Doğu Karadeniz Aktif Yaşam Gezisi
Trabzon, Türkiye
Rezervasyon Seçenekleri
Tarih Seç
Rezervasyon Detayları Kişi Sayısı Fiyat
Yetişkin 2,590 ₺
Çocuk 0 ₺

Toplam 2,590 TL
Kesin Rezervasyon İçin Gerekli Ön Ödeme 0 TL

Bu turu sevdiniz mi? Hemen arkadaşlarınızla paylaşın!


Doğu Karadeniz Aktif Yaşam Gezisi Tur Videosu - Tur Anlatımı
Tur Detayları

“Gözlerinizi kapatıp Karadeniz’i düşlediğinizde aklınıza ne gelir” diye katılımcılarımıza bir soru sorduk. Katılımcımızın verdiği cevapla ve ağırlıklı tercihlerle işte aşağıdaki turu planladık. Bu turu yapmasaydık bizde Karadeniz’e haksızlık yapmış olacaktık. Çünkü yaptığımız anketten ve geziden öyle güzel geri dönüşler aldık ki duyarsız kalmak olanaksızdı bizim için. Bu yorumların bazılarını aşağıda görebilirsiniz. Herkese şimdiden iyi Karadeniz Gezisi ve" herkese karadeniz" diliyoruz. 

Hep uzaktan izlediğiniz, uzaktan izleyerek gezdiğiniz, dergilerde, kitaplarda okuduğunuz, televizyonda veya sinemada gördüğünüz Karadeniz Kültürünün içine girip yaşayacağınız özel bir gezi Karadeniz Rüyası Turu. Çay, Fındık toplama süreci, yayalarda inek peşinde koşma, dev ağaçlardan meyve toplama, pekmez yapmayı öğrenme, müzik atölyesinde Karadeniz müziğini yakından tanıma, sipsi edinmek ve tulum çalma alıştırmaları yapmak, taka ile Karadeniz’e açılmak, Karadeniz’de olta ile balık tutmaya çalışmak, Doğu Karadeniz’i yakından tanımak ve daha birçok aktiviteler yapma olanağınız olacak. 

Turu en iyi şekilde tanıtmak için sözü katılımcılarımıza bırakalım.

Katılımcılarımızdan gelen yorumlardan bazıları:

-“ TEKDÜZELİK girişimlerine rağmen hala direnen farklı bir KÜLTÜR. Sadece yemek-içmeyi kapsamıyor. İnsan ilişkileri, doğa-insan etkileşimi de var içinde. Yemek-müzik onun bir yansıması.” (Cüneyt Başbuğ)
- Tulum sesi ve sis. Bölgede yasayan farklı etnisitelerden insanlarla sohbet şansı. (sözlü tarih) (Hatice Kılavuz)
- Her gidiş farklı bir deneyim. Her gittiğimde farklı yerler görüp farklı şeyler yaşıyorum. Defalarca giderim her gittiğimde farklı duygular yaşarım. Çok zengin bir yer. (Safiye Gümüş)
- Şehirden tamamen sterilize edilmiş köy yaşamları, sükunet ve farklı kültür. (Bengü Dirlik)
- Doğu Karadeniz’i olduğu haliyle “tamda kendisi gibi hayatın” tanıyabilmeyi ve ona biraz olsun yaklaşabilmeyi... (Linda Barış)
- Yeşillikler arasından gelen tulum sesleri.. muhteşem konaklar. Huzurun sessizliğin ve aynı zamanda eğlencenin bir arada olduğu bir tur. (Sevil Sarı)

Sözü yine katılımcımız, Cüneyt Başbuğ’un yazısı ile bitirelim söyleyebileceğimiz bütün sözleri özetleyen bir yazı göndermişti bize: “Bilmediğiniz bir yeşil, tatmadığınız bir yemek, işitmediğiniz bir müzik, yapmadığınız bir dans, gözünüzü alamayacağınız bir doğa sizi Doğu Karadeniz’de bekliyor. Ha derseniz başlayacak horon.”

