Doğu Karadeniz Deneyim Turu
Trabzon, Türkiye
Rezervasyon Seçenekleri
Tarih Seç
Rezervasyon Detayları Kişi Sayısı Fiyat
Yetişkin 3,200 ₺
Çocuk 0 ₺

Toplam 3,200 TL
Kesin Rezervasyon İçin Gerekli Ön Ödeme 0 TL

Bu turu sevdiniz mi? Hemen arkadaşlarınızla paylaşın!


Doğu Karadeniz Deneyim Turu Tur Videosu - Tur Anlatımı
Tur Detayları

Doğu Karadeniz'de Aktif Yaşam, Deneyim Turu
Karadeniz'i yaşamak ve Karadeniz'i yaşayarak gezmek isteyenlerin gezisi... :) 

“Gözlerinizi kapatıp Karadeniz’i düşlediğinizde aklınıza ne gelir” diye katılımcılarımıza bir soru sorduk. Katılımcımızın verdiği cevapla ve ağırlıklı tercihlerle işte aşağıdaki turu planladık. Bu turu yapmasaydık bizde Karadeniz’e haksızlık yapmış olacaktık. Çünkü yaptığımız anketten ve geziden öyle güzel geri dönüşler aldık ki duyarsız kalmak olanaksızdı bizim için. Bu yorumların bazılarını aşağıda görebilirsiniz. Herkese şimdiden iyi Karadeniz Gezisi ve" herkese karadeniz" diliyoruz. 

Hep uzaktan izlediğiniz, uzaktan izleyerek gezdiğiniz, dergilerde, kitaplarda okuduğunuz, televizyonda veya sinemada gördüğünüz Karadeniz Kültürünün içine girip yaşayacağınız özel bir gezi Karadeniz Rüyası Turu. Çay, Fındık toplama süreci, yayalarda inek peşinde koşma, dev ağaçlardan meyve toplama, pekmez yapmayı öğrenme, müzik atölyesinde Karadeniz müziğini yakından tanıma, sipsi edinmek ve tulum çalma alıştırmaları yapmak, taka ile Karadeniz’e açılmak, Karadeniz’de olta ile balık tutmaya çalışmak, Doğu Karadeniz’i yakından tanımak ve daha birçok aktiviteler yapma olanağınız olacak. 

Turu en iyi şekilde tanıtmak için sözü katılımcılarımıza bırakalım.

Katılımcılarımızdan gelen yorumlardan bazıları:

-“ TEKDÜZELİK girişimlerine rağmen hala direnen farklı bir KÜLTÜR. Sadece yemek-içmeyi kapsamıyor. İnsan ilişkileri, doğa-insan etkileşimi de var içinde. Yemek-müzik onun bir yansıması.” (Cüneyt Başbuğ)
- Tulum sesi ve sis. Bölgede yasayan farklı etnisitelerden insanlarla sohbet şansı. (sözlü tarih) (Hatice Kılavuz)
- Her gidiş farklı bir deneyim. Her gittiğimde farklı yerler görüp farklı şeyler yaşıyorum. Defalarca giderim her gittiğimde farklı duygular yaşarım. Çok zengin bir yer. (Safiye Gümüş)
- Şehirden tamamen sterilize edilmiş köy yaşamları, sükunet ve farklı kültür. (Bengü Dirlik)
- Doğu Karadeniz’i olduğu haliyle “tamda kendisi gibi hayatın” tanıyabilmeyi ve ona biraz olsun yaklaşabilmeyi... (Linda Barış)
- Yeşillikler arasından gelen tulum sesleri.. muhteşem konaklar. Huzurun sessizliğin ve aynı zamanda eğlencenin bir arada olduğu bir tur. (Sevil Sarı)

Sözü yine katılımcımız, Cüneyt Başbuğ’un yazısı ile bitirelim söyleyebileceğimiz bütün sözleri özetleyen bir yazı göndermişti bize: “Bilmediğiniz bir yeşil, tatmadığınız bir yemek, işitmediğiniz bir müzik, yapmadığınız bir dans, gözünüzü alamayacağınız bir doğa sizi Doğu Karadeniz’de bekliyor. Ha derseniz başlayacak horon.”
 

Pandemi süreciyle birlikte ciddi bir şekilde değişecek gezi kültürü, bizim halihazırda 20 yıldır uyguladığımız bir sisteme dönüyor :) Bütün bu özlemlerimizi, maksimum 8 kişilik gruplarla, telaş ve koşturmacadan uzak, rahat ve en önemlisi yavaşça, sindire sindire gidereceğiz.

