Yemyeşil Doğası ile Rize 09/02/2017


Rize renk renk ormanlar, asma köprüleri, ağaçtan evler, tarihi yapılar, dik vadileri, bol oksijenli, buzul gölleri ve sıcak insanları ile eşsiz bir şehrimizdir. Her yıl binlerce meraklı ziyaretçisini ağırlayan bu topraklar ilgi odağı olmaya devam ediyor. Çay denildiğinde akla ilk gelen şehirdir ve yayla turizmi de oldukça ön plandadır.

Gittiğinizde görmeniz gereken bir fırtına vadisi var. Fırtına deresi yer şekillerinin engebeli olması ve su debi seviyesinin yüksek olması sebebi ile rafting yapmaya oldukça elverişlidir. Bu derenin kolları birleşerek Erzurum a kadar uzanır. Bunun yanı sıra Taşlı Dere, Kara Dere ve İkiz dere’de de rafting yapabilirsiniz.

Bir diğer noktanız Ayder Yaylası olmalı. Yaklaşık 1350 metre yükseklikte olan ve muhteşem bir doğaya sahip olan bu yayla eminim sizi de büyüleyecektir. Ayrıca termal turizm açısından bu şehrin önemli merkezlerinden biridir.  Bu kaplıcaların bir çok hastalığa iyi geldiği bilinir. Bu nefis manzarayı seyrederek Gelintülü Şelalesine ineceksiniz. Şelaleden akan suyun şekli gelin tülüne benzediği için bu ismi almıştır.

Buraya kadar gelip de Zilkale’yi görmemek olmaz. Denizden yüksekliği yaklaşık 750 metredir. Aşağıdan bakıldığında havda asılı gibi duruyor. Rize, anlata anlata bitirilemeyecek bir şehir.

Doğu Karadeniz turuna katılım sağlayarak yeşilin ve doğanın tadına varın.