Kısaca Program
1.GÜN CUMARTESİ>TRABZON - AYASOFYA - KALKANOĞLU PİLAV-TELKARİ ATÖLYESİ- ÇAYELİ
2.GÜN PAZAR> ÇAY TOPLAMA ve HASAT ATÖLYESİ
3.GÜN PAZARTESİ> YAYLA KÜLTÜRÜ VE YAŞAMINI TANIMA GÜNÜ
4.GÜN SALI> MÜZİK ATÖLYESİ GÜNÜ – EĞLENCE TAVANA VURACAK
5.GÜN ÇARŞAMBA> KARADENİZ’DE BALIKÇILIK KÜLTÜRÜ
6.GÜN PERŞEMBE> ADRENALİN GÜNÜ: JEEP SAFARİ, YAYLA GEZİLERİ
7.GÜN CUMA> AYDER GEZİSİ – ALIŞVERİŞ – TRABZON

Ayrıntıyı sevenlere Program:
1.GÜN CUMARTESİ> TRABZON - AYASOFYA - KALKANOĞLU PİLAV - TELKARİ ATÖLYESİ - SÜMELA MANASTIRI - ÇAYELİ
Katılımcıları Trabzon havaalanında karşılıyoruz. İlk uğrak alanımız Trabzon kentinin en önemli simgelerinden biri olan Ayasofya Camii müzesi olacak. Grup üyeleri kısa gezi yaparken bahçede harika bir kahvaltı hazırlığı olacak. Ayasofya bahçesinde alacağımız kahvaltı sonrası telkâri atölyesine uğrayacağız. Burada Trabzon hasırının ince işçiliklerini öğreneceğiz.Sonrasında Atatürk Köşkünü gezeceğiz. Ardından eski kadınlar pazarı alanına gideceğiz. Burada meşhur Osmanlı Pilavcısı Kalkanoğlu’nda öğle yemeği yiyeceğiz. Pilav menüsü kesmeyenleri Trabzon pidecisinde pidenin özelliklerini öğrenme olanağı var. Yemek molası sonrası Sümela Manastısını gezeceğiz. Manastır gezisi sonrası Çayeli’ne ulaşıp otelimize yerleşiyoruz.

2.GÜN PAZAR> ÇAY TOPLAMA ve HASAT ATÖLYESİ
Bugün ilk olarak Rebetiko, Rize kendir bezi atölyesi ziyaretimiz olacak. Kendir dokumasını öğreneceğiz. Ardından Kenan Amcanın çay bahçesine çıkıp çay toplama aktivitesi yapacağız. Yedek eşyalarımızı yanımıza alıp hasat zamanı olan köye gideceğiz ve bir çay bahçesine konuk olacağız. Tıpkı eski günlerdeki gibi imece kültürü ile tarlaya şarkılar türküler ile gireceğiz. Önce çay toplamanın inceliklerini öğreteceğiz. Öğreteceğiz, çünkü Çay toplama ince iş :) Eğer yanlış yaparsak çayı heba etmek mümkün. Çay toplama imecemiz sonrasında çayları birleştireceğiz. En çok çayı toplayan öğle yemeğinde en çok köfteyi hak edecek. Eee ne kadar çay, o kadar köfte. Tabi birde hakiki elek altı kuru çay hediyesi olacak bu kişinin :) Çayların toparlanması sonrası "Çay alım yeri" dediğimiz yerlere gideceğiz. Doğu Karadeniz’de çay tarımının ne kadar güç koşularda olduğuna tanık olacaksınız. Yerel halk ile yakınlaşacaksınız. Çay bohçalarını tutup onlara destek olacaksınız. Tüm bu süre öğleden sonraya kadar sürebilecek bir zaman. (Çay hasadının olmadığı bir zamana denk geldiysek Fındık toplama hasadı ile uğraşacağız) Öğle yemeğini bu geziler sırsında harika bir bahçeye yayılmış alabalık çiftliğinde alacağız. Çeşitlerin lezzetine doyamayacaksınız.:) Arada kivi tarımı ile ilgili anlatımlar ve görselliklerde olacak. Bugünkü köy gezilerimizde geleneksel mimari ve su değirmenleri, Karadeniz’de suyun önemi, bölgede yaşanan Hes (Hidro Eletrik Santrali) kıyımları hakkında bilgilendirmelerimiz olup bu sürece sizde tanık olabileceksiniz. Günün ganimetlerini sırtlayıp Ayder Yaylasına çıkıp otel’e yerleşiyoruz.

