Hakkari Doğası – Cilo Dağları, Reşko Buzulu, Sat Gölleri ve Van
Hakkâri, Türkiye
Rezervasyon Seçenekleri
Tarih Seç
Bu tur için tarihler henüz belli değil, detaylı bilgi almak için 02122519864 nolu telefondan bizimle iletişime geçebilirsiniz.
Rezervasyon Detayları Kişi Sayısı Fiyat
Yetişkin 0 ₺

Toplam 0 TL
Kesin Rezervasyon İçin Gerekli Ön Ödeme 0 TL

Bu turu sevdiniz mi? Hemen arkadaşlarınızla paylaşın!


Tur Detayları

Hakkari il sınırlarında binlerce yıllık medeniyet izleri keşfedilmemiş güzelliği ile yer almaktadır. Son keşiflerden biri olan m.ö 8.yy’la dayandığı söylenen şu an Hakkari Müzesinde bulunan İnsan görünümlü Steller bunlardan biridir. Hem Cila Dağı -yani Reşko- eteklerinde hemde Sat Gölleri cıvarında bulunan doğal alana dağılmış kaya resimleri’de bunlardan bazılarıdır. Uzun yıllar malum nedenlerden dolayı çok sınırlı sayıda turistik faaliyet olmuştur. Son iki yıl bölge koşullarının normalleşmesinden dolayı dünyanın her yerinden ziyaretçiler bu eşsiz coğrafyayı keşfe gelmeye başlamışlardır. Özellikle Cilo –Reşko- Dağı dağcıların ilgi kaynağı olmuştur. Amatör ve profosyonel birçok dağcı bu iki yıllık dönemde Cilo Dağı doruğuna hem kış hemde yaz döneminde çıkmıştır. 
Turun Amacı: 
TamzaraTur’un doğa turlarındanki tecrübesi ve yöre hakimiyeti bileşenini kullanarak Hakkari dağlarında kamp ve keşif gezisi düzenlemek istedik. El değmemiş bir coğrafya olan Hakkari’de keşif gezisi işte böyle doğru. Genel kültür ve doğa gezisi yanında hem Sat göllerinde hemde Cilo Dağı yakınında birer gece kamp yapmayı planlamaya alarak doğa izlenimi keyfini en üst noktaya taşımak istedik. Bu bir haftalık sürede: Sat gölleri, , Reşko Doruğu, Cilo Dağı buzulu, Yaylalar, endemik çiçekler, kaya resimleri, Berçlan Yaylası, Yüksekova Kültürü, Peri Bacaları, Hakkari Pamukkale’si, bin yıllık kiliseler, misafirperver yayla sakinleri ve türlü güzellikteki şelaleler, dereler, vadiler, doruklar ile karşılaşacağız. Bunun yanında Van Gölü gezisi, Van Çarşısında alışveriş ve tabiki Akdamar Adası gezi hafızalarımıza kazınarak unutulmayacaklar listesine eklenecek.

Program:

1.GÜN CUMARTESİ : VAN – YÜKSEKOVA
Van’da buluşma. Hoşap üzerinden Başkale’ye yolculuk. Yavuzlar Köyünde peribacaları gezeceğiz. Burada 2 saatlik bir yürüyüş yapabiliriz. Albayrak köyüde Surb Bartolomeos, Ermeni Kilisesini gezeceğiz. Yanal köyü –Ejmiacin- Kırmızı Kilise, ( 7-9ci yüzyil) Akçalı Köyünde peri bacalarına benzer Travertenleri gezeceğiz. Buradan Yüksekova’ya geçip otele yerleşiyoruz
Öğle yemeği: Başkale -Konaklama: Yüksekova Oslo Hotel

