Everest Ana Kamp Yürüyüşü
Kathmandu, Nepal
Rezervasyon Seçenekleri
Tarih Seç
Rezervasyon Detayları Kişi Sayısı Fiyat
Yetişkin 11,350 ₺

Toplam 11,350 TL
Kesin Rezervasyon İçin Gerekli Ön Ödeme 0 TL

Bu turu sevdiniz mi? Hemen arkadaşlarınızla paylaşın!


Tur Detayları

Everest Ana Kamp Yürüyüşü Turu
Nepal coğrafi konum olarak güney Asya'da, kuzeyde Çin Halk Cumhuriyeti ve güneyde de Hindistan’ın arasında kalan 147.000 km alana sahip küçük bir kara ülkesidir. Küçük olmasına rağmen yaklaşık 29 milyon nüfus ile kalabalık sayılabilecek bir ülkedir.

Nepal’de çok sayıda etnik grup bulunmakta ve çok sayıda dil konuşulmaktadır. Halkın şehir kesimlerinde yaşayan büyük çoğunluğu hindu buna karşın kırsal ve dağlık bölgelerde ağırıklı olarak budisttir. Ancak tüm ülke genelinde inanılmaz bir saygı ve hoşgörü hakimdir bu iki dine mensup kimseler birçok zamanda birbirlerinin dini bayramlarını birlikte kutlar, tapınaklarında dua ederler. Nepal fakir bir ülke olmasına rağmen ülkemize ve birçok Avrupa ülkesine de kıyasla çok daha güvenli bir yerdir.

Dünyanın en yüksek zirvesi Everest (8848 m.) ve Himalaya Dağlarının büyük kısmı Nepal sınırları içerisinde kalır.
Pakistan, Hindistan, Çin, Nepal ve Butan' dan geçen 2400 km uzunluğundaki Himalaya dağ zincirinin buzulları, Asya' nın 9 büyük nehrini beslemektedir. 1,3 milyar insan, bu su yollarına bağımlı olarak yaşıyor. Verilere göre ise Himalayalarda sıcaklıklar, son 30 yıl içinde on yılda bir 0,06 ile 0,15 derece artmakta ve sıcaklıkların artmaya devam etmesi halinde 50 yıla kadar buzul ve karların tamamen erimesi bekleniyor.

8.848 m yüksekliği ile Dünya'nın çatısı Everest ya da yerel ismiyle Sagarmatha ya da Tibetlilerin adlandırdığı gibi Chomolungma nice başarı öykülerine bunun yanında nice trajedilere sahne olan bir dev.
Ta ki 29 Mayıs 1953 yılında Yeni Zelanda'lı Sir Edmund Hillary ile Sherpa Tenzing Norgay ayak basana kadar insanların fethedemediği bu dağ halen Dünya’da her sene yüzlerce kişinin zirvesine ulaşmak için büyük uğraş verdiği, maddi manevi birçok zorluğa katlandığı büyük maceralara ev sahipliği yapmakta.
İşte bu turda Everest tırmanışının başladığı ve dağcılara Everest tırmanışında yaklaşık 2,5 ay yuva olan yaklaşık 5.400 metredeki ana kampa ulaşmış olacağız. Büyük Khumbu Buzulu’nun ve Everest tırmanışının en riskli bölümü olan Icefall kulvarının hemen bitiminde bulunan ana kamp ülkemizin en yüksek dağı olan Ağrı Dağı (5.137 m)’ndan yaklaşık 200 metre daha yüksektir.

Ana kampa ulaşmak için 15 gün boyunca yürüyüş yapacağımız Khumbu Boğazı boyunca Dudh Koshi’nin azgın suları üzerine kurulu muhteşem manzaralı asma köprüler üzerinden geçeceğiz, yer yer sık orman içindeki patikalardan yürüyecek yer yer kendimizi tundralarda bulacağız. Yürüyüşümüz boyunca Everest dışındaki diğer ünlü Himalaya zirvelerini de gözlemleme şansı elde edeceğiz. Dünya’nın 4. en yüksek dağı olan 8.516 m’lik Lhotse ile birlikte Nuptse, Pumori, Cholatse, Lobuche, Tamserku ile kimilerine göre Dünya’nın en güzel dağı olan Ama Dablam’ı çok yakınlardan göreceğiz.
Doğal güzelliklerin ve görkemli dağların yanı sıra yöreye hâkim olan Sherpa halkının yaşamına konuk olacağız ve Tibet Budizm’inin (Lamaizm) sade ama huzurlu manastırları, renkli dua bayrakları ile süslü stupaları hep yolumuzun üzerinde olacak. Tabii ki her köşe başında göreceğimiz dua çemberlerini de çevirmeden geçmeyeceğiz.