3.GÜN PAZARTESİ> YAYLA KÜLTÜRÜ VE YAŞAMINI TANIMA GÜNÜ
Avusor Yaylasında süt sağımı yapacağız. Sabah erken saatte yaylaya çıkıyoruz. Kahvaltı öncesi ineklerden süt sağacağız. Sonra hep birlikte inekleri yaylaya süreceğiz. Sağdığımız sütler ile sıkı bir yayla kahvaltısı yapıyoruz. Muhlama, yayla peyniri, kaymak hımm mis, mis. Yaylada sütün ayrıştırılması ve peynir yapımı için geçirilen işlemleri ve peynir yapımını öğreniyoruz. Yayık içerisinde doğal yöntemlerle tereyağı yapmaya çalışacağız. Hep birlikte dönüşümlü olarak yayık çalkalayacağız. Yayla evimizin mutfağında sebzeli hamsi, lahana sarması, Turşu kavurma, Mısır ekmeği hazırlığına destek oluyor ve öğreniyoruz. Öğle yemeğimizi afiyetle bu yemekler ile yiyoruz. En son Peri patikasında bir saatlik keyifli bir yürüyüş yapıp otelimize geri dönüyoruz.

4.GÜN SALI> MÜZİK ATÖLYESİ GÜNÜ – EĞLENCE TAVANA VURACAK
Bugün tulum ve bağlama eşliğinde Karadeniz müziği ve Laz müziği hakkında bilgiler edineceğiz. Bütün katılımcılarımıza birer sipsi hediye edeceğiz. Sipsi tulumun ana enstrümanı, sipsi ile tulumun ana melodisini çalmaya çalışacağız. Aynen şöyle: li du, li du li dudu, li du li du li dudu :) Öğle yemeğimizi Fırtına deresi kenarında alacağız. Sonrasında Fındıklı ilçesinde kemençe atölyesine konuk oluyoruz. Burada kemençenin inceliklerini öğreneceğiz. İsteyen atölyede kemençe yapımızyla ilgilenecek isteyen kemençe satın alabilecek. Rize bezi yapımıyla ilgili atölye çalışmalarını görmek için Halk eğitim kurumunu gezeceğiz.. Ve Horonun ince figürleri.. Yol ortasında, dere düzünde, bir yamacın kıyısında, bugün durmadan horona duracağız. Horonun bütünlükçü, dayanışmacı ve bir arada aynı yürek olma özelliğini yaşayacağız. Akşama en iyi horon vurma yarışı var, birde buna hazırlanıyor olacağız :)

5.GÜN ÇARŞAMBA> KARADENİZ’DE BALIKÇILIK KÜLTÜRÜ
Viraa, denize açılma günü. Karadeniz’de açık deniz balıkçılığında kullanılan taka ile denize açılacağız. Balık tutma mevsimi değil ama olta balıkçılığına müsaade var. Bizde bu yaz günü olta balıkçılığı ile istavrit yakalamaya çalışacağız. Usta balıkçılardan hırçın Karadeniz hikayeleri dinleyeceğiz. Balık tutma maceralarını, yaşadıkları zorlukları, işin ustalıklarını öğreneceğiz. Öğle yemeğini biraz gecikmeli olarak bir balıkçı marinasında tutuğumuz balıkları ızgara yaparak yiyeceğiz. Balık tutamayan bugün aç kalacak; ya da o kişinin kesesine bakacağız. Balıklar açık arttırma ile gidebilir :) Yemek sonrası su ile ilişkimize devam ediyoruz. Fırtına Deresinde rafting yapacağız. Rafting herkesin yapabileceği güvende ve adrenalin dolu farklı bir deneyim. Herkesin denemesini isteriz. Rafting sonrası dinlence verip otel’e dönüyoruz.