Bununla ilgili hazırladığımız yazı;

"Turist gelip Karadeniz'li döneceğin" Doğu Karadeniz turumuza sen de davetlisin ;)

Kısaca Program
1.GÜN CUMARTESİ> TRABZON – AYASOFYA – KALKANOĞLU PİLAV - KAZZAZİYE ATÖLYESİ - SÜMELA MANASTIRI
2.GÜN PAZAR> YAYLA KÜLTÜRÜ VE YAŞAMINI TANIMA GÜNÜ
3.GÜN PAZARTESİ> ADRENALİN GÜNÜ: JEEP SAFARİ, YAYLA GEZİLERİ
4.GÜN SALI> ÇAY HASATI VE KARADENİZ YEMEKLERİ ATÖLYESİ
5.GÜN ÇARŞAMBA> MÜZİK ATÖLYESİ VE KARADENİZ’DE BALIKÇILIK GÜNÜ
6.GÜN PERŞEMBE> YAŞAM MÜZELERİ ATMACA KÜLTÜRÜ  

Ayrıntıyı sevenlere Program:
1.GÜN CUMARTESİ> TRABZON- AYASOFYA – KALKANOĞLU PİLAV – KAZZAZİYE ATÖLYESİ – SÜMELA MANASTIRI

Katılımcıları Trabzon havaalanında karşılıyoruz. İlk uğrak alanımız Trabzon kentinin en önemli simgelerinden biri olan Ayasofya Camii müzesi olacak. Grup üyeleri kısa gezi yaparken bahçede harika bir kahvaltı hazırlığı olacak. Ayasofya bahçesinde alacağımız kahvaltı sonrası telkâri atölyesine uğrayacağız. Burada Trabzon hasırının ince işçiliklerini öğreneceğiz. Sonrasında Atatürk Köşkünü gezeceğiz. Ardından eski kadınlar pazarı alanına gideceğiz. Burada meşhur Osmanlı Pilavcısı Kalkanoğlu’nda öğle yemeği yiyeceğiz. Pilav menüsü kesmeyenleri Trabzon pidecisinde pidenin özelliklerini öğrenme olanağı var. Yemek molası sonrası Sümela Manastırını gezeceğiz. Manastır gezisi sonrası Ayder Yaylasında konaklayacağımız otelimize yerleşiyoruz.

2.GÜN PAZAR> YAYLA KÜLTÜRÜ VE YAŞAMINI TANIMA GÜNÜ
Avusor Yaylasında süt sağımı yapacağız. Sabah erken saatte yaylaya çıkıyoruz. Kahvaltı öncesi ineklerden süt sağacağız. Sonra hep birlikte inekleri yaylaya süreceğiz. Sağdığımız sütler ile sıkı bir yayla kahvaltısı yapıyoruz. Muhlama, yayla peyniri, kaymak hımm mis, mis. Yaylada sütün ayrıştırılması ve peynir yapımı için geçirilen işlemleri ve peynir yapımını öğreniyoruz. Yayık içerisinde doğal yöntemlerle tereyağı yapmaya çalışacağız. Hep birlikte dönüşümlü olarak yayık çalkalayacağız. Öğle yemeğimizi afiyetle bu yemekler ile yiyoruz. Yemek sonrası yaylada gezintiler yapıp yaban mersini topluyor olacağız. Günü Huser Yaylasında bulut denizi eşliğinde Kaçkar Dağlarını izleyeceğiz. Sahile Karadeniz’e uzanan yemyeşil vadileri seyrediyor olacağız. Akşam tekrar Ayder’deyiz.

3.GÜN PAZARTESİ> ADRENALİN GÜNÜ: JEEP SAFARİ, YAYLA GEZİLERİ
Jeep safari ve yüksek yaylaları keşfetme, Karadeniz’in hırçın doğasında zor yolları kat etme günü. Rotamız da Kaçkar dağları Milli Parkında yer alan birbirinden güzel yaylalar olacak. İlk durağımız Palovit şelalesi ve Palovit vadisi olacak. Güzergahımıza Amlakit Yaylası, Samistal yaylası, Hazindak yaylası Pokut ve Sal yayalarıyla devam edip Çinciva köyüne inerek tamamlıyor olacağız. Dileyenlerle 600 yıllık tarihi kervan yolu olan Samistal Hazindak yaylaları arasındaki yolu yürüyor olacağız. Gezi programımızı tamamlayıp Ayder Yaylasına dönüyoruz.

