Doğu Karadeniz Aktif Yaşam Gezisi
Trabzon, Türkiye
Rezervasyon Seçenekleri
Tarih Seç
Bu tur için tarihler henüz belli değil, detaylı bilgi almak için 02122519864 nolu telefondan bizimle iletişime geçebilirsiniz.
Rezervasyon Detayları Kişi Sayısı Fiyat
Yetişkin 1,560 ₺
Çocuk 0 ₺

Toplam 1,560 TL
Kesin Rezervasyon İçin Gerekli Ön Ödeme 0 TL

Bu turu sevdiniz mi? Hemen arkadaşlarınızla paylaşın!


Tur Detayları

“Gözlerinizi kapatıp Karadeniz’i düşlediğinizde aklınıza ne gelir” diye katılımcılarımıza bir soru sorduk. Katılımcımızın verdiği cevapla ve ağırlıklı tercihlerle işte aşağıdaki turu planladık. Bu turu yapmasaydık bizde Karadeniz’e haksızlık yapmış olacaktık. Çünkü yaptığımız anketten ve geziden öyle güzel geri dönüşler aldık ki duyarsız kalmak olanaksızdı bizim için. Bu yorumların bazılarını aşağıda görebilirsiniz. Herkese şimdiden iyi Karadeniz Gezisi ve" herkese karadeniz" diliyoruz. 

Hep uzaktan izlediğiniz, uzaktan izleyerek gezdiğiniz, dergilerde, kitaplarda okuduğunuz, televizyonda veya sinemada gördüğünüz Karadeniz Kültürünün içine girip yaşayacağınız özel bir gezi Karadeniz Rüyası Turu. Çay, Fındık toplama süreci, yayalarda inek peşinde koşma, dev ağaçlardan meyve toplama, pekmez yapmayı öğrenme, müzik atölyesinde Karadeniz müziğini yakından tanıma, sipsi edinmek ve tulum çalma alıştırmaları yapmak, taka ile Karadeniz’e açılmak, Karadeniz’de olta ile balık tutmaya çalışmak, Doğu Karadeniz’i yakından tanımak ve daha birçok aktiviteler yapma olanağınız olacak. 
Tur içerisinde bir gün Batum gezisi bulunmakta. Yaz aylarındaki yoğunluğu ve baskın Kafkas kültürü ile Batum mutlaka gezilmeli gereken bir yer. Bu gezi için kimliğinizin yanınızda olması gerekir. Biliyorsunuz artık kimlik ile Batum'a geçebiliyoruz. lakin sınır kapısında yoğunluk çok fazla. 
Turu en iyi şekilde tanıtmak için sözü katılımcılarımıza bırakalım.
Katılımcılarımızdan gelen yorumlardan bazıları:

-“ TEKDÜZELİK girişimlerine rağmen hala direnen farklı bir KÜLTÜR. Sadece yemek-içmeyi kapsamıyor. İnsan ilişkileri, doğa-insan etkileşimi de var içinde. Yemek-müzik onun bir yansıması.” (Cüneyt Başbuğ)

- Tulum sesi ve sis. Bölgede yasayan farklı etnisitelerden insanlarla sohbet şansı. (sözlü tarih) (Hatice Kılavuz)

- Her gidiş farklı bir deneyim. Her gittiğimde farklı yerler görüp farklı şeyler yaşıyorum. Defalarca giderim her gittiğimde farklı duygular yaşarım. Çok zengin bir yer. (Safiye Gümüş)

- Şehirden tamamen sterilize edilmiş köy yaşamları, sükunet ve farklı kültür. (Bengü Dirlik)

- Doğu Karadeniz’i olduğu haliyle “tamda kendisi gibi hayatın” tanıyabilmeyi ve ona biraz olsun yaklaşabilmeyi... (Linda Barış)

- Yeşillikler arasından gelen tulum sesleri.. muhteşem konaklar. Huzurun sessizliğin ve aynı zamanda eğlencenin bir arada olduğu bir tur. (Sevil Sarı)

Sözü yine katılımcımız, Cüneyt Başbuğ’un yazısı ile bitirelim söyleyebileceğimiz bütün sözleri özetleyen bir yazı göndermişti bize: “Bilmediğiniz bir yeşil, tatmadığınız bir yemek, işitmediğiniz bir müzik, yapmadığınız bir dans, gözünüzü alamayacağınız bir doğa sizi Doğu Karadeniz’de bekliyor. Ha derseniz başlayacak horon.”