Kısa Plan:
1.GÜN> KATHMANDU’YA ULAŞIM – HAZIRLIKLAR (1,300m). 
2.GÜN> KATHMANDU – LUKLA(2,800m)  – PHAKDİNG YÜRÜYÜŞÜ (2,652m)
3.GÜN> PHAKDİNG – NAMCHE BAZAAR YÜRÜYÜŞÜ (3,440m)
4. GÜN> NAMCHE BAZAAR – DİNLENME ve AKLİMATİZASYON (3,440m)
5.GÜN> NAMCHE BAZAAR – TENGBOCHE YÜRÜYÜŞÜ (3,867m)
6.GÜN> TENGBOCHE – DİNGBOCHE YÜRÜYÜŞÜ (4,358m)
7.GÜN> DİNGBOCHE’de (4,358m)  DİNLENME ve AKLİMATİZASYON
8.GÜN> DİNGBOCHE – LOBUCHE YÜRÜYÜŞÜ (4,928m)
9.GÜN> GORAKSHEP  -  (5,160m) & EVEREST ANA KAMP (5,320m)
10.GÜN> KALA PATHAR TEPELERİ (5,550m) PHERİCHE
11.GÜN> PHERİCHE - NAMCHE BAZAAR (3,500m)
12.GÜN> NAMCHE BAZAAR – PHAKDİNG  (2,850m)
13.GÜN> PHAKDİNG – LUKLA (2,800m)
14.GÜN> KATHMANDU’YA UÇUŞ
15.GÜN> İSTANBUL’A UÇUŞ - DÖNÜŞ
 

EVEREST ANA KAMP YÜRÜYÜŞÜ TURU:

1.GÜN> KATHMANDU’YA ULAŞIM – HAZIRLIKLAR (1,300m). 
İstanbul - Kathmandu uçuşu sonrası Kathmandu Tribhuvan Havalimanı'nda yerel ekibimiz bizi karşılayacak ve Thamel bölgesindeki otelimize yerleşecekiz. Yolculuk öncesi son hazırlıklar ve geleneksel Nepal mutfağını içeren akşam yemeğimiz sonrası otelimizde dinlenmeye geçeceğiz.

2.GÜN> KATHMANDU – LUKLA(2,800m)  – PHAKDİNG YÜRÜYÜŞÜ (2,652m)
Kathmandu'dan yaklaşık 40 dakikalık manzaralı bir uçuşla yürüyüşümüzün başlangıç noktası olan Lukla kasabasına ulaşacağız. Çantalarımızı taşıyıcılara verdiken sonra geceyi geçireceğimiz Phakding'e doğru 3-4 saat sürecek yürüyüşümüze başlayacağız.

3.GÜN> PHAKDİNG – NAMCHE BAZAAR YÜRÜYÜŞÜ (3,440m)
Kahvaltı sonrası en büyük Sherpa kasabası olan ve yürüyüşümüz boyunca da Khumbu Bölge'sinde uğrayacağımız en büyük yerleşim yeri olan Namche Bazaar'a yaklaşık 5-6 saat süren bir yürüyüş ile ulaşacağız.
Yürüyüş boyunca Dudh Kosi (Süt Nehir)'nin Everest buzullarından doğan çoşkun suyu bize eşlik edecek.

4. GÜN> NAMCHE BAZAAR – DİNLENME ve AKLİMATİZASYON (3,440m)
Tüm günü Namche Bazaar'da geçireceğiz. Sabah erken saatte seyir tepesinden ilk kez Everest'i uzakta bir tepe olarak göreceğiz ve tabii ki Ama Dablam, Lhotse ve diğer Himalaya zirveleri de bu manzaraya eşilk edecek. İsteyenler ile muhteşem manzaraya sahip Everest View Hotel yürüyüşü yapacağız.

5.GÜN> NAMCHE BAZAAR – TENGBOCHE YÜRÜYÜŞÜ (3,867m)
Bugünkü yürüyüşümüzde Everest, Nuptse, Lhotse , Ama Dablam, Thamserku ve Kwangde zirvelerinin muhteşem görüntüsü bize eşlik edecek. Khumbu bölgesinin en güzel yerleşim yerlerinden olan Tengboche'ye ulaşır ulaşmaz gözümüze ihtişamlı Tengboche Manastırı çarpacak. Birçoğuna göre dünyanın en güzel dağı veya Himalayaların Mattehorn'u olarak adlandırılan Ama Dablam dağı eteklerine kurulu bu güzel köy bizi büyüleyecek. Buradaki gün batımı manzarası kesinlikle kaçırılmamalı.

