Tarsus Rehberi 18/01/2017


Adana ile Mersin arasında bulunan, Çukurova'nın batı bölgesinde   kurulmuş olan Tarsus konumunu bu güne kadar korumuş en eski yerleşim yerlerinden biridir. Doğal ve kültürel zenginşiği ile bilinen Tarsus ili yıllarca başka medeniyetlere beşiklik etmiş.

Nerelere Gitmek Gerekir?

1. St Paul Kilisesi

12. yüzyıldan kalma kilise Tarsus ilçesinde müze olarak hizmet vermektedir. Kesme taş işlemsi kullanılarak yapılan ve granit kullanılarak inşaatın edilmiş olan bu kilise antik çağdan kaldığı rivayet ediliyor. 

2. Aziz Paul Kuyusu

Yaşamı İncilde yer alan ve ölümsüzlüğe erişen St. Paul'un doğum yeri olarak bilinir. Kış aylarında ve yaz aylarında bile suyu hiç eksik olmayan bu kuyunun derinliği yaklaşık 38 metredir. Ayrıca bu kuyu Unesco Dünya Mirası Listesinde aday olarak gösterilmiştir.

3. Ulu Cami

Cami-i Kebir olarak da bilinen Tarsus Ulu Camii, İbrahim Bey tarafından yatırılmıştır. Bulunan saat kulesi ile büyük bir külliye görüntüsü vermektedir. Mimarı özellikleri Memlük'lülere dayanan mermerler ve süslü kapısı ile görenleri kendine hayran bırakıyor.

4. Tarsus Şelalesi

Genellikle ilkbahar ve yaz aylarında su debisi artan şelale daha ihtişamlı gözüküyor. Kış aylarında suyun debisi düşse de güzel olan görüntüsünden ve ihtişamından bir şey kaybetmiyor.    Yaklaşık yüksekliği ise 15 metredir.

5. Tarsus Evleri

Tarsusta bulunan bu evlerin her katı farklı malzemeden yapılmıştır. Taş, tahta ve kerpiçten yapılmış olan bu Cumhuriyet dönemi mimarisini gördüğünüzde mest olacaksınız. Renk renk evleri zaman karşı direniyor.

Sizleri de bu eşsiz güzellikleri görmeye davet ediyoruz.