Trabzon’a Doğru Yolculuk 06/03/2017


Doğu Karadeniz’in en büyük ili olan Trabzon sadece büyüklüğü ile değil tarihi dokusu ile de sizi büyülüyor. Bana kalırsa Trabzon oldukça güzel bir şehir. Hem deniz olan şehir hep güzeldir. Sahil ile evler arasında uzun bir otoban var. Bu otoban ulaşım için oldukça faydalı ancak sahil ile evler arasında bulunduğu için halk bu durumdan pek hoşnut değil.

Trabzon merkezde Park Meydanı ve Uzun Sokak denilen istiklal Caddesini andıran bir alan göreceksiniz.  Ancak burada bulunan dükkanlar genelde yemek ve lokanta ağırlıklı dükkanlardır. Hoşunuza giden bir mekan görürseniz oturun ve bir şeyler yiyin.

Ayasofya Müzesi

Türkiye’ de 3 tane Ayasofya Müzesi  bulunmaktadır. Bunlardan biri İstanbul’da, biri İznik’te diğeri ise Trabzon’da bulunmakta. Bu eserin mimari dokusu insanı hayretler içinde bırakabiliyor. 12 köşesi bulunan oldukça geniş bir minareye sahip.

İçeride duvarlara işlenmiş freskler İncil’i anlatıyor ancak günümüze gelinceye kadar biraz tahrip olmuş.

Trabzon’u karış karış gezmek istiyorsanız bolca zaman ayırmalısınız. Muazzam bir doğası ve tarihi duruşu ile görmeniz gereken çok yer olduğundan emin olabilirsiniz. Şimdi alın bir tur bileti ve dolaşmaya başlayın.