2.GÜN PAZAR : HAKKARİ-BERÇLAN YAYLASI- KONAKKÖYÜ- YÜKSEKOVA
Hakkari merkeze doğru yol alıyoruz. Hakkari’de önce kale, meydan medresesi, kale altı mezarlığı, Melik Esat Medresesi, Kırmızı kümbet gezilerini yapacağız. Hakkarinin önemli yaylalarından biri ve güzel bir konumdaki Konak köyünü ve Berçlan yaylasını gezeceğiz. Konak Köyünde Koçanis Kilisesi bulunmakta. Nasturi kiliselerinin önemli örneklerinden biridir. Öğle yemeğimizi Berçlan yaylasında piknik şeklinde alacağız. Daha sonra çevre gezisi niteliğinde Ağaçdibi Köyünde Şelale , Çimenli Köyünde Türbe ve Deraz kilisesi kalıntılarını gezeceğiz. Öğle yemeği: Berçlan Yaylası Konaklama: Yüksekova Oslo Hotel

3.GÜN PAZARTESİ : SAT GÖLLERİ YÜRÜYÜŞÜ – GÖLLERDE KAMP 
Yüksekova bölgesinin en güzel doğal alanlarından biri olan Cilo dağları uzantısındaki Satgölleri’ne yürüyüş yapacağız. Yürüyüş sırasında olağanüstü manzaralar haricinde altıbin yıllık kaya resimlerine Geverok Yaylasında rastlayacağız. SAT Gölleri yürüyüşü uzun ve sert bir yürüyüş olabilir. En az 5 saat yürümeyi göz önünde bulundurmak lazım. Bu bölgede büyük göl kıyısına varıp kamp kuracağız. Öğle yemeği: Kumanya - Konaklama: SAT Gölleri kamp

4.GÜN SALI : CİLO DAĞI BUZULU YÜRÜYÜŞÜ – CİLO KAMP 
Sabah sat göllerinde ekstra gezi alanımız kaldı ise bir süre Sat göllerinde zaman geçireceğiz. Sonrasında kampı toplayıp Araca geri dönüyoruz. Araçla Cilo Dağlarına doğru yol alıyoruz. Öğle yemeği için piknik yapacağız. Cilo Dağları Reşko için kamp malzemelerini taşıyarak kamp alanına varıyor ve kampımızı kuruyoruz. Akşam yöre insanları ile temas içinde olacağız. -Öğle yemeği: Yolda piknik -Konaklama: Cilo Kamp

5.GÜN ÇARŞAMBA : KAMPTAN DÖNÜŞ – YÜKSEKOVA 
Cilo Dağları yani Reşko’nun ulu doruğunu görmek ve büyük buzulu fotoğraflamak için öğle saatine kadar yürüyüş yapacağız. Buzul dibinde vereceğimiz öğle molası sonrası kampa geri dönüyoruz. Kampımızı toplayıp  Yüksekova’ya dönüyoruz. Otele yerleşip biraz dinleyiyoruz. Akşam Müzikli bir eğlence içeren Hakkari yerel kültürünü tanıyacağımız yemeğimiz olacak. Öğle yemeği: Cilo kumanya -Konaklama: Oslo Hotel 

6.GÜN PERŞEMBE : YÜKSEKOVA ŞEMDİNLİ KÜLTÜR GEZİSİ - VAN
Şemdinli’ye doğru yol alacağız. Önce Cukurca ilçesinde mezar kalıntılarını göreceğiz. Buradan Yüksekova sazlığı kıyısından Şemdinli’ye devam edeceğiz. Karabey Köyünde Tarihi kaya mezarlarını göreceğiz. Haruna geçidinden yolculuğa devam ediyoruz. Sapatan geçidinden Şemdinli’ye varıyoruz. Öğle yemeğini esnaf lokantasında yiyoruz. Buradan Bağlar Köyüne gidiyoruz. Köyde Kayme Sarayı kalıntılarını ve Seyid Apdullah mezarı gezeceğiz. Buradan Şemdinli sembollerinden Begirdi taş köprüsünü göreceğiz. Tekrar Yüksekova’ya geri dönüyoruz. Merkezde koç heykellerini gezeceğiz. Zaman planına göre Köprücek Köyünde Kilise gezisi yapacağız. Öğle yemeği: Şemdinli - Konaklama: Van BüyükUrartu Otel 