Program:
1.Gün Cumartesi:
 Kaygana ve Kuymak yapımını öğrenmek..
Katılımcıları Trabzon havaalanında veya otogarda karşılıyoruz. Trabzon Maçka ilçesinde Coşandere köyünde Kaygana ve Kuymak yapımını hep birlikte deneyleyerek öğreneceğiz. Kaygana, Kuymak yapacağız ve öğle yemeğimizi yiyeceğiz. Öğleden sonra Doğu Karadeniz simgesi Sümela Manastırı'nı gezip Ayder’e doğru yol alarak otele yerleşeceğiz.

2.Gün Pazar: Bugün Müzik Atölyesi.. Eğlence tavana vuracak..
Handağı Düzünde Müzik atölyesi, ünlü tulumcu ve tulum yapım ustası Süleyman Serin, tulum ve bağlama eşliğinde Karadeniz müziği ve Laz müziği hakkında örnekler sergileyecek. Bütün katılımcılarımıza birer sipsi hediye edeceğiz. Sipsi tulumun ana enstrümanı, sipsi ile tulumun ana melodisini çalmaya çalışacağız. Aynen şöyle: li du, li du li dudu, li du li du li dudu :) Öğle yemeğimizi Handağı’nda yiyeceğiz. Ardından Fındıklı ilçesinde kemençe atölyesine konuk oluyoruz. Burada kemençenin inceliklerini öğreneceğiz. İsteyen atölyede kemençe yapımızyla ilgilenecek isteyen kemençe satın alabilecek. Rize bezi yapımıyla ilgili atölye çalışmalarını görmek için Halk eğitim kurumunu gezeceğiz. ...Ve Horonun ince figürleri.. Yol ortasında, Handağı düzünde, bir yamacın kıyısında, bügün durmadan horona duracağız. Horonun bütünlükçü, dayanışmacı ve bir arada aynı yürek olma özelliğini yaşayacağız. Akşama horon yarışı var, birde buna hazırlanıyor olacağız :)

3.Gün Pazartesi: Yayla kültürü ve yaşantısını yakından tanıyoruz..
Çaymakçur Yaylasında süt sağımı yapacağız. Sabah erken saatte yaylaya çıkıyoruz. Kahvaltı öncesi ineklerden süt sağacağız. Sonra hep birlikte inekleri yaylaya süreceğiz. Sağdığımız sütler ile sıkı bir yayla kahvaltısı yapıyoruz. Muhlama, yayla peyniri, kaymak hımm mis, mis. Yaylada sütün ayrıştırılması ve peynir yapımı için geçirilen işlemleri öğreniyoruz.. Peynir yapımını öğreniyoruz. Yayık içerisinde doğal yöntemlerle tereyağı yapmaya çalışacağız. Hep birlikte dönüşümlü olarak yayık çalkalayacağız. En son Palakçur Yaylasından Kaçvaç Yaylasına 2 saatlik keyifli bir yürüyüş yapıp otelimize geri dönüyoruz.

