Pontus Kapadokyasına Yolculuk > Amasya-Tokat-Çorum (29 Ekim)
Amasya, Türkiye
Rezervasyon Seçenekleri
Tarih Seç
Bu tur için tarihler henüz belli değil, detaylı bilgi almak için 02122519864 nolu telefondan bizimle iletişime geçebilirsiniz.
Rezervasyon Detayları Kişi Sayısı Fiyat
Yetişkin 1,490 ₺
Çocuk 0 ₺

Toplam 1,490 TL
Kesin Rezervasyon İçin Gerekli Ön Ödeme 0 TL

Bu turu sevdiniz mi? Hemen arkadaşlarınızla paylaşın!


Tur Detayları

PONTUS KAPADOKYASI (Amasya-Tokat-Çorum) 
Orta Karadeniz'de (Pontus Kapadokyası) yolculuk zamanı.. Tam da Sonbahar'ın ortasında, yani "doğa ana" nın tüm zenginliklerini sunduğu bir dönemde keyifli bir kaçamak sizleri bekliyor 

Program;
1.Gün, Yola çıkış
İncirli 21.30, Levent Durakları 22.00, Kadıköy Evl.22.30 ve E-5 duraklarından otobüs ile devamla yol alıp iki mola vererek sabah 07.00 gibi Kızılırmak nehri kıyısında Osmancık ilçesine varacağız.

2.Gün / OSMANCIK - MERZİFON - BORABAY GÖLÜ - AMASYA
Osmancık'ta sabahçı kahvesinde mükellef bir sofra kurarak güzel bir kahvaltıyla güne başlıyoruz. Kahvaltı sonrası Kızılırmak üzerindeki Koyunbaba Köprüsü ve Türbesini görecek, kentteki kayalıkta bulunan ve tarihi Hititlere kadar giden kaleyi de fotoğraflayacağız. Sonrasında tekrar yola koyulup Merzifon/Ladik istikametinden Amasya'ya, Borabay Gölü’ne gideceğiz. Göl kıyısında kısa bir yürüyüş yapıp dağ havası aldıktan sonra tekrar yola çıkacağız. Yeşilırmak kıyısı boyunca yola devam edip öğleden sonra Amasya’ya merkeze varacağız. Gecikmiş öğlen yemeği için kentin ünlü bir “esnaf lokantası”nda yemek yiyeceğiz. Yemek sonrası Müze’yi ve 2.Beyazıt Külliyesi’ni görüp minibüslere geçerek kenti yukarıdan gören Harşena Kalesi’ne çıkacağız. Son olarak kenti tepeden izler gibi duran Pontos krallarının “Kaya Mezarları”na çıkacağız. Akşam yemeği için de kenti yine tepeden gören Çakallar mevkiine araç ile çıkıp Ali Kaya Restoran’da klasik bir Amasya yemekleri mönüsü alacağız..Yemekten sonra isteyenler otobüs ile isteyenler de yarım saatlik bir yürüyüş yaparak kente inebilir.

3.Gün / ZİLE - BALLICA MAĞARASI - TOKAT - AMASYA
Bugün rotamız doğuya olacak. Sabah 08.00 gibi yola çıkacak ve kestirme dağ yolundan muhteşem manzaralarla Zile ilçesine gideceğiz. Önce kısa bir yürüyüş ile “Sezar Yolu”ndan kaleye çıkacağız. Kaleden, Jül Sezar’ın Pontos krallığı ordusunu yendiği savaşın gerçekleştiği yeri göreceğiz. Sonrasında da eski Zile sokaklarına girip kenti gezeceğiz. Sonrasında kentin küçük çarşısının olduğu yere giderek Zile pekmezi, Tokat yaprağı, leblebi gibi Zile’ye özgü lezzetleri satın alacağız. İkinci durağımız olan Ballıca Mağarasını gezip mağara çıkışında bir öğlen pikniği yapacağız. Yola devam ederek Pazar ilçesine inip Mahperi Hatun Kervansarayı’nı fotoğraflayarak Tokat kent merkezine gideceğiz. Önce Latifoğlu Konağı sonra “behzat” mevkiinde Mevlevihane, Bey Sokak, Saat Kulesi ve Çarşı içinde bez sucuk satan dükkanı ziyaret edip Sulu Sokak’a gidecek ve yeni restore edilen Selçuklu eserlerini göreceğiz. Günün sonunda kentin ünlü mekanı Taş Han’da “Tokat yazması” atölyelerine gidip el yazması yazmaları satın alabileceğiz. Akşam yemeği olarak da “Tokat kebabı” yiyeceğiz. Tabii gece Amasya’ya dönüşümüz geç saatte olacak.