6.GÜN PERŞEMBE> ADRENALİN GÜNÜ: JEEP SAFARİ, YAYLA GEZİLERİ
Jeep safari ve yüksek yaylaları keşfetme, Karadeniz’in hırçın doğasında zor yolları kat etme günü. İki temel rotamız var. Biri Pokut Yaylası diğeri Kito yaylası. Her iki yayladan birine hava ve koşullara göre zor yollardan bir yolculuk yapacağız. Arazi araçlarımız Land Rover Jeep veya Dodge 4x4 araçlar olabilecek. Araç, rota vb. turun katılımcı sayısı veya adrenalin isteğine göre bu değişkenler değişebilecek. Değişmeyecek olan şey her iki yaylada zor yolları aştıktan sonra ulaştığımızda bizleri güzel bir dinlence bekliyor olması . Gün içerisinde bir yayla evinde birkaç saat ağırlanacak bolca yöresel yemek yiyecek, müzik dinleyecek veya eğleneceğiz. Dinlence sonrası tekrar yollara düşeceğiz. Bu sefer hedef Ayder yaylası ve Horon eğlencesi. Turun son gecesi kendimizi öğrendiğimiz bilgiler, müzik birikimi, atma türküler ve horon figürleri ile eğlenceye bırakacağız.

7.GÜN CUMA> AYDER GEZİSİ – ALIŞVERİŞ – TRABZON
Turun son günü. Bugün pek gezemediğimiz Ayder’de bilinmeyen patikalarında kısa bir yürüyüş yapacağız. Herkesin yapabileceği iki saatlik bir etkinlik olacak. Ardından sahile dönüyoruz ve çeşitli alışşveriş molaları vererek saat 18:00’de grubu Trabzon Hava alanından yolcu ediyoruz. Doğu Karadeniz’in bir başka etkinliğinde görüşmek üzere vedalaşıyoruz.

Ödenek: 2590 TL* - Tek kişi konaklama farkı: 500 TL
*Nakit ödemede geçerli kişi başı fiyattır. 

Neler Dahil?
-Trabzon'da başlayıp Trabzon'da biten bütün ara transferler,  
-6 Gece Konaklama
-6 Kahvaltı,
-6 Akşam yemeği,
-Müze ve Ören yeri giriş ücretleri,
-Bölgesel mihmandarlık ve rehberlik hizmeti,
-Seyahat Sigortası,

Cebinizden Ne Çıkacak?
-Şehirler arası ulaşım bedeli,
-İlk gün kahvaltı ve programdaki öğlen yemekleri,
-Elimizde olmayan nedenlerden dolayı oluşacak, program değişikliklerinden kaynaklanan giderler (Yol kapanması, sosyal olay, sel, deprem gibi olayların neden olduğu sonuçlar)
-Rafting organizasyonu (İsteğinize bağlı olarak ekstra yapılır. Herhangi bir zorunluluk söz konusu değildir)

Konaklama
Turumuzda 5 gece Ayder yaylasında konaklanmaktadır.
Konaklama Natura Lodge’de gerçekleşecek.
Konaklamalar 2 ve 3 kişilik odalarda yapılmaktadır. 2 adet 4 kişilik oda bulunmaktadır. Aileler için bu odaları tahsis edebiliriz. 
Otelin üst lobisi ve restoran’ı akşamları yapacağımız etkinliklere ev sahipliği yapıyor olacak.
Natura Otel’de doluluk ve yoğunluk durumunda aynı standartlarda farklı bir otel’de konaklama durumu olabilir. Bu oteller, Kuşpuni, Zafran ve Koru Otel dir.

Ulaşım
Gruplarımız 15 kişiyle sınırlı olduğundan dolayı tüm katılımcıları bulundukları şehirden alıp ortak bir ulaşım olanağı sağlamamız maalesef pek mümkün olamamakta. Dolayısıyla, gruplarımızla lokal gezi yaptığımız bölgede buluşmak zorundayız.

Grupla buluşma saatlerimiz;
Cumartesi sabahı en geç saat 09.30 dolaylarında Trabzon havaalanından hareket etmiş olacağız.
Dönüş günü ise, Cuma akşam saat 19.00 ve sonrası Trabzon havaalanı hareketli tüm uçakları tercih edebilirsiniz.

