Kaçkarlar Doğada Fotoğraf Okulu > Yaratıcı Fotoğrafçılık
Çamlıhemşin/Rize, Türkiye
Rezervasyon Seçenekleri
Tarih Seç
Bu tur için tarihler henüz belli değil, detaylı bilgi almak için 02122519864 nolu telefondan bizimle iletişime geçebilirsiniz.
Rezervasyon Detayları Kişi Sayısı Fiyat
Yetişkin 0 ₺

Toplam 0 TL
Kesin Rezervasyon İçin Gerekli Ön Ödeme 0 TL

Bu turu sevdiniz mi? Hemen arkadaşlarınızla paylaşın!


Tur Detayları

Faruk Akbaş ile Kaçkarlar Doğada Fotoğraf Okulu > Yaratıcı Fotoğrafçılık

Doğanın uyandığı, bütün güzelliklerini gözler önüne serdiği ilkbaharda ilginizi çekeceğini düşündüğümüz farklı bir fotoğraf programı düzenledik. Uygulama okulu havasında geçecek olan programımızda sahip olduğunuz makinenin tüm ayrıntılarını öğreniyor, basit çekimlerden başlayıp teknik gelişmelere uzayan geniş bir yelpazenin içinde buluyorsunuz kendinizi. Üstelik gezerek ve pratik yaparak!

Eğlenceli ve keyifli bir eğitim sürerken aynı zamanda ülkemizin en güzel doğa manzaralarını fotoğraflıyorsunuz. Çalışma bölgemiz olan Kaçkar Dağı Ormanları dünyada acil korunması gereken 100 ormandan biri. Konaklama yerimiz ise Ayder Yaylası. Eğitim verimliliğin artması için iki derslik ve her dersliği 10 kişilik katılımcı sayısıyla sınırladık. Atölye daha çok açık havada süreceğinden (işin doğası gereği) katılımcılar yağmur, çamur ve soğuğa hazırlıklı olmalılar :)

Genel Akış;
Katılımcılar her gün kahvaltının ardından atölye çalışması için çekim noktalarına gidiyor. Gidişte nefis manzaraları fotoğraflama olanağı var. Öğlen yemekleri genelde dışarıda atıştırmalık şeklinde. Çekimlerin olmadığı akşamlar bilgisayarları açıp karşısına geçiyoruz. Bakalım kim, ne yapmış? Programın gün gün detayları kısa sürede duyurulacaktır.

EĞİTİM PROGRAMI;
"Bu Tuş Ne İşe Yarar?" Makinelerimizi tam tanıyalım!
Makinemi nasıl daha iyi kullanırım, günümüz makinelerini aktif kullanma, hangi tuş ne işe yarar, netleme seçenekleri, objektifler ve fotoğrafa etkileri. Uzaktan kumanda, veri transferi ve anında paylaşım! Eğitmen arkadaşlarımız makinelerinin özelliklerini ve sınırlarını birebir anlatıyor. Kamerasının özelliklerini bilmeyen kalmasın!

Ne, nerede, nasıl ve ne zaman daha güzel? İşte Kompozisyon…
Belirginlik, kritik an, bakış ve gidiş yönü, sadelik, oranlar, çizgi ve şemalar, biçim ve form, ritim, doku, renk, kontrast, alan derinliği, boyutlar, denge ve oranlar, uyum, yatay ve dikey kadraj, açık ve kapalı kompozisyon…

Işık sadece aydınlatmaz, güzelleştirir! Işık Estetik İlişkisi
Işığın fiziksel özellikleri ve görüntü üzerindeki etkisi; Işık kaynakları (doğal ve yapay ışık), ışığın rengi renk ısı derecesi, ışığın şiddeti, açıları, yoğunluğu, ışık ölçüm çeşitleri; gölge, koyu alanlar ve derinlik duygusu…

Yaratıcı ışıklarla portre  
Konaklama yerimizde stüdyo ortamını unutmadık! Burada aydınlatma tekniği ve portre fotoğrafçılığını anlatıyoruz, sonra herkes sırayla kendi kompozisyonunu oluşturuyor. Evet, ışıklar hazır, modeli fazla bekletmeye gelmez!

Manuelde çekmiyorsan usta demiyorlar! Doğru mu?
Çekim modları (program, otomatik, diyafram öncelikli, perde hızı öncelikli) ve değişkenler arasındaki ilişkiler. Hangi modda çekmeliyiz? Farklı diyafram ve farklı perde hızının oluşturduğu şaşırtıcı sonuçlar…

Çekim hızı kontrolü - Uzun pozlama
Fırtına Çayı üzerinde tarihi taş köprülerde üçayaklar kurulur ve teknik denemeler başlar… Uzun pozlamalar görüntüyü nasıl gerçeküstü hale getiriyor. Ayrıca, ND Filtresi olan varsa yaşadı…

Diyafram kontrolü – Makrotracking
Örneğin kelebek çekiyorsunuz; önü net arkası bulanık. Belki buna razısınız; ama ya her yerini net çıkarmak istiyorsanız? Burada Makrotracking devreye giriyor. Netlik taraması yaparak çok sayıda çekimler yapıyor sonra programda birleştiriyorsunuz. Ve makrolar baştan sona net!