4.Gün Salı: Çay toplama aktivitesi (Ağustos’ta Fındık toplama ve ayıklama), Pekmez yapımını yaşamak..
Bugün ilk olarak çay toplama aktivitesi yapacağız. Yedek eşyalarımızı yanımıza alıp hasat zamanına göre uygun bir köye gideceğiz. Bir çay bahçesine konuk olacağız. Tıpkı eski günlerdeki gibi imece kültürü ile tarlaya şarkılar türküler ile gireceğiz. Önce çay toplamanın inceliklerini öğreteceğiz. Öğreteceğiz çünkü Çay toplama ince iş. Eğer yanlış yaparsak çayı heba etmek mümkün. Çay toplama imecemiz sonrasında çayları birleştireceğiz. En çok çayı toplayan öğle yemeğinde en çok köfteyi hak edecek. Eee ne kadar çay, o kadar köfte. Tabi birde hakiki elek altı kuru çay hediyesi var bu kişinin. Çayların toparlanması sonrası "Çay alım yeri" dediğimiz yerlere gideceğiz. Doğu Karadeniz’de çay tarımının ne kadar güç koşularda olduğuna tanık olacaksınız. Yerel halk ile yakınlaşacaksınız. Çay bohçalarını tutup onlara destek olacaksınız. Tüm bu süre öğleden sonraya kadar sürebilecek bir zaman. (Çay hasadının olmadığı bir zamana denk geldiysek Fındık toplama hasadı ile uğraşacağız.) Arada kivi tarımı ile ilgili anlatımlar ve görselliklerde olacak. Bugünkü köy gezilerimizde geleneksel mimari ve su değirmenleri, Karadeniz’de suyun önemi, bölgede yaşanan Hes (Hidro Eletrik Santrali) kıyımları hakkında bilgilendirmelerimiz olup bu sürece sizde tanık olabileceksiniz.
Öğleden sonra aynı köy veya koşullara göre başka bir köye konuk olup mevsim meyvesine göre bazen armut, dut, üzüm, hurma gibi bitkilerin pekmez yapımı sürecine tanık olacağız. Şansımız var ise geleneksel yöntemlerle yapılan meyve şırası çıkarma işlemini göstermeye çalışacağız. Günün ganimetlerini sırtlayıp otel’e geri dönüyoruz.

5.Gün Çarşamba: Karadeniz’de taka ile balıkçılık kültürü..
Viraa, denize açılma günü. Karadeniz’de açık deniz balıkçılığında kullanılan taka ile denize açılacağız. Balık tutma mevsimi değil ama olta balıkçılığına müsaade var. Bizde bu yaz günü olta balıkçılığı ile istavrit yakalamaya çalışacağız. Usta balıkçılardan hırçın Karadeniz hikayeleri dinleyeceğiz. Balık tutma maceralarını, yaşadıkları zorlukları, işin ustalıklarını öğreneceğiz. Öğle yemeğini biraz gecikmeli olarak bir balıkçı marinasında tutuğumuz balıkları ızgara yaparak yiyeceğiz. Balık tutamayan bugün aç kalacak; ya da o kişinin kesesine bakacağız. Balıklar açlık arttırma gidebilir :)
Yemek sonrası su ile ilintimize devam ediyoruz. Fırtına Deresinde rafting yapacağız. Rafting herkesin yapabileceği güvende ve adrenalin dolu farklı bir deneyim. Herkesin denemesini isteriz. Rafting sonrası dinlence verip otel’e dönüyoruz.

6.Gün Perşembe : Batum gezisi..
Bugün biraz turistik bir gezi yapıyor olacağız. Sınırın öte yakasına geçiyoruz. Batum ve Acara bölgesi; Gürcü kültürünü tanıyacağız. Çok sesli müzikleri ile tanışacağız. Batum’a artık pasaportsuz geçişler başladı ama aksaklıklar var ve halen sistem tam olarak oturmadı. Onun için pasaportu bulunanlar öncelikli olacak. Pasaportu olmayan katılımcılarımızı unutmuyoruz. Onlar için biraz dinlence günü bu gün. İsteyen katılımcılar bu günü otelde dinlenerek geçirebilecek veya rehberlerimizin önereceği farklı bir yürüyüş aktivitesi yapabilecek. Batum gezisi için en az bir aylık geçerli bir pasaporta ihtiyacınız bulunmaktadır.
İlk olarak Gürcistan’da ki Sarpi köyü izlenimi yapıyoruz. Andrew heykeli, Gonio Kalesi gezisi. Çoruh deltasını, Batum müzesi, Büyük Katetral gezilerini yapacağız. Öğle yemeği Meşhur Lazuri-Mengruli lokantasında olacak.  Etnografya mağazası, Sanat müzesi gezisi yapacağız. Sahil parkını gezeceğiz. İsteyenler için deniz keyfi molası vereceğiz. Akşam yemeği Eski Gemiye restoranda. Gece boyunca Gürcü şarabı içiyor ve eğleniyoruz. Saat 22:00 gibi sınır kapısına hareket ediyoruz. Ayder’de otele geri dönüyoruz.

