Giresun’dan Maçahel’e Bilinmeyen Diyarlar
Artvin, Türkiye
Rezervasyon Seçenekleri
Tarih Seç
Rezervasyon Detayları Kişi Sayısı Fiyat
Yetişkin 3,890 ₺

Toplam 3,890 TL
Kesin Rezervasyon İçin Gerekli Ön Ödeme 500 TL

Bu turu sevdiniz mi? Hemen arkadaşlarınızla paylaşın!


Giresun’dan Maçahel’e Bilinmeyen Diyarlar Tur Videosu - Tur Anlatımı
Tur Detayları

Giresun’dan Maçahel’e Bilinmeyen Diyarlar

 Giresun – Kelkit Vadisi – Baksı Müzesi - Maçahel
Karadeniz’in sahil kısmı ne kadar bilindik ve güzel ise pek bilinmeyen dağların ardı en az o kadar değerli ve güzel bir coğrafyadır. İşte bu gezi çoğunlukla pek bilinmeyen Karadeniz ardını kapsamakta. Fakat Kuzulan Şelalesi, Baksı Müzesi, Karagöl ve Maçahel gibi enfes değerler tabiki rota içinde bulunmakta. Bu geziye  “Kuzeydoğu Sefer-i Hümayunu” diyebiliriz. Benzersiz yerler görecek  ve nice anılar biriktireceğiz yine.
Gezi ,herkesin katılabileceği tarzda hazırlandı ve yürüyüşler de oldukça kolay. Sarı sıcak ağustos ayında yaptığımızdan bolca sulara gireceğimiz bir gezi de olacak, ayrıca yerel tat ve yerel ürün alışverişli de yapabileceğiz.

Giresun’dan başlayacak yolculuk, Şebinkarahisar, Alucra, Gümüşhane, Bayburt, Baksı Müzesi, Yusufeli, İşhan ve Öşvank Kiliseleri, Artvin, Şavşat bölgelerinden devam edecek. Gezinin son bölümü Macahel ile bitecek. Gürcücede “beş köy” demek olan Macahel , bildiğiniz gibi Artvin Borçka ilçesi sınırlarında ve tam da Gürcistan’ın dibinde gibi olan koruma altında bir bölge ve habitat. Doğa insan ilişkilerine örnek olan bir yer. Tabii ki Karadeniz ardı bölgedeki bilinmeyen müthiş kültür hazinelerini görerek uzun bir rota sonrası varacağız Macahel’e. Gidişimiz Ordu/Giresun Havaalanından dönüşümüz ise Trabzon Havaalanından ve isteyenler ile Giresun Havaalanından olacak.
Özellikle daha önceden Karadeniz’e gelmiş ama daha derinlikli gezi yapmak isteyen katılımcılar için bulunmaz bir fırsat. Hadi, o zaman bize katılın

Kısa Plan;
1.GÜN CUMARTESİ> GİRESUN – KALE – KUZULAN ŞELALESİ - ŞEBİNKARAHİSAR – TAMZARA 
2.GÜN PAZAR> ŞEBİNKARAHİRAR – ALUCRA – ŞİRAN – TORUL– GÜMÜŞHANE
3.GÜN PAZARTESİ> GÜMÜŞHANE – BAYBURT – BAKSI MÜZESİ
4.GÜN SALI> BAKSI MÜZESİ – İSPİR – TORTUM ŞELALESİ – ÖŞVANK KİLİSESİ - YUSUFELİ
5.GÜN ÇARŞAMBA> ARTVİN – ARDANUÇ CEHENNEM KANYONU – ŞAVŞAT
6.GÜN PERŞEMBE> ARSİYAN YAYLASI – ERİKLİ KÖYÜ YÜRÜYÜŞÜ
7.GÜN CUMA> PAPART ORMANLARI – MERETA YAYLASI – UĞUR KÖYÜ PATİKASI – MAÇAHEL
8.GÜN CUMARTESİ> MAÇAHEL–MARAL ŞELALESİ – CAMİLLİ – TAMARA KÖPRÜSÜ – KAYALAR KÖYÜ
9.GÜN PAZAR> DÖNÜŞ GÜNÜ – KARAGÖL – BORÇKA – HOPA - ÇAĞLAYAN VADİSİ – TRABZON -GİRESUN

