Moğolistan > Köklere Yolculuk.. Duha Türkleri Ve Ötüken Coğrafyası
Ulan Batur, Moğolistan
Rezervasyon Seçenekleri
Tarih Seç
Rezervasyon Detayları Kişi Sayısı Fiyat
Yetişkin 3,600 ₺

Toplam 3,600 TL
Kesin Rezervasyon İçin Gerekli Ön Ödeme 0 TL

Bu turu sevdiniz mi? Hemen arkadaşlarınızla paylaşın!


Tur Detayları

Köklere Yolculuk…
Ötüken, Ergenekon, Duha Türkleri, Orhun Vadisi, Karakurum (Unesco Dünya Mirası Listesinde), Hövsgöl, Köl Tigin, Bilge Kağan, Tonyukuk Yazıtları, Başkent Ulanbatur,
Yeryüzünün En Büyük İmparatorluğunu Kurmuş Ulu Hükümdar Cengiz Kağan, Şamanizm, Budizm, Manicilik, İpekyolu Ve Seyyahlar, Göçer Yaşamlar, Atlar, Develer, Ren Geyikleri, Çöller, Dağlar, Nehirler, Göller, Volkanlar, Uçsuz Bucaksız Yemyeşil Kırlar... 

Ve daha neler neler..

Tur Programı
1. Gün  25 Temmuz 2018, Çarşamba / İSTANBUL-ULAN BATUR (TK 342  İST – 19.10 kalkış -26  temmuz Perşembe Ulanbatur Varış: 10.05)
Uçuş Kırgızistan başkenti Bişkek aktarmalı olduğundan Bişkekte 1 saatlik ara verilir ve yolcuların el bagajları ile birlikte uçaktan inmesi ve süre sonunda tekrar binilmesi istenmektedir. Kabin ekibi Bişkek’te değişir. Dolayısı ile hem elinize bagaj almamanız hem Bişkek’ten sonrası için uçakta UYUMANIZ önemle tavsiye edilmektedir. Ertesi gün uzun bir gün bizleri bekliyor olacak.

2. Gün 26 Temmuz 2018, Perşembe / ULAN BATUR ŞEHİR TURU
Havaalanından transfer, otelimize uğrayıp üst baş değiştirilerek, duş alındıktan sonra Başkent Ulan Bator ’u keşfetmeye başlıyoruz. Moğolistan Milli Tarih Müzesi,  Sühbaatar Meydanı,  Moğol Halk Partisi kurucusu, komünist lider ve 1921 Moğol Devrimi lideri Damdin oğlu Sühbaatar’ın  ve Cengiz Han’ın heykelleri, Gandantegçinlen Budist Manastırı, Zaisan Tepesi ve Şaman Otağı, Dinozor müzesi gezeceğimiz yerler arasında. Akşam Yemeği öncesi çok hoşlanacağız, Moğolistan’ın  geleneksel müziklerini ve danslarını seyretme imkanı bulacağız. Tümen Ekhe Moğol Folklor Oyunları ile de gözümüzü ve kulağımızı şenlendireceğiz.
Konaklama : 4* Otel (Ulan Batur)

3. Gün 27 Temmuz 2018, Cuma / TONYUKUK YAZITI – CENGİZHAN KOMPLEKSİ-13. ASIR KOMPLEKSİ –ULAN BATUR
Ulan Batur’un doğusunda 53 km mesafede bulunan, Tonyukuk yazıtları 716 yılında yaptırılmıştır.. Göktürk yazıtlarının bilinen İlki olma özelliğini taşıyan, Tonyukuk anıtı Bilge Kağanın Başveziri büyük kumandan Tonyukuk Tarafından dikilmiştir. Ardından Cengiz Han Kompleksi, yol üstündeki Kartal otağı ziyaret edilecek, Kazak keçe evinde beşparmak ve kımız ziyafetinden sonra, 13.asır kompleksine geçip o dönemin oba yaşantısını deneyimleyeceğiz. Sonra Ulan Batur’a dönüş ve akşam yemeği, Bugün hediyelik eşya alış-verişine vakit ayıracağız. Dönüşte büyük ihtimalle vaktimiz  olmayacak
Konaklama : 4* Otel (Ulan Batur)

