Sinop Gezi Rehberi 24/02/2017


Cumhuriyetin ilk yıllarında Kasatamonu’nun bir ilçesi olan Sinop daha sonraları il olmuştur.  Bu ilde bilinen en tarihi yapı Sinop Cezaevidir. Bunun yanında gezilip görülmesi gereken doğal güzellikleri de vardır.

 

Hamsilos Koyu

Denizin orman alanları ile buluştuğu ve ilk bakıldığında nehir edası yaratan deniz eminim sizi de büyüleyecektir. Merkeze yaklaşık 11 km uzaklıkta olan bu alan Kültür Bakanlığı tarafından 1. Derece Doğal Sit Alanı olarak ilan edilmiştir. Yemyeşil ağaçlar içinde bulunan renk renk çiçekleri görebilirsiniz.

 Akliman

Uzunca bir sahil olan akliman merkeze 9 km uzaklıktadır. Gelen ziyaretçilerin mis gibi bir orman havası alarak mangal yapabilecekleri aynı zamanda denize girebilecekleri bir alandır.

Karakum

Merkeze yaklaşık 2 km uzaklıkta olan Karakum tatilcilerin ve kamp yapmak isteyenlerin uğrak yeridir. Karakum adını ince siyah kumlardan almıştır. Halk arasında kumun birtakım hastalıklara iyi geldiği söylenmektedir.

Akgöl

Deniz seviyesinden yaklaşık 1200 metre yükseklikte olan Akgöl, tam bir piknik alanı. Vadiden akan iki farklı çayın birleşerek oluşturdukları bu göl yaklaşık 3 dönüm büyüklüğündedir. Etrafında orman işletmesine ait tesis bulunuyor. Siz de bu tesiste dinlenebilir, yeşil ve doğa ile iç içeyken bir bardak çay yudumlayabilirsiniz.  Etrafında sık köknar ağaçları bulunmaktadır.

Karadenizin bir parçası olan Sinop ili gezilip görülmesi gereken yerlerden biridir.