Pokut Yaylası'nı mutlaka görmelisiniz ! 02/03/2017


Bu yaz Türkiye’nin bir çok yerini gezme fırsatım oldu ama size unutamadığım Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde bulunan Pokut Yaylası doğaüstü güzelliklerini sunmak istiyorum.

Çamlıhemşin merkezi itibari ile tabelaların yönlendirmesi ile yaylanın yolunu bulmanız mümkün. Öncelikle buraya çıkışın, oldukça meşakkatli olduğunu söylemek isterim. Altı yüksek bir arazi aracı ile çıkmanızda fayda var. Yol epey dik, başlangıç taşlarla döşeli gibi görünse de 200 metre sonra toprak yol kendisini gösteriyor.Bir yanınızda uçurum, diğer yanınızda yükselen dağlar, hemen başınızın üzerinde bulutlar, kulağınızda karadeniz müzikleri ile yol yaklaşık 1,5 saat sürecektir. Sarsıcı bir yolculuğa hazır olun ! Yaylaya çıktığınızda, arabadan inin, manzaraya şöyle bir bakın. İnanın o yolda çektiklerinizi 2 saniyede unutacaksınız.

Pokut Yaylası için yapmış olduğumuz yolculuğun sonunda, daha yaylanın girişine varır varmaz, dağlar ardında sıralanmış yemyeşil ağaçlar, bulutların yerle birleşmesi ve dağlar etrafında kıvrılışları insanın gözlerini kamaştırır cinsten. Etrafında mor, sarı, beyaz çiçeklerin olduğu ve bu manzara içerisinde, kendinizi bir tablonun içindeymiş gibi hissedişiniz anlatılamaz. Bu anı ölümsüzleştirmek için adeta sabırsızlıkla resim çekmek isteyeceksiniz.

150-200 yıllık tarihi ahşap yayla evlerinde, eşsiz manzara eşliğinde kahvaltı yapabilir ve gün içerisinde de her yeri keşfedebilirsiniz. Yayla evlerinin ve etraftaki manzaranın güzelliğini ne kadar anlatsam az olur, adeta büyüleyici bir etkisi var. Belki fotoğraflar bir nebze anlatabilir ama gidip görmek gibi olmaz. Kesinlikle kafa dinlemek ve huzur bulmak isteyenlerin yeri burası. Ben çok zor olsada kendim pokut yaylasına çıkma fırsatı yakaladım ama sizde karadenizin bu özel yaylasını görmek istiyorsanız Tamzara Tur ile görüşmenizi mutlaka öneririm.

Ebru

Gezgin