4. Gün 28 Temmuz 2018, Cumartesi / ULANBATOR-MÖRÖN (Uçak)- Hövsgöl -KHATGAL
 
2018 yaz ayları uçak seferleri henüz netleşmediği için saat yazamıyoruz. Saate göre bugünkü programımızı şekillendireceğiz. Ancak sabah otelde kahvaltıdan sonra uçak erken saatlerde ise doğruca hava alanına gidiyoruz 1,5 saatlik uçuş sonrası Mörön’e varış ve bizi bekleyen araçlarımızla Hatgal’a (Hövsgöl’e geçeceğiz). Yol üstünde Uuşgiin Övör Anıt Külliyesi ziyaret edeceğiz. .                                  
Konaklama:  Ger Kamp (Hövsgöl kenarında)

5. Gün 29 Temmuz 2018, Pazar / DUHA - HATGAL-TAİGA
Hatgal, Hövsgöl kıyısından, Duha Türkleri’nin yaşadığı Taiga’da, belki de bütün gün sürecek keşif olarak adlandıracağımız sürüşümüzle Duhalara ulaşacağız. Turumuza katılan arkadaşlardan seyahatimizin bu kısmında,  bölgede konfor ve alınabilecek hizmetlerle ilgili diğer bölgelere nazaran daha fazla anlayış, sabır ve hoşgörü rica edeceğiz. Bindiğimiz araç ve kullanacağımız yollar,  yol üstende duraklayacağımız yerler, konaklamalar, restoranlarda klasik rotamızdaki konforu beklemeyeceğiz. Yani bölgenin şartları ne ise ona evet diyeceğiz. Bir gece bölgede kalacak, Duha Türkleri gibi yaşayacak, onların yediklerinden yiyecek, içtiklerinden içecek ve Ren geyiklerine bineceğiz.
Konaklama: Çadır (Taiga)

6. Gün 30 Temmuz 2018, Pazartesi / DUHA - TAİGA-MÖRÖN ŞEHRİ
Taiga’dan (Duha’ların obasından / köyünden) il merkezi Mörön’e yine zorlu bir yolculukla ama muhteşem manzaralar eşliğinde geri dönülecek. Bu gece Mörön şehrinde konaklayacağız.
Konaklama: Otel (Mörön)

7. Gün 31 Temmuz 2018, Salı / MÖRÖN - ÖTÜKEN COĞRAFYASI – KARABALGASUN - KARAKURUM
Yol boyunca Horgo yanar dağı, Çuluut nehri ve Çuluut Kanyonu, Taihar Kayası ve eşsiz Ötüken manzaraları eşliğinde yolculuğa devam edeceğiz. Uygurların Başkenti Karabalgasun uğrak noktalarımızdan biri. 9.yy’da Uygurların rhun’daki başkenti Har Balgas’a hareket edeceğiz. Arkeolojik araştırmalar bu şehrin ticaret ve zanaat kenti olduğunu, tam ortasında bir saray, manastır ve tapınak bulunduğunu göstermiştir. İkinci uğrak noktamız, uçsuz bucaksız Moğol kırlarında Jeeple 4 nala ilerleyerek J Cengiz Han’ın kurduğu Büyük Moğol İmparatorluğu’nun Başkenti Karakurum’a varacağız.
Konaklama: Ger Kamp (Karakurum)