4.GÜN SALI> ÇAY HASATI VE KARADENİZ YEMEKLERİ ATÖLYESİ
Hasat zamanı olan köylerden birine gideceğiz ve bir çay bahçesine konuk olacağız. Tıpkı eski günlerdeki gibi imece kültürü ile tarlaya şarkılar türküler ile gireceğiz. Önce çay toplamanın inceliklerini öğreteceğiz. Öğreteceğiz, çünkü Çay toplama ince iş :) Eğer yanlış yaparsak çayı heba etmek mümkün. Çay toplama imecemiz sonrasında çayları birleştireceğiz. En çok çayı toplayan öğle yemeğinde en çok köfteyi hak edecek. Eee ne kadar çay, o kadar köfte. Tabi bir de hakiki elek altı kuru çay hediyesi olacak bu kişinin :) Çayların toparlanması sonrası "Çay alım yeri" dediğimiz yerlere gideceğiz. Doğu Karadeniz’de çay tarımının ne kadar güç koşularda olduğuna tanık olacaksınız. Yerel halk ile yakınlaşacaksınız. Çay bohçalarını tutup onlara destek olacaksınız. Tüm bu süre öğleden sonraya kadar sürebilecek bir zaman. (Çay hasadının olmadığı bir zamana denk geldiysek Fındık toplama hasadı ile uğraşacağız). Arada kivi tarımı ile ilgili anlatımlar ve görselliklerde olacak. Bugünkü köy gezilerimizde geleneksel mimari ve su değirmenleri, Karadeniz’de suyun önemi, bölgede yaşanan Hes (Hidro Eletrik Santrali) kıyımları hakkında bilgilendirmelerimiz olup bu sürece sizde tanık olabileceksiniz. Öğlen yemeği molamızdan sonra Fındıklı ilçesinde Kadın Meclisi üyeleriyle tarihi bir Laz konağı olan Fındıklı Belediyesine ait konuk evinde Karadeniz mutfağı atölyemize başlıyor olacağı. Muhlama, Lahana çorbası, lahana sarması, Laz böreği, sebzeli hamsi, turşu kavurma ve mısır ekmeği yapımını öğreniyor olacağız. Atölye de yapımını öğreneceğimiz yemekler akşam yemeğimiz olacak.

5.GÜN ÇARŞAMBA> MÜZİK ATÖLYESİ VE KARADENİZ’DE BALIKÇILIK GÜNÜ
Bugün tulum ve kemençe eşliğinde Karadeniz müziği ve Laz müziği hakkında bilgiler edineceğiz. İlk durağımız Tulum atölyesi olacak. Bütün katılımcılarımıza birer sipsi hediye edeceğiz. Sipsi tulumun ana enstrümanı, sipsi ile tulumun ana melodisini çalmaya çalışacağız. Aynen şöyle: li du, li du li dudu, li du li du li dudu :) Ardından dileyenlerle Fırtınanın serin sularında rafting yaparak Fındıklı ilçesinde kemençe atölyesine konuk oluyoruz. Burada kemençenin inceliklerini öğreneceğiz. İsteyen atölyede kemençe yapımıyla ilgilenecek isteyen kemençe satın alabilecek. Rize bezi yapımıyla ilgili atölye çalışmalarını görmek için Halk eğitim kurumunu gezeceğiz. Ve Horonun ince figürleri. Yol ortasında, dere düzünde, bir yamacın kıyısında, bugün durmadan horona duracağız. Horonun bütünlükçü, dayanışmacı ve bir arada aynı yürek olma özelliğini yaşayacağız. Akşam sularında vira deyip Karadeniz’in engin sularına balıkçılara ait taka ile açılıyor olacağız.  Balık tutma mevsimi değil ama olta balıkçılığına müsaade var. Rasgele deyip oltalarımızı denize bırakıp Karadeniz’in leziz balıklarını yakalamaya çalışıyoruz. Karadeniz balık türlerini balıkçılık kültürünü ve öyküleri hikâyeleri ve elbette fıkraları da anlatıyor olacağız. Dileyen yüzme keyfide yapabilecek. Günü tamamlayıp yakaladığımız balıkları alarak otelimize dönüyoruz. Akşam yemeğimizde balık olacak. Yemeğin ardından tulum eşliğinde horon eğlencemiz olacak.

