kare şeklince bir avlusu bulunmaktadır. Tarihi geçmişi ve büyüleyici mimarisi ile hayran kalmamak elde değil.

4.Kaleiçi Camii

Bu camii Kuşadası’nın en eski camisidir. Osmanlı döneminde yapılan bu cami ahşap işçiliğinin nasıl kullanıldığını bize göstermektedir.

Her sene binlerce yerli ve yabancı turist ağırlayan Kuşadası sizin de görmek isteyeceğiniz yerlerden biridir. Yaz ağlarında oldukça kalabalık olan bu belde de tatil keyfi de sürebilirsiniz.