8. Gün 1 Ağustos 2018, Çarşamba / KARAKURUM-ORHUN ŞELALESI
Kahvaltının ardından, 1586 yılında yapılmış Erdene Zuu Manastırı’nı ziyaret edeceğiz. Tek bir çivi bile kullanılmadan inşa edilmiş bu gösterişli yapı, Moğolistan’ın ilk Budist Manastırıdır. Turistik antik eşya çarşısı, Karakurum Müzesi, 800. Yıl Anıtı gezilerimizi yapıp Orhun Şelalesine geçiyoruz. Geçmekle kalmıyor Orhun nehri ve şelalede yüzüyoruz inşallahJ Atalarımız gibi ata biniyoruz.  
Konaklama: Ger Kamp (Karakurum)

9. Gün 2 Ağustos 2018, Perşembe / ORHUN ŞELALESI- HÖŞÖÖ TSAİDAM VADİSİ-MÜZESİ VE ANITLAR
Şelale ve etrafında geçireceğimiz keyifli vakit sonrası, yine bozkırlarda yapılacak yolculukla Tsaidam Kampımıza geleceğiz. Daha sonra Orhun Anıtlarına hareket edeceğiz. 6 ve 8.yy’dan kalma Türk Devletlerine ait Höşöö Tsaidam yazıtları, (Gök Türk) bizim kullandığımız adla Orhun Abideleri’ni –Müzeyi ziyaret edeceğiz. Köl Tigin Yazıtı (Kültigin) 732 yılında, Bilge Kağan Yazıtı 735 yılında dikilmiştir. Yazıtlar dönemin Türk tarihine ilişkin önemli bilgiler içerir. 
Konaklama: Ger Kamp (Tsaidam )

10. Gün 3 Ağustos 2018, Cuma / TSAİDAM VADİSİ-ULANBATOR
Sabah kahvaltısından sonra, Bilge Kağan müzesi ziyaretimizin ardından geri dönüş yolculuğumuz başlıyor. Güzergah Hongo Khan Dağları ve Karakurum arasında duraklamak için en uygun yer olan ve ‘’Mini Gobi-Bayan Gobi’’ diye de bilinen Elsen Tasarhai – Kumul Tepeleridir.  Elsen Tasarhai’nın kelime anlamı ‘’yalıtılmış kumlar”dır. Burası, yeşil stepler içinde 80 km. kadar devam eden tam bir kum çölüdür. Burada Gobi Çölü’nün uçsuz bucaksız kumullarında hissedeceğiz kendimizi ve kumlarda yürüyeceğiz. Deve Safari yapacağız. Vaktimiz olduğunca !... Ulanbator’a geçeceğiz. 420 km yolculuğumuz olacak.
Konaklama : 4* Otel (Ulan Batur)

11. Gün 4 Ağustos 2018, Cumartesi / ULANBATOR-İSTANBUL
Kahvaltı sonrası Havalimanı transfer

Ödenek: 3600 $  
Single Konaklama Farkı: 475 $

Neler Dahil?
- İstanbul-Ulanbatur –İstanbul (THY)
- Ulanbatur-Murun iç uçuşu 
- 9 gece konaklama. 4 gece otel, 1gece Çadırda,4 gece turist ger kamplarda kalınacaktır.
- Konaklamalar Tam pansiyondur.
- Şehir Turları - Doğa Turları  içindeki tüm transferler                                                              
- Moğol Halk Dansları gösterisi 
- Belirtilen Müze ve Milli Park Girişleri, 
- Chinggis Khaan Statue Complex giriş 
- Yerel Rehberlik Hizmetleri 
- Türkçe Rehberlik Hizmetleri 
- Zorunlu +Seyahat & sağlık Sigortası 

Cebinden Ne Çıkacak?
- Yurt dışı Çıkış Harcı (15 TL)
- Deve Safari 
- At safari 
- Body & Foot masaj 
- Kamplarda ve otellerde yemek harici alınacak ekstralar 
- Bahşişler

Tur Rehberimiz  M. Levent Kaya  Hakkında:
Moğolistan Devlet Üniversitesi / 2004-2006 Klasik Moğolca Yüksek Lisans
Moğolistan Devlet Üniversitesi  / 2006-2008 Mançuca Doktora Programı                                                                
Kırgızistan, Bişkek Edebiyat Üniversitesi  / 2012 Kırgızca Dil Eğitimi
Doğu Türkistan, Gulca Pedagoji Üniversitesi  / 2012-2013 Sibe-Mançu Dil Programı