6.GÜN PERŞEMBE> YAŞAM MÜZELERİ ATMACA KÜLTÜRÜ - TRABZON  
Turun son günüde bölgedeki yaşam müzeleri gezilerimiz olacak. Hopa Müze evi, Dikyamaç Köyü Yaşam Müzesi gezilerimiz olacak. Ayrıca Arhavi Çifte köprüleri, Çağlayan köyü de tarihi Laz konaklarını ve serenderleri de geziyor olacağız. Bu arada Laz‘arın ata sporu olan Atmaca kültürünü de sizlere göstereceğiz. Rize bezi atölyesi, Sürmene bıçakçıları atölyesi ve Çay fabrikası gezilerimiz olacak ve hediyelik alışveriş molaları vererek saat 18:00’de grubu Trabzon Hava alanından yolcu ediyoruz. Doğu Karadeniz’in bir başka etkinliğinde görüşmek üzere vedalaşıyoruz.

*Turla ilgili albüme buradan ulaşabilirsin..

Ödenek: 3200 TL (Nakit tur fiyatı) - 3290 TL (kk tek çekim) 
Single Konaklama Farkı: YOK

Neler Dahil?
-Trabzon'da başlayıp Trabzon'da biten bütün ara transferler,  
-5 Gece Konaklama
-5 Kahvaltı,
-5 Akşam yemeği,
-Bölgesel mihmandarlık ve rehberlik hizmeti,
-Seyahat Sigortası,

Cebinizden Ne Çıkacak?
-Şehirler arası ulaşım bedeli,
-İlk gün kahvaltı ve programdaki öğlen yemekleri,
-Müze ve Ören yeri giriş ücretleri,

Konaklama
Turumuzda 6 gece Ayder yaylasında konaklanmaktadır. Planlanan tesis Natura Otel olup pandemi süreci dolayısıyla tesis kapasite durumuna göre bölge değiştirmemek ve eş değer tesis sunmak koşuluyla değişiklik yapılabilir.

Ulaşım
Yeni süreçle birlikte ulaşım alanında da bazı değişiklikler oldu. Öncelikle biz yine her zamanki gibi minibüslerle hareket edeceğiz, orada bir değişiklik yok :) Buradaki en önemli fark araç kapasitelerini maksimum 8 kişiyle sınırlandırmak olacak. Evet, bundan sonraki tüm Doğu Karadeniz turlarını maksimum 8 kişiyle gerçekleştireceğiz.

Burada unutulmaması gereken en önemli süreç HES kodunuz olacak. 18-65 yaş aralığındaki katılımcılarımız yalnızca HES kodu ile seyahatini gerçekleştirebilmektedir, 18 yaş altı ve 65 yaş üstü misafirlerimiz ise "Seyahat İzin Belgesi" ile turlarımıza katılabileceklerdir.

Tur araçlarımızda tüm katılımcılar için yeterli sayıda paketli maske, eldiven ve dezenfektan bulundurulacağını söylemeye bile gerek yok :)

Grupla buluşma saatlerimiz;
Cumartesi sabahı en geç saat 09.30 dolaylarında Trabzon havaalanından hareket etmiş olacağız.
Dönüş günü ise, Perşembe akşam saat 19.00 ve sonrası Trabzon havaalanı hareketli tüm uçakları tercih edebilirsiniz.

Normal koşullarda bölgeye tavsiye ettiğimiz ulaşım aracı uçaktır. Otobüs veya kendi aracınızla da ulaşımı sağlayabilirsiniz. Tur katılımcıları havaalanında karşılanıp, havaalanından yolcu edilirler. Otobüsle gelenler otogarda, kendi aracıyla gelenler belirleyeceğimiz buluşma noktasında karşılanır.

Otobüs ile ulaşım için;
Gidiş veya dönüş organizasyonunu otobüs ile yapmak isteyen katılımcılarımız en geç saat 10.00 dolaylarında Trabzon’da olacak şekilde turdan 1 gün önce Perşembe yola çıkış ve dönüş için, Cuma akşam yine 19.00 ve sonrası Trabzon hareket şeklinde rezervasyonlarını yapmalıdır. (Dönüş rezervasyonunu Trabzon'a ulaştığınız gün rehberle otogarda yapabilirsiniz)

Ekibimiz;
Ekibimiz, sosyal ilişkileri güçlü, gezi yapılacak bölgeleri araştırmacı bir ruhla inceleyen, sizlerin bölgeyle özdeşlik kurmanızı sağlayacak olan ve yöreyi çok iyi bilen bölge insanlarıdır. Onlarca kez yaşamış oldukları tur deneyimlerinden dolayı yöreye oldukça hâkimdirler. Anlatılacak bilgi çok olduğundan dolayı daha önce turlarımıza katılan ve ikinci kez gelen katılımcılar bazen "bu anlattıklarını önceki turda anlatmadın" diye rehberlerimize sitemde bulunmaktadırlar :)

Ayrıntılı gezi ve anlatım için bizi tercih etmenizde bir nedeni de; gidilen lokal bölgelerde Laz, Hemşinli ve Gürcü gönüllü rehberlerinizin olmasıdır.