Detaylı Plan:
1.GÜN CUMARTESİ > GİRESUN – KALE ZİYARETİ – KUZULAN ŞELALESİ - ŞEBİNKARAHİSAR
Giresun-Ordu havaalanında bizi karşılayacak minibüslere geçip yola koyulacağız. Piraziz beldesinde Şehli Köyünde kadın girişimciler sayesinde ekoköy vasfında olan köyde harika bir kahvaltı yapıyoruz. Ardından Giresun’a doğru devam edeceğiz. Giresun’da bir mola vereceğiz. Önce kentin tarihi kalesine araçlar ile çıkıp seyir yapacak ve eski mimari dokunun olduğu Zeytinlik Mahallesi’ne kısa bir iniş yapıp kentin asude geçmişine tanıklık edeceğiz. Günümüzde müze olan Gogora Kilisesi’ni göreceğiz. Aksu deresi boyunca yol alıp güneye dağlara doğru gideceğiz. Dereli ilçesini geçip Kuzalan Şelalesi’ni de göreceğiz. Kuzulan tabiat alanında gecikmiş bir öğlen pikniği yapacağız. Parkta travers oluşumlarını göreceğimiz bir saatlik bir yürüyüş yapacağız. Ardından Mavi Göl’ü gezip yola devam edecek ve akşam konaklayacağımız Şebinkarahisar ilçesine varacağız.
Şebinkarahisar, Osmanlı yüzyıllarında önemli bir yerleşim yeri olup günümüzün vilayetlerine eşdeğer bir statüsü vardı. Bunda; yörede ağır varlığı olan bir Ermeni kültürü ve üretilip yurtdışına da ihraç edilen “şap” madeni tuzlarının etkisi vardı. Günümüzde ise dağların ardında unutulmuş apoletleri sökülmüş emekli bir mareşal gibi yaşamaya çalışmaktadır. Akşam gezimiz ünlü Tamzara Mahallesinde olacak. Akşam yemeğinide burada alacağız. Geceleme Hancılar Otelde akşam yemeği meşhur Tamzara Mahallesinde kadın dayanışma sofrasında olacak.

2.GÜN PAZAR> ŞEBİNKARAHİRAR – ALUCRA – ŞİRAN – TORUL– GÜMÜŞHANE
Şebinkarahisar’da bulunan Asarcık Kilisesi, Taş Han ve uzaktan Meryem Ana Manastırı’nı görüp yola koyulacağız. Tamamen “Karadeniz ardı” dağlık bölgesinde yol alarak Alucra ilçesine varacak ve burada da bir mola vereceğiz. Görülecek tarihi birkaç yeri fotoğraflayıp Şiran ilçesine doğru gideceğiz. Burada "Tomara Şelaleleleri" gezisi yapacağız. Şelalede bir öğlen yemeği molası verip dağların içindeki kestirme yollardan kuzeye gidip Torul ilçesine varacak ve hemen Karaca Mağarası’na gideceğiz. Adeta bir  “mucizeler galerisi” gibi olan mağarayı gezip yarım saat uzaktaki Olucak köyüne gidip muhteşem antik kalıntıları göreceğiz. Devasa bir manastır külliyesini gezeceğiz. Gezeceğimiz yer 14.y.y.dan kalma İmera Manastırıdır. Çok beğeneceksiniz. Akşam Gümüşhane kent merkezinde “üniversite konukevi otel”de konaklayacağız.

3.GÜN PAZARTESİ> GÜMÜŞHANE – BAYBURT – BAKSI MÜZESİ
Gümüşhane kent merkezinde kısa bir tur yapıp yöreye özgü kimi ürünler satın alıp doğruca Süleymaniye Mahallesi’ne yani  “eski Gümüşhane” ye gideceğiz. Yaklaşık yarım saatlik bir yürüyüş ile eski kenti görüp, onarılan camileri, yıkık kimi yapıları kiliseleri fotoğraflamayıp yola devam edeceğiz. Uzun bir yol yapıp Bayburt’a varacağız. Bayburt’ta da iki saatlik uzunca bir mola vereceğiz. Çoruh nehri kıyısında kurulu bu eski kadim kenti gezip öğlen yemeğini de burada alacağız.
Bu akşam ise çok merak edilen bilinen/bilinmeyen bir yerde Bayburt’un en uzak köyü olan Baksı(Bayraktar) köyünde Baksı Müzesi’nde konaklamaya gideceğiz. Güneş batmadan bu olağanüstü yere gidip yerleşip muhteşem bir ambiyansın içinde olacağız. Bu müze; eski Güzel Sanatlar Fakültesi dekanı Hüsamettin Koçan hocanın resmen yoktan var ettiği bir ışık odağı gibi parlıyor. Adının anlamı eski Türkçe’de “şaman” olan Baksı, çok eski bir köy. Hoca da aslen o köylü. Müze’yi gezip “hoca”ile tanışacak , olağanüstü manyak Çoruh nehri manzaraları alacak ve hatıra eşyalar gereçler satın alabileceğiz. Müze otelin yeri, konumu ve ambiyansı tam da “on numara beş yıldız” denilecek gibi. Altınızda yılankavi uzanan Çoruh vadileri ve kuzeyde tepeleri karlı dağlar ile tam da sonsuzluğun yeri Baksı. Konaklamamız bu muhteşem Müze konuk evinde konforlu odalarda olacak.