Moğolistanla İlgili Kitapları:
Çölde Dor / 2012 Kutup Yıldızı Yayınları, Roman
Ölüöne / 2016 Post Yayınları, Roman
Moğolların Gizli Tarihçesi (2. Basım) / 2018 Kronik Yayınları, Moğolcasından çeviri

Konaklama Ulan Batur
http://en.jhotel.mn/

Konaklama Khatgal
Khusgul Eco Tour Ger Kamp

Konaklama Orkhun Valley
Tsaidam Ger Kamp

MOĞOLİSTAN YOLCULUĞU İÇİN GETİRİLECEK MALZEMELER
Konaklamalarda  Standardı Ülkemizle karşılaştırmamakla beraber, genel anlamda turistik otellerde Temizlik ve Duşla ilgili imkanlar Avrupalı ,Amerikalı misafirlere göre sunulmuştur..

OTEL: Otel 4* tercih edilmiştir. (Temiz,Sıcak-Soğuk su problem olmayan merkez/merkeze yakın oteller tercıh edilir.)
Ger Konaklama: Bu çadırlar oldukça konforludurJ. Fotograflar size bilgi verecektir. Duş,Tuvalet,Restoran Ortak kullanılan mekanlardır.. Elektrik çoğunluklu bölgelerde jeneratörle sağlanır.

Duha’ları ziyaret noktalarımızda yukardaki tanımlar geçerli değildir.

Gizli cüzdan:
Her türlü kaybolma ve çalınma riskine karşı paranızı ve pasaportunuzu taşımanızın en güvenli yolu, giysilerinizin içinde tutacağınız gizli cüzdanlardır. Gizli cüzdanlar hiçbir koşulda yanımızdan ayrılmaz. Bunlar bel kemerine takılabildiği gibi boyna da asılabilir.

DİKKAT.: Askılı olanların giysilerin dışında değil içinde bulundurulması gerekir. Yolculuklarda genel kural olarak paralar tek bir yerde tutulmaz.                                                                                                                                                                 

Büyük sırt çantası-Çanta: Tüm eşyalarınızı alabilecek büyüklükte olmalı. Ancak yolculuk sırasında yanınızda bulunması gereken giysi ve eşyalar hakkında aşağıda ayrıntılı bilgiler bulacaksınız. Bunun dışında getirilecek eşya konusunda aşırıya kaçmamanız yararlı olacaktır. Gerekli olmayan eşyayı yanınıza almayın. Otellerde, gerlerde ve yolculuk sırasında fazla eşyalar hareket olanağınızı kısıtlayacağı gibi ağırlık yapacaktır. Çantanızda kalacak boşluklar dönüşte hediyelik eşyalarla tamamen dolacaktır.) Büyük sırt çantaları için ideal kapasite 85 litredir

DİKKAT: Bagajların uçağa tesliminde, gümrük geçişlerinde herkes kendi eşyasından sorumludur. Ülke içi transferlerde eşyanızın otelden alınarak araca yüklendiğinden emin olunuz.                                                                                                                                                                                                

Küçük sırt çantası: Uzun sürecek uçak yolculuğumuz ve ülke içindeki transferlerimiz sırasında bagajdaki büyük çantanıza her an ulaşmanız mümkün olamayacağı için yanınıza alacağınız küçük çantanın ilaç, yedek çamaşır, polar, diş fırçası gibi ihtiyaç duyacağınız eşyaları koyabilecek büyüklükte olması gerekiyor. Sırta takılabilen bu çantalar küçük yürüyüşler sırasında ellerinizin serbest kalması açısından ve güvenli oldukları için tavsiye edilir. 25 lt’lik sırt çantaları bu iş için idealdir. Bu çantayı kent içi gezilerinde ya da doğa yürüyüşlerinde kullanırken çok işlevsel olduğunu göreceksiniz.                                                                                                                            