Gerekli Malzemeler
Hazırlıkla ilgili ayrıntılı tüm bilgilere Çantamda Neler Var linkinden de ulaşabileceğiniz gibi aşağıdaki liste de sizlere yardımcı olacaktır

*Seyahat Çantası (Gezilerimizde küçük araçlar kullanıldığı için hazırlıklarınızı yaparken küçük boy çanta getirmeniz gerekmektedir. Çekçekli, altında tekerlekleri olan çantalar sıkıştırılamadığından çok sorun olabiliyor. Spor çantası şeklinde bir seyahat çantanız olmasını rica ederiz. Turlar otobüsle değil minibüslerle yapılmakta) :)
*Küçük bir sırt çantası (Günlük yürüyüşlerde yedek eşyanızı ve kumanyanızı koyacağınız yaklaşık 25 lt. sırt çantası)
*Yürüyüş ayakkabısı (Bileğinizi kavrayan, yüksek topuklu olmayan, taban sertliği iyi olan)
*Spor ayakkabı (Yürüyüş haricinde giyeceğiniz ve yedek olarak bulunacak az yer kaplayan hafif ayakkabı) 
*Yağmurluk (Tercihen panço'da olabilir)
*Sweat-shirt (Uzun kollu polar veya sentetik üst giysi)
*T-shirt (Sentetik, teri üzerinde tutmayan)
*Pantolon (Sentetik veya polar, erken kuruyan, geniş kesim, iki adet yeterli)
*Şort (Sıcak günler için-yada şort olabilen pantolon)
*Mayo, Havlu ve Plaj terliği (Buzul göllerine, Derelere, Karadeniz'e veya kaplıca girmek için)

Önemli Hatırlatma-Lar :)
*Gezilerimizde küçük araçlar kullanıldığı için hazırlıklarınızı yaparken küçük boy çanta getirmeniz gerekmektedir. 
**Gezi ile ilgili paylaşımlarımızı sıcağı sıcağına takip etmen için
İnstagram hesabımız; https://www.instagram.com/icimdekigocebe/ 

Ayrıca, #içimdekigöçebe #HerkeseKaradeniz #tamzaratur #HerAdımBiziYakınlaştırır hasthag'lerini de paylaşımlarınızda çokça kullanınız.. Bakarsınız bir sürprizle karşılaşırsınız ;)

İlke ve Şartlar

*Turumuz maksimum 8 kişiyle yapılır. Minimum 6 katılımcı sağlanmadığı takdirde tur iptal edilebilir.
*Turlarımız butik tur formatından ötürü az katılımcı ile gerçekleştiği için, en erken yapılan ödeme sırasına göre kayıtlar kesinleştirilir. Elinizi çabuk tutmakta fayda var :)
*Kayıt aşamasında tur bedelinin %30'u kaparo olarak alınır. Tura en geç 30 gün kala kalan ödemeler tahsil edilir.
*Katılımcılar, kendi adlarına yaptıkları kayıtlarını tura 10 gün kala bir başka kişiye devredebilir.
*Tur lideri hava koşulları, sosyal olaylar ve her türlü olumsuzluk karşısında, tur programında değişiklik yapma hakkına sahiptir.

*Rezervasyon iptallerinde;
-Turdan 30 gün öncesine kadar ücretin tamamı iade edilir.
-15 günden fazla süre kala yaşanan iptallerde konaklama ön ödemeleri, sigorta, hizmet bedeli, vergi vb. tutarlar düşüldükten sonra kalan tutarın %75'i iade edilir.
-Turun başlamasına 10 gün kala yaşanan iptallerde ise iade yapılmaz
*Turlarımıza kayıt olan katılımcılarımız “Tur Sözleşmesi”ni okumuş, kabul etmiş ve imzalamış sayılır.


Ödeme Seçenekleri

Nakit Ödeme - Banka Transferi -

Günler : 6 | Gece : 5


Dahil OlanlarHariç Olanlar


Yorum Yaz x

Lütfen Dikkat Edin : Eklenen yorum silinemez veya güncellenemezİstek listesine ekle

Yardıma mı ihtiyacınız var?

0212 251 98 64 / 05054970578İlgili Turlar