6.GÜN> TENGBOCHE – DİNGBOCHE YÜRÜYÜŞÜ (4,358m)
Giderek daha da yükseldiğimiz ve Everest'e yaklaştığımız bu günde orman gülleri ve Imja Khol nehri bize eşlik edecek. Dingboche aynı zamanda Khumbu Boğazı ile Island Peak ve Makalu Dağları tarafına geçiş sağlayan Chukung boğazı'nın tam kesiştiği noktada yer alıyor. (5-6 saatlik yürüyüş)

7.GÜN> DİNGBOCHE’de (4,358m)  DİNLENME ve AKLİMATİZASYON
Artık iyiden iyiye yüksek irtifaya çıktığımız için bu günde vücudumuzun yüksekliğe alışması için bir günlük bir mola veriyoruz. Hem de daha sonraki yürüyüşlerimiz için enerji topluyoruz.
İsteyenler ile Chukung'a veya yakın civarda bir noktaya kısa bir yürüyüş yapıyoruz.

8.GÜN> DİNGBOCHE – LOBUCHE YÜRÜYÜŞÜ (4,928m)
Dingboche'den başlayan yürüyüşümüz ile aynı zamanda hemen üzerinde yükselen kayalık zirveye adını veren Lobuche'ye ulaşıyoruz. (5-6 saatlik yürüyüş)

9.GÜN> GORAKSHEP  -  (5,160m) & EVEREST ANA KAMP (5,320m)
Kahvaltı sonrası Lobuche'den Gorakshep'e yürüyüşümüz başlıyor bugün ilk kez 5.000 metre sınırını aşıyoruz ve ülkemizin en yüksek dağı Ağrı Dağı'ndan daha yükseklere çıkıyoruz.
Geceyi geçireceğimiz Gorak Shep'e ulaştıktan ve odalara yerleştikten sonra öğle yemeğimizi yiyoruz ve hemen akabinde Everest Ana Kampı'na doğru ilerlemeye devam ediyoruz. Everest Ana Kampı Khumbu Buzulu'nun bittiği, moren - taşlık alanda kurulu ve Everest'e tırmanmayı deneyen dağcıların yaklaşık 2 ay evi olan bir bölge. Tırmanış sezonarında burada yüzlerce çadır görmek mümkün. Fotoğraflarımızı çektikten ve çevredeki muhteşem zirveleri izledikten sonra Gorak Shep'e dönüşe geçiyoruz. (5-6 saatlik yürüyüş)

10.GÜN> KALA PATHAR TEPELERİ (5,550m) PHERİCHE
Sabah gün doğumundan önce Everest'in en güzel izlenebildiği yerlerden bir tanesi olan Kala Patthar tepesine doğru yola düşüyoruz, yüksek irtifadan dolayı ağırlaşan adımlarımızla ağır ama kararlı abir şekilde gün doğmak üzereyken 2 saatlik bir yürüyüş sonrası zirveye ulaşıyor ve seher vakti kızıllığının Everest'in yamaçlarına vurmasını keyifle izliyoruz. Bulunduğumuz noktadan Everest ile birlikte Lhotse, Nuptse, Pumori gibi diğer ünlü Himalaya zirvelerini izliyoruz. Gorak Shep'te eşyalarımız topladıktan sonra Periche'ye doğru inişe geçiyoruz. (5-6 saatlik yürüyüş)

11.GÜN> PHERİCHE - NAMCHE BAZAAR (3,500m)
Artık geri dönüş zamanı geldi, yaklaşık 1 hafta önce çıkış yaptığımız Khumbu Boğazı yollarından bu sefer aklımızda o muhteşem görüntüler ve anılarla birlikte aşağı doğru yol alıyoruz. Uzun fakat eğlenceli bir yürüyüş ile Namche Bazaar'a gecelemek için ulaşıyoruz. (5-6 saatlik yürüyüş)

12.GÜN> NAMCHE BAZAAR – PHAKDİNG  (2,850m)
Bugün daha önce gitmedi isek Everest'in ilk çıkışını sherpa Tenzing Norgay ile birlikte yapan Sir Edmund Hillary vakfının finanasmanıyla güzelleştirilen, okul ve hastane yapılan Khunde ve Khumjung köylerine gideceğiz. (4 saatlik yürüyüş)
Öğlene doğru Namche'ye dönüp Phakding'e doğru yola düşeceğiz.

13.GÜN> PHAKDİNG – LUKLA (2,800m)
Kathmandu'ya dönüş uçağımızın kalkacağı Lukla'ya yaklaşık 3 saatlik bir yolculukla ulaşacağız. (3 saat)
Artık Lukla'da başarı ile tamamladığımız Everest Ana Kamp yürüyüşümüzü kutlayacağız. Bugün eğlenmeyi hakkettik :)

14.GÜN> KATHMANDU’YA UÇUŞ
Sabah kahvaltı sonrası uçuş saatimize göre piste yol alıp Kathmandu'ya dönüş için uçağımıza yerimizi alacağız. Kathmandu'dan hazır bekleyen aracımız bizi otelimize bırakacak. Günün geri kalanı dinlenme ve serbest zaman. 