Fotograf makinesi ve video kamera, DÜRBÜN : Bu yolculuğa çıkarken ister basit, ister gelişmiş olsun, yanınıza bir fotograf makinesi almanız önerilir. Video kameranız varsa, ona da çok iş düşecektir.. DÜRBÜN uçsuz bucaksız Moğolistan bozkırlarında ve tabiî ki şenliklerde çok işinize yarayacak                                                                                                                                                                      

DİKKAT: Yanınıza yedek pil şarj aleti,powerbank  vb. almayı unutmayın.                                                  

GİYSİLER 
Bu yolculuk sırasında Moğol bozkırlarında dört iklimi yaşayacağız. Çöl, vadi, plato, dağ gibi farklı coğrafyalarda bulunacağız, kentte ve kent dışında dolaşacağız, yerlere oturacağız, ibadethanelere girerken ayakkabılarımızı çıkaracağız, kimi zaman sulardan geçmemiz gerekebilecek. Atla ve deveye bineceğiz. Bu nedenle giysilerimizin çok işlevli, geç kirlenen, kolay kuruyabilen hafif ve bol kesimli olması önerilir.      

DİKKAT: Tek tek kalın giysiler yerine üst üste giyilebilecek (lahana metodu) giysileri tercih ederiz                                                                                                                                                                                             

Polar-Yağmurluk panço-Gorateks Kaban: Serin ve soğuk havalarda, geceleri ve yürüyüşler sırasında polar, panço yağmurluk  ve gorateks kaban temel ihtiyaç malzemelerimizdir.                                                                                                      
Çakmak-el feneri: Yolculuk sırasında ve kamplar da  temel ihtiyaç malzemeleri olan bu araçlar sürekli elimizin altında bulunur.                                                                                                                            

Not defteri: Yolculuk notları, izlenimlerimiz, adres alışverişi ve unutmamamız gereken her şey için                                                                                                                                                                

Şapka-Fular-güneş gözlüğü-güneş kremi-nemlendirici: Çölde, bozkırda, yüksek rakımlı kentlerde, yakıcı Moğol güneşi altında her yerde temel ihtiyaç malzemelerimizdir. Yüksek koruma faktörlü güneş kremi ve nemlendiriciler gereklidir.                              

İç Çamaşırı: Yanımızda yeterince iç çamaşırı bulunmalı. Konaklayacağımız otellerde laundry hizmeti olmakla birlikte gerlerde bu olanak bulunmuyor. Kendi çamaşırımızı yıkamamız halinde kara ikliminde çabucak kururlar. Ancak özellikle yıkama sırasında çamaşırların arıtılmasında yeterince durulama suyu kullanılmayacaksa deterjan yerine el sabunu ya da şampuan kullanmanızı öneririz.                                                                                                                                                        

DİKKAT. Pamuklu iç çamaşırları yanı sıra mutlaka bir yün fanila ile yün içlik ya da termal fanila-don bulundurmanızı öneririz. Yünlülerin pamuklulardan çok daha çabuk kuruduğunu unutmayın.                                                                                                          

Çorap: Yeteri kadar çorap getirmek gerekir. Kimi günler ayaklarımızın ıslanması durumunda yanımızda yedek çorap bulunması yararlıdır.

