Safranbolu Rehberi 10/01/2017


Marmara'nın en doğusunda Karadeniz'in en batısında bulunan ve bu yörelerde adından en çok bahsettiren yer Safranbolu'dur. Bu ilçe Karabük sınırları içinde bulunan bir yerleşim yeridir. Ülkemiz zengin doğası ve eşsiz güzellikleri ile 9 özel bölgemiz dünya mirası haline gelmiştir. Bu özel alanlardan biri de Safranbolu'dur. İlçenin de adından anlaşılacağı gibi burada oldukça fazla safran bitkisi vardır. Şehir merkezine girdiğinize safran heykeli ziyaretçilerini karşılayacak. Bu ilçede bulunan evler bilindiği üzere Safranbolu evleri ya da Safranbolu Konakları olarak bilinir. Bu sayede ünlenen bu değerli ilçemiz Dünya Mirası olduktan sonra Unesco tarafından koruma altına alınmıştır.

Evlerin dış cephesi oldukça renkli bir görüntüye sahiptir ve cumbalıdır.

İç dizaynı ise en az dışı kadar özenle tasarlanmıştır. Genelde 2-3 katlı olan bu evler 6-8 odalıdır. Her odanın en az iki adet camı bulunur.

Evlerin avlularından bulunan süs havuzları ve kapıların üzerinde bulunan tokmaklar adeta tarih kokuyor. 1 gramı ile seksen bin katı kadar sıvıyı sarıya boyayabilen safran denilen bitki bu toraklarda yetişmektedir. Safranbolu'nun en güzel yanı ise doğası. Tatil yaparken kalacağınız yerler oteller değil pansiyona çevrilmiş tarih kokan konaklar olacak. Tatilinizin tadını çıkartın.