4.GÜN SALI> BAKSI MÜZESİ – İSPİR – TORTUM ŞELALESİ – ÖŞVANK KİLİSESİ – YUSUFELİ
Güne Baksı Müzesini ve koleksiyonları gezerek başlıyoruz. Hüsamettin Koçan hocamız orada ise onunla da sohbet şansımız olabilir. Sonra tekrar yola koyulup Çoruh nehri boyunca devam edecek ve öğleye doğu İspir kentine varacağız. Bu küçük ilçede olağanüstü lezzetleri satan bir market var. Leziz köme ve İspir şeker kuru fasulyesinin en iyileri buradadır. Marketten satın aldığımız ürünleri kargo ile evlerimize gönderebileceğiz.
Öğle yemeğini İspir’de alacağız. Yolumuz üzerindeki Tekkale Dört Kilise’yi de göreceğiz. Uzun ve harikulade manzaralı bir yol yaparak Tortum Şelalesi’ni görmeye gideceğiz. Tortum’da şelalenin altına girip serinleyeceğiz. Günün devamında saatin durumuna göre iki eski Gürcü kilisesi görebileceğiz. Öşvank ve İşhan Kilisesleri. Özellikle “işhan” konumu ve mimarisi ile olağanüstü bir yer onu muhakkak göreceğiz. Zaman uygun olursa Öşvank’ı da görebileceğiz. Bu akşam konaklama ise bir iki sene içinde sulara gömülecek olan Yusufeli ilçesinde olacak.

5.GÜN ÇARŞAMBA> ARTVİN – ARDANUÇ CEHENNEM KANYONU – ŞAVŞAT
Erkenden yola koyulacağız. Artık akmayan ve bir barajlar silsilesi olan Çoruh nehri boyunca yol alıp önce Artvin’e varacağız. Burada Atatürk heykeli olan Atatepe'ye çıkıp bir Artvin manzarası alacağız. Ardından Ardanuç'a doğru yol alacağız.  Cehennem kanyonuma ulaşıp kanyon içinde küçük bir yürüyüş yapacağız. Ardından da Şavşat’a varacağız. Efkar tepesine çıkıp akşam efkarımızı atacağız. Yeşil Vadi Otelimize ulaşıp odalarımıza yerleşeceğiz. Akşam açık ateşte şarkı türkü zamanı... :) 

6.GÜN PERŞEMBE> ARSİYAN YAYLASI – ERİKLİ KÖYÜ YÜRÜYÜŞÜ
Bugün özellikle yürüyüşçüler için büyük gün. Şavşat’ı geride bırakıp sabah erkenden yola koyulacağız.Önce Karagöl’ü görecek ve sonra araçlar ile Arsiyan Dağı eteklerine gideceğiz. Buradan da daha önce hiç yapmadığımız bir rotayı yapıp aşağıya İmerhev Vadisi’ne en az 6 saatlik bir yürüyüş ile ineceğiz Erikli köyünün yaylasına kadar yürüyeceğiz. Erikli köyü bizi yirmi senedir dağlara götüren Atilla ve Süleyman Kaptanların köyüdür. Pek bilinmeyen ama 300 yaşında tamamen ahşap kırsal konutları olan dağların içinde kaybolmuş gibi bir köydür. Orada köy evlerine dağılıp misafir olacağız ve akşam yemeğimizi de konuk olduğumuz evde alacağız. Bu akşam tam bir köy havası yaşayacağız. 