Doğada Sahne Kurgusu ve Yapay Işıklar
Nefis bir manzara içindesiniz ama bu size yetmiyor. Ortama biraz müdahale edebilseniz ve elinizde güçlü bir led ışık olsa kim bilir neler çıkar? Doğal yapıyı hak ettiği görsellikte çekmek için ufak tefek dokunuşlarla sınırları zorluyoruz!

Makineler film de çekiyor! 
Bu sihirli küçük aletler gelişmiş video çekim özelliklerine sahipler. Basit bir kurgu bilgisiyle küçük ama etkileyici işler çıkabilir. Festival, konser, el sanatları gibi hikâyelerde video çekerek fotoğraf sunumlarınızdaki coşkuyu artırabilirsiniz. Ayrıca unutmayın sosyal medyada videolar fotoğraflardan daha çok beğeni alıyor…

Hyperlapse – Timelapse
Bulutlar, güneş, bir çiçeğin açması vb. doğada hareket varsa ya da siz hareket halindeyken arka arkaya çektiğiniz fotoğraflardan çok keyifli kısa video klipler hazırlayabilirsiniz. Bu günümüzün gelişmiş programlarıyla daha pratik ve daha kolay! (Not: Kameranızda timelapse/ara zamanlı çekim özelliği yoksa lütfen belirtin!)

Astro fotografiye giriş; yıldız çizgileri ve samanyolu çekimleri
Artık timelapse çekimleri biliyorsunuz! Bundan sonra yıldız izleri fotoğraflamak çocuk oyuncağı. Yeter ki hava uygun olsun. Belki samanyolu bile çıkar. Elimizde basit de olsa bir teleskop olacak. Denemek isteyenler?

Panorama - Üst üste çekim
Makinelerin bu fonksiyonlarına biraz yabancıyız sanki. Nerede ve ne zaman çekilir, hangi koşullar buna uygundur; ayarlar nerede olmalı? Uzun uzun anlatmak yerine, gelin bunu örnekler üzerinde uygulayalım!

Drone
Benim hiç ilgim yok demeyin! Yarın gerekebilir. Artık sigara paketi boyutuna kadar küçüldü ve kullanımı çok kolay. Biraz cesaret ve biraz bütçeyle arşivinize müthiş ve yepyeni bakış açıları geliyor…

Biraz Alternatif… Deneysel fotoğraf çekim teknikleri
Objektif oyunları, makinelerin yazılımsal özellikleri ya da yardımcı ekipmanları kullanarak ortaya çıkarılan farklı teknikler. Eksik kalmayalım!

Biraz da photoshop
Fotoğraf düzenleme ve iyileştirme programlarının kullanımı. Çekim sonrası işlemler (post production) günümüz aydınlık odası Photoshop üzerinden fotoğraf işleme tekniklerine kısa bir bakış... Uzun bakış dersek tüm haftayı yeriz!

Uzayda fotoğraf depolama
Fotoğraflardan arşiv oluşturulması ve fotoğrafların uygun biçimde yedeklenmesi. Evde, uzayda! 

EĞİTMENLER
Faruk Akbaş
Dünyanın pek çok ülkesinde ve Türkiye'de yaklaşık 35 yıldır fotoğraf çekip eğitim veriyor. Hacettepe ve Akdeniz Üniversiteleri’nde  öğretim görevlisi olarak çalıştı. Mizahi kişiliğiyle de tanınır. Soru sormaktan çekinen biriyseniz tam size göre! Fotoğraf Teknik Okumaları, Türkiye Fotoğraf Rehberi, Fotoğrafta Pratik Kompozisyon, Gezi Fotoğrafçılığı kitapları yayınlarından bazıları...  instagram: faruk_akbas_photography

Nilay İşlek
Dokuz Eylül Üniversitesi Fotoğraf Bölümü’nü bitirdi. “Görsel Kültür Ve Toplumsal Bellek Bağlamında Sayısal Fotoğraf Estetiği” adlı tezi ile yüksek lisans eğitimini tamamladı. Profesyonel çalışmalarını gerçekleştirmek üzere, içinde görsel kültür tartışmalarının da yapıldığı Artlens Görsel Kültür ve Fotoğraf Atölyesi’ni kurdu. İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde Öğretim Görevlisi olarak çalıştı. Doktora çalışmasına Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü’nde devam etmekle birlikte fotoğraf üretimini yaşadığı şehir Londra’da sürdürüyor. İnstagram: nilay.islek

Gökhan Korkmazgil
Fotoğraf Dergisi yazarı. Aktüel fotoğraf konularından gezi fotoğrafçılığına, fotoğraf makinelerinden objektiflere uzayan çeşitlilikte araştırma ve inceleme yazıları yazıyor.  Faruk Akbaş ile birlikte Dijital Dünyada Fotoğraf kitabı yayınlandı.