7.GÜN CUMA: VAN – AKDAMAR ADASI – VANGÖLÜ GEZİSİ. 
Günlerdir dağlarda ve netameli koşullarda olduğumuz için bugün , dinlenme/arınma/yüzme günü. Van Gölü’nde tekne kiralayıp bir tür “mavi yolculuk” yapıp , hem Ahdamar Adası ve hem de pek bilinmeyen Çarpanak Adası’na uğrayıp , kiliseleri görecek , gölün surlarında yüzüp serinleyeceğiz.Keza teknede mangal yakıp “inci kefalleri” ile ziyafet çekecek ve kafaları da çekeceğiz.Bugün size , Doğu’nun çok çok farklı bir yüzünü göstereceğim.Günün sonunda da Van Kalesi’nde güneşi batıracağız. Tabii ki kaledeki tarihi alanları da göreceğiz.Öğle yemeği:Piknik Konaklama: Van Büyük Urartu otel

8.GÜN CUMARTESİ : DÖNÜŞ GÜNÜ- VAN - İSTANBUL
Bugün dönüş günü, Sabah ilk etkinlik isteyenlerle Van müzesi gezisi olacak. İsteyen katılımcılar güne geç başlayıp ekstra Van Kahvaltı salonlarına gidebilir. Sonrasında alışveriş için zamanımız olacak. Önce müthiş gümüş takılar yapan bir kuyumcuya uğrayacağız. Kuyumcu aynen Urartu tarzı işler yapmakta. Ardından isteğe göre çeşitli alışverişler yapıp hava alanına ulaşıp grubu yolcu ediyoruz.

!!BU TURUMUZ ŞU ANDA AKTİF OLMAYIP İLERLEYEN DÖNEMLER İÇİN PLANLANMAKTADIR!!
ÖZEL GRUP TALEPLERİNİZ DOĞRULTUSUNDA DİLEDİĞİNİZ ZAMAN GERÇEKLEŞTİRMEMİZ MÜMKÜNDÜR


Ulaşım:

Ana ulaşım uçak ile olacak ve katılımcılarımız tarafından organize edilmektedir. Böylelikle ülkenin her yerinden tura katılma olanağınız oluyor. Katılımcılarla Van Havaalanında veya Otogarda buluşuyoruz.

Geliş günü olan Pazar günü sabah ilk uçaklar ile organizasyonunuzu yapmanız gerekmekte. Saat 10.30 gibi grupla Van havaalanında buluşacağız.

Son gün olan dönüş günü saat 15.00’te havaalanından grubu yolcu ediyoruz.


Otobüsle veya kendi aracıyla bölgeye gelmek isteyen katılımcılar ayrıca Tamzara ofisinden bilgi alabilirler.

Bölgede ulaşım aracımız 14 kişilik Mercedes minibüsler olacaktır.

Bölgede doğal alanlarda daha rahat hareket edebilmemiz için bu küçük araçları kullanmamız gerekmektedir. Bundan dolayı bagajlarımız yeterli büyüklükte olmuyor. Çantalarınızı hazırlarken minimum bagaj alanı hesaplamanızda fayda var.

 

Gerekli Malzemeler:

Yanınızda olacak seyahat çantalarının çok büyük olmaması, 60 LT lik sırt çantası veya buna eşdeğer bir çanta olması iyi olur. Bütün yürüyüşler ve şehir aktiviteleri için küçük bir sırt çantası (30 LT) getirmeniz iyi olabilir. Ana ulaşımlarda küçük sırt çantasını malzeme taşıma çantası olarak da kullanabilirsiniz.