7.Gün Cuma : Adrenalin günü: jeep safari, Yayla dinlencesi..
Jeep safari ve yüksek yaylaları keşfetme, Karadeniz’in hırçın doğasında zor yolları kat etme günü. İki temel rotamız var. Biri Pokut Yaylası diğeri Kito yaylası. Her iki yayladan birine hava ve koşullara göre zor yollardan bir yolculuk yapacağız. Arazi araçlarımız bazen Unimog dediğimiz dev tekerlekli araçlar, bazen Land Rover Jeep veya Dodge 4x4 araçlar olabilecek. Araç, rota vb. turun katılımcı sayısı veya adrenalin isteğine göre bu değişkenler değişebilecek. Değişmeyecek olan şey her iki yaylada zor yolları aştıktan sonra ulaştığımızda bizleri güzel bir dinlence bekliyor olması olacaktır. Gün içerisinde bir yayla evinde birkaç saat ağırlanacak bolca yöresel yemek yiyecek, müzik dinleyecek veya eğleneceğiz. Dinlence sonrası tekrar yollara düşeceğiz. Bu sefer hedef Ayder yaylası ve Horon eğlencesi. Turun son günü kendimizi öğrendiğimiz bilgiler, müzik birikimi, atma türküler ve horon figürleri ile eğlenceye bırakacağız. Gecenin finalistini seçeceğiz. Her aktivitden en iyi donanımı edinen bizden bir ödül kazanacak. Ödül: oda sürprizimiz olsun… 

8.Gün Cumartesi: Grubu Trabzon’dan yolcu ediyoruz.Sabah erken saat’te grubu Trabzon Hava alanından yolcu ediyoruz. Doğu Karadeniz’in bir başka etkinliğinde görüşmek üzere vedalaşıyoruz.

Hayde “Ha derseniz başlayacak horon.”

Konaklama:
Turumuzda 7 gece Ayder yaylasında konaklanmaktadır.
Konaklama Natura Lodge’de gerçekleşecek.
Konaklamalar 2 ve 3 kişilik odalarda yapılmaktadır. 2 adet 4 kişilik oda bulunmaktadır. Aileler için bu odaları tahsis edebiliriz. 
Otelin üst lobisi ve restoran’ı akşamları yapacağımız etkinliklere ev sahipliği yapıyor olacak.
Natura Otel’de doluluk ve yoğunluk durumunda aynı standartlarda aşağıdaki farklı bir otel’de konaklama durumu olabilir. Bu oteller, Kuşpuni, Zafran ve Koru Otel dir.
-İki kişilik odalar, odalarda banyo tuvalet, ısıtma sistemi.

Gerekli Malzemeler:
Küçük bir sırt çantası
 (Günlük yürüyüşlerde yedek eşyanızı ve kumanyanızı koyacağınız yaklaşık 25 lt. sırt çantası)
Yürüyüş ayakkabısı (Bileğinizi kavrayan, yüksek topuklu olmayan, taban sertliği ve tabanında bol tutamağı bulunan)
Spor ayakkabı (Yürüyüş haricinde Ayder’de giyeceğiniz ve yedek olarak bulunacak az yer kaplayan hafif ayakkabı)  
Yağmurluk (Tercihen panço dediğimiz, geniş ve bol başımızdan geçirip gövdemizi kaplayan aparat)
Sweat-shirt (Uzun kollu polar veya sentetik üst giysi)
T-shirt (Sentetik, teri üzerinde tutmayan)
Pantolon (Sentetik veya polar, erken kuruyan, geniş kesim, iki adet yeterli)
Şort (Sıcak günler için-yada şort olabilen pantolon )
Terlik ( otel’de ve gerektiğinde kullanmak için)
Mayo (Fırtına deresine, Karadeniz'e veya kaplıca girmek için)
Flash Bellek (Tur sırasında çekilen video ve fotoğrafların anında katılımcılara verilebilmesi için)
Fotoğraf makinesi