Normal koşullarda bölgeye tavsiye ettiğimiz ulaşım aracı uçaktır. Otobüs veya kendi aracınızla da ulaşımı sağlayabilirsiniz. Tur katılımcıları havaalanında karşılanıp, havaalanından yolcu edilirler. Otobüsle veya kendi aracıyla gelenler otogarda karşılanır.

Otobüs ile ulaşım için;
Gidiş veya dönüş organizasyonunu otobüs ile yapmak isteyen katılımcılarımız en geç saat 10.00 dolaylarında Trabzon’da olacak şekilde turdan 1 gün önce Perşembe yola çıkış ve dönüş için, Cuma akşam yine 19.00 ve sonrası Trabzon hareket şeklinde rezervasyonlarını yapmalıdır. (Dönüş rezervasyonunu Trabzon'a ulaştığınız gün rehberle otogarda yapabilirsiniz)

Gerekli Malzemeler:
Küçük bir sırt çantası
 (Günlük yürüyüşlerde yedek eşyanızı ve kumanyanızı koyacağınız yaklaşık 25 lt. sırt çantası)
Yürüyüş ayakkabısı (Bileğinizi kavrayan, yüksek topuklu olmayan, taban sertliği ve tabanında bol tutamağı bulunan)
Spor ayakkabı (Yürüyüş haricinde Ayder’de giyeceğiniz ve yedek olarak bulunacak az yer kaplayan hafif ayakkabı)  
Yağmurluk (Tercihen panço dediğimiz, geniş ve bol başımızdan geçirip gövdemizi kaplayan aparat)
Sweat-shirt (Uzun kollu polar veya sentetik üst giysi)
T-shirt (Sentetik, teri üzerinde tutmayan)
Pantolon (Sentetik veya polar, erken kuruyan, geniş kesim, iki adet yeterli)
Şort (Sıcak günler için-yada şort olabilen pantolon )
Terlik ( otel’de ve gerektiğinde kullanmak için)
Mayo (Fırtına deresine, Karadeniz'e veya kaplıca girmek için)
Flash Bellek (Tur sırasında çekilen video ve fotoğrafların anında katılımcılara verilebilmesi için)
Fotoğraf makinesi

 

İlke ve Şartlar

*Turumuz maksimum 14 kişiyle yapılır. Minimum 6 katılımcı sağlanmadığı takdirde tur iptal edilir.
*Turumuza en geç 25 gün öncesine kadar kayıt yaptırıp ücreti yatırmış olmanız gerekmektedir.
*Rezervasyon iptali tur tarihinden 15 gün öncesine kadar iade edilir.
15 günden sonra tur ücretinin %30’u; tura bir hafta kala tur ücretinin %50’si kesinti yapılır.
Tura 4 gün kala rezervasyon iptallerinde ücret iade edilmez.
*Tur lideri hava koşulları, sosyal olaylar ve her türlü olumsuzluk karşısında, tur programında değişiklik yapma hakkına sahiptir.


Ödeme Seçenekleri

Nakit Ödeme - Banka Transferi -

Günler : 7 | Gece : 6


Dahil Olanlar


 • Seyahat Sigortası
 • Profesyonel rehberlik hizmeti
 • Akşam Yemeği
 • Öğlen yemeği
 • Kahvaltı
 • Müze ve Ören yeri giriş ücretleri
 • Ara Transferler

Hariç Olanlar


 •     Elimizde olmayan nedenlerden dolayı oluşacak, program değişikliklerinden kaynaklanan giderler (Yol kapanması, sosyal olay, sel, deprem gibi olayların neden olduğu sonuçlar)    
 •     Rafting organizasyonu (İsteğinize bağlı olarak ekstra yapılır. Herhangi bir zorunluluk söz konusu değildir)    
 •     Batum geçiş harcı (16 TL)    
 •     Şehirler arası ulaşım bedeli    
Yorum Yaz x

Lütfen Dikkat Edin : Eklenen yorum silinemez veya güncellenemezİstek listesine ekle

Yardıma mı ihtiyacınız var?

0212 251 98 64 / 05054970578İlgili Turlar