- Getirilen bavulların çek çekli olmayan, spor çanta şeklinde olmalarına özen gösterilmesini rica ediyoruz.

Ekiplere göre çadırlar: Eşler ve birlikte kalabilecek olanlar çadırı paylaşırsa iyi olur.

Uyku tulumu : Temmuz olmasına aldanmayın 0 dereceye dayanıklı tulum gerekebilir.

Mat : iki gece kampta gerekli olacaktır.

Küçük bir sırt çantası (Günlük yürüyüşlerde yedek eşyanızı ve kumanyanızı koyacağınız yaklaşık 25-30 lt. herkes için 1 adet sırt çantası)

Yürüyüş ayakkabısı (Bileğinizi kavrayan, yüksek topuklu olmayan, taban sertliği ve tabanında bol tutamağı bulunan)

Spor ayakkabı (Yürüyüş haricinde otel ve pansiyonlarda giyeceğiniz ve yedek olarak bulunacak az yer kaplayan hafif ayakkabı)  

Yağmurluk (Tercihen panço dediğimiz, geniş ve bol başımızdan geçirip gövdemizi kaplayan aparat mutlaka gerekli.) 

Sweat-shirt (Uzun kollu polar veya sentetik üst giysi)

Tozluk

T-shirt (Sentetik, teri üzerinde tutmayan)

Pantolon (Sentetik veya polar, erken kuruyan, geniş kesim, iki adet yeterli)

Su geçirmez pantolon ( yağmur çok Karadeniz’de varsa yanınızda bulunması iyi olur.)

Şort (Sıcak günler için-yada şort olabilen pantolon)

Terlik ( otelde olmayabilir.)

Havlu ( Bir adet havlunuz olması dereye, göle ve kaplıcaya girerken gerekli olacaktır. Ayrıca kamp içinde gerekecektir. Havluyu unutanlar otelden ödünç alabilir)

Mayo (Satl göllerine, Van denizine girmek için)

Alın feneri (Kamplarda ve bilumum yerde işinize yarayabilir. Bir adet bulundurun.)

Çadır ( çoklu konaklama düşünerek an askari çadırı taşımak iyi olur.

Güneş gözlüğü

Fotoğraf Makinesi

İlke ve Şartlar

*Turumuz maksimum 24 kişiyle yapılır. Minimum 12 katılımcı sağlanmadığı takdirde tur iptal edilir.
*Turumuza en geç 15 gün öncesine kadar kayıt yaptırıp ücreti yatırmış olmanız gerekmektedir.
*Rezervasyon iptali tur tarihinden 15 gün öncesine kadar iade edilir. 15 günden sonra tur ücretinin %30’u; tura bir hafta kala tur ücretinin %50’si kesinti yapılır. Tura 4 gün kala rezervasyon iptallerinde ücret iade edilmez.
*Tur lideri hava koşulları, sosyal olaylar ve her türlü olumsuzluk karşısında, tur programında değişiklik yapma hakkına sahiptir


Ödeme Seçenekleri

Nakit Ödeme - Paypal - Banka Transferi -

Günler : 8 | Gece : 7


Dahil Olanlar


  • Seyahat Sigortası
  • Profesyonel rehberlik hizmeti
  • Öğlen yemeği
  • Ara Transferler

Hariç Olanlar


  •     Elimizde olmayan nedenlerden dolayı oluşacak, program değişikliklerinden kaynaklanan giderler (Yol kapanması, sosyal olay, sel, deprem gibi olayların neden olduğu sonuçlar)    
  •     Rafting organizasyonu (İsteğinize bağlı olarak ekstra yapılır. Herhangi bir zorunluluk söz konusu değildir)    
  •     Şehirler arası ulaşım bedeli    
Yorum Yaz x

Lütfen Dikkat Edin : Eklenen yorum silinemez veya güncellenemezİstek listesine ekle

Yardıma mı ihtiyacınız var?

0212 251 98 64 / 05054970578