Tamer Günal
Elektronik mezuniyetinin ardından sistem mühendisliği eğitimi gördü, uzun yıllar bilişim sektöründe çalıştıktan sonra fotoğraf ve video alanlarına geçti. Çeşitli alanlardaki fotoğraf, video deneyimlerinden sonra sualtı ve havadan görüntüleme konularında uzmanlaştı. Çeşitli belgesel projelerine imza attı ve reklam filmleri çekti. www.tamergunal.com

Ödenek;  TL  (Tek kişi oda farkı - TL) 

Neler Dahil?
-Trabzon'da başlayıp yine Trabzon'da bitecek olan bütün ara transferler,  
-6 Gece Konaklama
-6 Kahvaltı,
-6 Akşam yemeği,
-6 Öğle kumanyası,
-Bölgesel mihmandarlık ve  rehberlik hizmeti,
-Seyahat Sigortası,

Cebinden Ne Çıkacak?
-Şehirler arası ulaşım bedeli,
-Müze ve Ören yeri giriş ücretleri,
-Elimizde olmayan nedenlerden dolayı oluşacak, program değişikliklerinden kaynaklanan giderler (Yol kapanması, sosyal olay, sel, deprem gibi olayların neden olduğu sonuçlar)

Getirilecek Malzemeler
Fotoğraf makinesi dışında üçayak getirmenizi istiyoruz. Kablo deklanşör ve filtreleriniz varsa onları da atın çantaya. El feneri geceleri gerekecek. Hatta kafa feneri daha iyi. Eğitimin devamlılığı için kişisel bilgisayarlar önemli. Diz üstü bilgisayarınızı da getirirseniz eksik programları yükler çektiklerinizle daha rahat oynarız.

Ekipman kolaylığı
Fotoğraf kampı boyunca Fujifilm belirli sayıda makine ve objektifi katılımcıların kullanımına sunuyor. Etkinlik boyunca Fujifilm X-serisi kompakt sistem makineleri ve objektiflerini kullanabilirsiniz. X-E2, X-Pro2, X-T10, X-T1, X-T2, XT3 modelleri kullanımınızda olacak. Bu gövdelerle birlikte Fujinon Prime lensler (XF 16  f/1.4 WR, XF 23  f/1.4 R, XF 23  f/2.0 WR, XF 35  f/1.4 R, XF 35  f/2.0 WR ve XF 56  f/1.2 R) ile Fujinon XF Zoom lensler (XF 18-55 f/2.8 – 4 OIS, XF 10-24 f/4.0 R, XF 18-135 f/3.5 – 5.6 OIS WR) her gün katılımcılara teslim edilecek. Ayrıca yeni Fujifilm GFX 50S Orta Format Makine ve GF serisi lensleri (GF 63 mm. f/2.8, GF 32 – 64 mm. f/4, GF 120 mm. f/4 OIS) kullanma şansınız olacak. SD bellek kartlarınızı getirmeyi unutmayın!

Giysiler
En paspal halinizle arazide olmaktan çekinmeyin! Böylece rahat eder onların kirlenmesinden korkmadan fotoğrafa odaklanırsınız. Pabuçların yağmur geçirmeyeni isabetli olur. Akşamları dışarısı aşırı derecede soğuyabilir. Polar mont ve yağmurluk almayı da lütfen unutmayalım.

Konaklama
Konaklama ve eğitim merkezimiz yaylalara, buzul göllerine ve zirvelere giden yol üzerindeki Ayder Yaylası'nda Nature Lodge otelde.. Ormanla iç içe şahane bir yer.. Otelimiz, en yakın yerleşim yerine bir saat uzaklıkta. Çevreniz alabildiğine yeşil, karşıda mükemmel bir şelale manzarası var. Sis bulutu, içinde bulunduğumuz vadi içinde yaklaşıp uzaklaşarak çeşitli oyunlar oynuyor.

Su ile gelen sağlık
Beli ya da sırtı ağrıyan fotoğrafçı dostlarımızı unutmadık. Onlara da bir sürprizimiz var; şifalı sularıyla ünlü Ayder Kaplıcası…

Buluşma Yeri
19 Mayıs Pazar saat 10.00’da Trabzon Hava Limanı’nda buluşuyoruz.  Ayder’e transferimiz 2.5 saat sürüyor. Kendi aracıyla katılacaklar doğrudan otele gelebilirler. Dönüş için 25 Mayıs Cumartesi günü saat 16.00’da Trabzon Havalimanı’nda oluyoruz.

Canlı Yayın
Ve en önemlisi etkinlikler sosyal medyada baştan sona canlı yayınlanır… İzleyiciler derslere sorularıyla katılır.

İlke ve Şartlar


Günler : 7 | Gece : 6


Dahil OlanlarHariç Olanlar


Yorum Yaz x

Lütfen Dikkat Edin : Eklenen yorum silinemez veya güncellenemezİstek listesine ekle

Yardıma mı ihtiyacınız var?

0212 251 98 64 / 05054970578İlgili Turlar