Tshirt-Pantolon: Yeterince T-shirt ya da gömlek yanı sıra en az iki adet pantolon ve mayo almalısınız. BlueJean kumaşından pantolon ve giysiler bu yolculuklar için en elverişsiz malzemelerdir. Sadece şehir içi yürüyüşlerde değil özelikle araziye çıktığımız zaman şort türü giysilerin serinlik sağlasalar bile pratik ve sağlıklı olmadığını biliyoruz. Kollarımızın ve bacaklarımızın doğa koşularından korunması gerekir.                                                                                                                          

Ayakkabı-sandalet: Uzun yolculuklarda ayakkabı çok önemlidir. İki tür ayakkabı almanızı öneririz: İç transferlerde, gerlerde ve otellerde kullanılacak sandalet ve yürüyüşlerde  kullanılacak bileklikli, vibram tabanlı sağlam bir yürüyüş ayakkabısı.                                                                                                                                                        

DİKKAT: yürüyüş ayakkabısını yeni alacaksanız yola çıkmadan önce mutlaka yeterince kullanıp ayağınıza alıştırın. Sıcak havalar için iyi bir çözüm olan sandaletler, Duşta,aynı zamanda ayak temizliğinde de kolaylık sağlayacaktır.                                        

Temizlik malzemeleri- ilaçlar- Şahsi temizlik, tıraş ve makyaj takımlarını yanımıza almayı unutmayız. Yedeğinizde ince bir havlunuz olsun.Islak mendiller çok işe yarar. Vitaminler, güneşten koruyucu kremler, nemlendiriciler ve özel ilaçlarınız, yine unutmamanız gereken eşyalar arasında. Moğolistan’ın sulak bölgelerinde bazı mevsimlerde sivrisinek akınları olur. Yanımızda sinek kovucu türden ilaç/araçların bulunması gereklidir.Tanıştığınız ve dost olduğunuz insanlara vereceğiniz küçük hediyelik eşyalar,.                                                                                                                                          

Eşya sınırı:  Tamamen sizin şahsi yük taşıma kapasitenize bağlı olmakla birlikte, fazla eşyanın yolculuğu yorucu ve sıkıcı hale getireceğini unutmamanızı öneririz.                                                                                       

Getirilmeyecek malzemeler
Yanınıza yalnızca gerekli olan eşyalarınızı alın. Unutmayın aldığınız her fazla eşya size artı yük getirecektir. Değerli eşya ve takılarınızı, kullanmayacağınız kredi ve tanıtım kartlarınızı, elektronik aletlerinizi, gümrüklerde problem çıkaracak eşya ve araçlarınızı lütfen evde bırakın  

İlke ve Şartlar


Günler : 10 | Gece : 9


Dahil Olanlar


 • Ulaşım
 • Seyahat Sigortası
 • Profesyonel rehberlik hizmeti
 • Akşam Yemeği
 • Öğlen yemeği
 • Kahvaltı
 • Müze ve Ören yeri giriş ücretleri
 • Ara Transferler
 • Müze girişleri
 • Tüm konaklamalar
 • Lazboard kira bedeli
 • Hedik kira bedeli
 • Milli park giriş ücreti

Hariç Olanlar


 •     Elimizde olmayan nedenlerden dolayı oluşacak, program değişikliklerinden kaynaklanan giderler (Yol kapanması, sosyal olay, sel, deprem gibi olayların neden olduğu sonuçlar)    
 •     Rafting organizasyonu (İsteğinize bağlı olarak ekstra yapılır. Herhangi bir zorunluluk söz konusu değildir)    
 •     Batum geçiş harcı (16 TL)    
 •     Şehirler arası ulaşım bedeli    
 •     Öğlen yemeği    
 •     Müze girişleri    
 •     Kahvaltı    
 •     Belirtilen hizmetler dışındaki ekstra giderler    
Yorumlar
18 ayfer okşayan   06/01/2020 1 / 10
bu turunuzla ilgilendim ama yukarda 3600tl. yazıyor aşağıda 3600 dolar yazıyor.hangisi doğru acaba.
13 mustafa buhur   06/06/2019 1 / 10
Yine yazıyorum belki dönersiniz. Bu turun fiyatı tuhaf mı bana mı öyle geldi?
Yorum Yaz x

Lütfen Dikkat Edin : Eklenen yorum silinemez veya güncellenemez2 Yorumlar


1 /10
Yorumları Oku İstek listesine ekle

Yardıma mı ihtiyacınız var?

0212 251 98 64 / 05054970578