7.GÜN CUMA> PAPART ORMANLARI – MERETA YAYLASI – UĞUR KÖYÜ PATİKASI – MAÇAHEL​
Bugün de muhteşem bir doğanın içinde olacağımız ve çok uzun yürüyüş yapacağımız bir gün olacak.Yine sabah erkenden yola koyulup “Papart Ormanları” içinden yükselip Mereta Yaylası’na çıkacağız.Burası İmerhev bölgesinin sınırı.Bu yayladan hep inişli bir rota ile Uğur Deresi vadisi boyunca belki de kapalı olan bir patikayı açarak 8 saatlik bir yürüyüş yapıp aşağıya Macahel bölgesine ineceğiz. Bu rota olağanüstü manyak bakir ve eşsiz pek kimselerin girmediği bir patika aynı zamanda. Bugün Maral köyünde iki gece konaklayacağımız kalender köy tesisine ineceğiz.

8.GÜN CUMARTESİ> MAÇAHEL– MARAL ŞELALESİ – CAMİLLİ – TAMARA KÖPRÜSÜ – KAYALAR KÖYÜ
Tüm gün Macahel’deyiz. Merkez köy olan Camili’ye uğrayıp buradaki tarihi ahşap camiyi görecek sonra Maral köyüne çıkacağız. Kırk dakika kadar rahat bir yürüyüş yapıp Maral Şelalesi’ne inecek ve 63 metreden dökülen suların altında jakuzi gibi havuza gireceğiz. Sonrasında köyde bir yerel yemek alacak ve tüm Karadeniz’in en usta balcısı Süleyman’dan “acımtrak orman balları” satın alabileceğiz. Son olarak yine Maral köyündeki küçük ama rengarenk ahşap camiyi görüp Efeler köyüne dönüş yolculuğuna çıkacağız. Eğer zaman ve sıcak uygun olursa derede bir yüzme molası da verebiliriz. Konaklama ve yemek yine evimiz gibi olan Pansiyon’da olacak.

9.GÜN PAZAR> DÖNÜŞ GÜNÜ – KARAGÖL– BORÇKA – HOPA – ÇAĞLAYAN VADİSİ – TRABZON
Bugün dönüş günü ama tabii ki görülecek yerler var. Borçka yolu ile devam ederek iki saatlik bir yol ile Karagöl’e varacağız. Bir doğa harikası olan göl çevresinde yarım saatlik bir yürüyüş yapıp bir çay içecek ve sonra Borçka/Hopa yolu ile devamla Fındıklı ilçesine varacağız. Burada dere kıyısında bir tesiste öğlen yemeği alıp Trabzon’a havaalanına doğru devam edeceğiz. Yol üzerinde de her zamanki gibi, Rize bezi satış mağazası ve Sürmene’de bıçakçılar molası vereceğiz. Akşam saatleri olmadan 18.00 gibi Trabzon’a varıp Trabzon yolcularını indireceğiz. Giresun yolcusu var ise Giresun Havaalanına ulaştırıp 20.00’de yolcu ediyoruz.  Tabii ki erken uçak alanları, Trabzon’a varmadan önce öğlen saatlerinde sahilde bir ilçeden “havataş” ile gönderebiliriz.

Ödenek:  3.890 TL* (Nakit tur fiyatı) - 3.990 TL (kk tek çekim) 
*İki veya üç kişilik odalarda kişi başı nakit tur fiyatıdır. 
Sngl (odada tek kişi )farkı: 900 TL

Neler Dahil?
-Giresun'dan başlayıp Trabzon'da biten bütün ara transferler,  
-8 Gece Konaklama, 9 Kahvaltı, 8 Akşam yemeği,
-Öğlen yemekleri ve kumanyalar ( bazı günler sadece kumanya ile geçecektir.)
-Bölgesel mihmandarlık ve  rehberlik hizmeti,
-Seyahat Sigortası,

Cebinden Ne Çıkacak?
-Şehirler arası ulaşım bedeli,
-Müze ve Ören yeri giriş ücretleri,
-Elimizde olmayan nedenlerden dolayı oluşacak, program değişikliklerinden kaynaklanan giderler (Yol kapanması, sosyal olay, sel, deprem gibi olayların neden olduğu sonuçlar)
-Rafting organizasyonu (İsteğinize bağlı olarak ekstra yapılır. Herhangi bir zorunluluk söz konusu değildir)

Ulaşım:
Uçak biletlerini herkes kendisi alacak. Tabii ki isteyenler değişik araçlar ile buluşma yeri olan havaalanına gelir ya da Giresun’dan katılır. Gidiş uçağımız en geç 09.30 gibi Ordu/Giresun Havaalanına inmeli, dönüş uçağımız da Trabzon’dan en erken 20.00 den sonra olmalı. Giresun için 21.00 sonrası olması gerekmekte. Uçak organizasyonu için lütfen önce bize danışarak bilet alın. Veyahut biletlerinizi sistemden biz alabiliriz. 
Dönüş için Hopa Havaalanı THY uçaklarını kullanmakta mümkün... 