4.Gün / İNCESU KANYONU - HATTUŞA - YAZILIKAYA - ALACAHÖYÜK
Bugün Hitit dünyasını görmeye gideceğiz. İlk olarak Göynücek yolu ile devam edip Çorum/Yozgat sınırını da çizen İncesu Kanyonu’na gideceğiz. Kanyon kenarındaki yürüyüş yolunda yarım saat yürüyerek içerdeki “kybele” kabartmasını göreceğiz. Köyde bir çay içerek tekrar yola çıkacak ve Hitit başkenti Hattuşa’yı göreceğiz. Hattuşa oldukça geniş bir alana yayılmış olduğu için burayı otobüsümüz ile gezeceğiz. Kent kapılarını, sfenksleri ve yerkapı'yı göreceğiz. Sonrasında kentin yakınındaki tapınma ritüel merkezi olan Yazılıkaya mevkiine gidecek ve kayalardaki benzersiz kabartmaları göreceğiz. Günün son durağı ise Alacahöyük antik kenti olacak. Burada 3500 yıllık “Hitit barajı”nı göreceğiz. Bugün Amasya’ya nispeten daha erken dönecek ve akşam yemeğini de konağımızda alacağız.

5.Gün / ÇORUM - İSKİLİP - İSTANBUL
Bugün dönüş günü. Çorum il merkezinden geçip Çorum Müzesi’nde Hitit eserlerini görebileceğiz. Sonra ünlü tarihi leblebiciye giderek alışveriş yapacak, Ulu Cami'yi görüp öğlen yemeği için bir lezzet durağına giderek “İskilip dolması” yiyeceğiz. Günün son durağı ise İskilip ilçesi olacak ve buradaki birkaç tarihi eseri ve kaya mezarını da görüp Çankırı istikametinden uzun bir yolculuk ile İstanbul'a döneceğiz.

Ödenek: 1490 TL

Neler dahil olacak?
-Lüks otobüslerle gidiş/dönüş tüm ulaşımlar,  
-3 Gece Konaklama,
-4 Kahvaltı, 3 akşam yemeği
-Seyahat Sigortası,
-Lokal rehberlik hizmeti,
-Ören yeri girişleri

Cebinizden ne çıkacak?       
-Müze giriş ücretleri,
-Öğle yemekleri,
-Yolda alınan yemekler,
-Her türlü alkollü içecek, yemeklerdeki ekstra içecekler
-Elimizde olmayan nedenlerden dolayı oluşacak, program değişikliklerinden kaynaklanan giderler (Yol kapanması, sosyal olay, sel, deprem gibi olayların neden olduğu sonuçlar)

Konaklama
Eminoğulları Konakları

Ulaşım
İncirli Alfemo 21.30
Levent Durakları 22.00
Kadıköy Evlendirme 22.30

İlke ve Şartlar


Günler : 5 | Gece : 3


Dahil OlanlarHariç Olanlar


Yorum Yaz x

Lütfen Dikkat Edin : Eklenen yorum silinemez veya güncellenemezİstek listesine ekle

Yardıma mı ihtiyacınız var?

0212 251 98 64 / 05054970578İlgili Turlar