15.GÜN> İSTANBUL’A UÇUŞ - DÖNÜŞ
Bugünü Thamel bölgesinde alışverişe ayıracağız. Uçak saatimize göre aracımız bizi tekrar havalimanına bırakacak ve tekrar gelmek üzere bu güzel ülkeden İstanbul'a dönüşe geçeceğiz

Ödenek: 2180 $ *
*Nakit ödemede kişi başı tur ücretidir. Tur satın alınırken geçerli olan günlük döviz kuru üzerinden işlem yapılır. Tek kişi konaklama farkı 450 $ şeklindedir.

Neler dahil?:

 • Havalimanı transferleri
 • Kathmandu'da oda kahvaltı otel konaklaması
 • Kathmandu - Lukla gidiş dönüş uçak bileti
 • Trekking boyunca sabah, öğle, akşam yemekleri
 • Trekking boyunca tea house'larda konaklama
 • Yerel rehber, sherpa yardımcı ve taşıyıcılar
 • Sagarmatha Milli Park giriş ücreti
 • Everest Ana Kamp yürüyüş izinleri ve formaliteler
 • İhtiyacı olanlar için kaz tüyü ceket ve sezona uygun uyku tulumu
 • Tüm lokal vergiler, kesintiler
 • Tüm rehberlik hizmetleri


Cebinizden ne çıkacak?

 • İstanbul - Kathmandu gidiş dönüş uçak bileti
 • Nepal vizesi (Kapıda alınıyor - yaklaşık 50 USD)
 • Yurtdışı çıkış harcı
 • Ekstra bagaj ücreti
 • Kathmandu'daki öğle ve akşam yemekleri
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Nepal'deki kurtarma & helikopter yardımı sigortası
 • Kişisel yürüyüş malzemeleri ve ekipmanlar
 • Kişisel giderler (telefon, çamaşırhane, trekking boyunca sıcak duş, ekstra sherpa taşıycı, yürüyüş boyunca internet giderleri, şarj giderleri)
 • Rehber, araç şoförü ve taşıyıcılar için bahşişler
 • Program dışı tüm harcamalar,
 • Elimizde olmayan sebeplerle doğacak ilave giderler (uçak kalkmaması, yolların kapalı olması, mücbir sebepler v.s.)
 • Tüm alkollü, alkolsüz içecekler (su dahil)
 • Şehirlerdeki tapınak ve ören yeri giriş ücretleri
 • Yukarıda dahil hizmetlerde sayılmayan tüm giderler
   

Yürüyüşler  İçin Gerekli Malzemeler:
Rehberlerimizin deneyim ve önerileri sonrasında hazırlamış olduğumuz, hazırlık ve donanım konusunda sizlere oldukça yardımcı olacak blog yazısına buradan ulaşabilirsiniz.

 • Büyük çanta veya duffelbag
 • Yürüyüş çantası (min 25 lt) ve çanta yağmurluğu
 • Hızlı kuruyan pantolon ve/veya şort
 • Kısa-Uzun kollu termal iç giysi ya da gömlek, tişört
 • Polar ceket ya da rüzgarlık
 • Anorak veya kaz tüyü ceket
 • Mayo
 • Su geçirmez ve nefes alabilir yağmurluk
 • Geniş siperlikli şapka
 • Bandana, buff
 • Soğuk havalar için bere ya da şapka
 • Polar ya da yün eldivenler
 • Güneş kremi
 • Güneş gözlüğü
 • Yürüyüş çorabı
 • Bileği saran su geçirmez yürüyüş ayakkabısı
 • Tozluk
 • Yürüyüş sopaları (baton)
 • Yedek ayakkabı
 • Fotoğraf makinesi, kamera
 • Yedek piller
 • Kafa lambası
 • Su matarası
 • Kişisel ilaçlar (antibiyotik, ağrı kesici, boğaz pastilleri v.b.)
 • Su arıtma tableti

  Ayrıca yine kolaylık sağlaması açısından Çantamda Neler Var blog yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Rehber notları:

 • Yüksek irtifaya çıkılacağı için daha önce yükseklik tecrübesi olmayanların yanında diamox tarzı bir ilaç bulundurmaları tavsiye edilir.
 • Nepal Vizesi kapıda alınmaktadır, bunu için yanınızda 2 adet vesikalık fotoğraf bulundurunuz.
İlke ve Şartlar


Günler : 15 | Gece : 14


Dahil OlanlarHariç Olanlar


Yorum Yaz x

Lütfen Dikkat Edin : Eklenen yorum silinemez veya güncellenemezİstek listesine ekle

Yardıma mı ihtiyacınız var?

0212 251 98 64 / 05054970578İlgili Turlar