Bölgede 17-19 kişilik minibüsler ile yolculuk yapacağız. Valizlerinizin oldukça küçük olması ve çekçekli değil spor çanta şeklinde valiz olmasını rica ediyoruz. 

Konaklama nerede olacak:
Şebinkarahisar Hancılar Otel
Gümüşhane Ramada Oteli
Bayburt Baksı Müzesi Konuk Evi
Yusufeli Barselon Otel
Şavşat Yeşilvadi Otel
Şavşat Erikli Köyü Köy Evleri :)
Maçahel Green Roof Pansiyon veya Maçahel Han

Kayıt nasıl olunur?
İlan edilen kişi başı tur bedelinin tamamı veya kaparo ödemesi yapılarak katılımcılarımızın kayıtları oluşturulur.
Kayıt esnasında katılımcı ismi, iletişim bilgileri (telefon, e-mail..vb) sigorta için kimlik bilgilerinin tarafımıza aktarılması gerekmektedir.

Çantamda neler olmalı:
Küçük sırt çantası
 (Günlük yürüyüşlerde yedek eşya ve kumanyanızı koyacağınız yaklaşık 25 lt. sırt çantası)
Yürüyüş ayakkabısı (Bileğinizi kavrayan, yüksek topuklu olmayan)
Yağmurluk (Tercihen panço dediğimiz, geniş ve bol başımızdan geçirip gövdemizi kaplayan aparat)
Sweat-shirt (Uzun kollu polar veya sentetik üst giysi)
T-shirt (Sentetik, teri üzerinde tutmayan)
Pantolon (Sentetik veya polar, erken kuruyan, geniş kesim, iki adet yeterli)
http://www.tamzaratur.com/blog/cantamda-neler-var

İlke ve Şartlar

*Gezilerimizde küçük araçlar kullanıldığı için hazırlıklarınızı yaparken küçük boy çanta getirmeniz gerekmektedir. *Turumuza en geç 15 gün öncesine kadar kayıt yaptırıp ücreti yatırmış olmanız gerekmektedir. *Rezervasyon iptali 15 gün öncesine kadar iade edilir. 15 günden sonra tur fiyatının %30'u, bir hafta kala tur fiyatının %50'si kesinti yapılır. Tura 4 gün kala ücret iade edilmez. *Rehberler koşullara göre tur programındaki günleri değiştirebilir. *Tur lideri hava koşulları, sosyal olaylar ve her türlü olumsuzluk karşısında, tur programında değişiklik yapma hakkına sahiptir. *Turlarımıza kayıt olan katılımcılarımız “Tur Sözleşmesi”ni okumuş, kabul etmiş ve imzalamış sayılır.


Ödeme Seçenekleri

Nakit Ödeme - Banka Transferi -

Günler : 8 | Gece : 7


Dahil Olanlar


 • Ulaşım
 • Seyahat Sigortası
 • Akşam Yemeği
 • Öğlen yemeği
 • Ara Transferler
 • Tüm konaklamalar

Hariç Olanlar


 •     Elimizde olmayan nedenlerden dolayı oluşacak, program değişikliklerinden kaynaklanan giderler (Yol kapanması, sosyal olay, sel, deprem gibi olayların neden olduğu sonuçlar)    
 •     Rafting organizasyonu (İsteğinize bağlı olarak ekstra yapılır. Herhangi bir zorunluluk söz konusu değildir)    
 •     Şehirler arası ulaşım bedeli    
 •     Müze girişleri    
 •     Belirtilen hizmetler dışındaki ekstra giderler    
Yorum Yaz x

Lütfen Dikkat Edin : Eklenen yorum silinemez veya güncellenemezİstek listesine ekle

Yardıma mı ihtiyacınız var?

0212 251 98 64 / 05054970578İlgili Turlar