Ulaşım:
Gruplarımız 14 kişiyle sınırlı olduğundan dolayı ortak bir ulaşım olanağı örgütlememiz olanaksızlaşmaktadır. Dolayısıyla gruplarımızla lokal gezi yaptığımız bölgede buluşmak durumundayız. Grupla buluşma saatimiz Cumartesi günü 10.00'da Trabzon havaalanı ve 10.30'da otogar şeklindedir. Toplanma saatine yetişemeyen katılımcılar turun akışına göre bulundukları yerden alınacak ya da gruba kendi imkanlarıyla dahil olacaklardır.

Bölgeye tavsiye ettiğimiz ulaşım aracı uçak’tır. Otobüs veya kendi aracınızla da ulaşımı sağlayabilirsiniz. Tur katılımcıları havaalanında karşılanıp, havaalanından yolcu edilirler. Otobüsle veya kendi aracıyla gelenler otogarda karşılanır.

Her türlü  bilet temini konusunda bizlerden yardım alabilirsiniz.  
Cumartesi günü İstanbul’dan, Ankara’dan, İzmir’den, Antalya’dan, Bursa’dan Karadeniz Trabzon’a gitmek için kullanılabilecek uçak seferleri:

İstanbul sabah kalkışlı THY, Sun Express, Onur Air, Pegasus uçuşları
Ankara sabah kalkışlı THY uçuşları
İzmir sabah kalkışlı THY uçuşları
Antalya sabah kalkışlı THY ve Sun Express uçuşları
Bursa sabah kalkışlı THY ve Sun Express uçuşları

Cumartesi günü Trabzon’dan dönüşte kullanılabilecek uçak seferleri:

İstanbul’a sabah kalkışlı THY, Sun Express, Onur Air, Pegasus uçuşları
Ankara’ya sabah kalkışlı THY ve Pegasus uçuşları
İzmir’e sabah kalkışlı THY ve Sun Express uçuşları
Antalya’ya sabah kalkışlı THY ve Sun Express uçuşları
Bursa’ya sabah kalkışlı THY ve Sun Express uçuşları

Otobüs ile ulaşım:
Gidiş ve dönüş otobüs organizasyonu Ulusoy, Metro vb. benzeri şirket seferleri ile yapabilirsiniz. Gidiş için Cuma günü çıkışı ve dönüş için Cumartesi öğlen çıkışı şeklinde rezervasyon yapılmalı. (Dönüş rezervasyonunu Trabzon'a ulaştığınız gün rehberle otogarda yapabilirsiniz)

 

İlke ve Şartlar

*Turumuz maksimum 14 kişiyle yapılır. Minimum 6 katılımcı sağlanmadığı takdirde tur iptal edilir.
*Turumuza en geç 25 gün öncesine kadar kayıt yaptırıp ücreti yatırmış olmanız gerekmektedir.
*Rezervasyon iptali tur tarihinden 15 gün öncesine kadar iade edilir.
15 günden sonra tur ücretinin %30’u; tura bir hafta kala tur ücretinin %50’si kesinti yapılır.
Tura 4 gün kala rezervasyon iptallerinde ücret iade edilmez.
*Tur lideri hava koşulları, sosyal olaylar ve her türlü olumsuzluk karşısında, tur programında değişiklik yapma hakkına sahiptir.


Ödeme Seçenekleri

Nakit Ödeme - Banka Transferi -

Günler : 8 | Gece : 7


Dahil Olanlar


 • Seyahat Sigortası
 • Profesyonel rehberlik hizmeti
 • Akşam Yemeği
 • Öğlen yemeği
 • Kahvaltı
 • Müze ve Ören yeri giriş ücretleri
 • Ara Transferler

Hariç Olanlar


 •     Elimizde olmayan nedenlerden dolayı oluşacak, program değişikliklerinden kaynaklanan giderler (Yol kapanması, sosyal olay, sel, deprem gibi olayların neden olduğu sonuçlar)    
 •     Rafting organizasyonu (İsteğinize bağlı olarak ekstra yapılır. Herhangi bir zorunluluk söz konusu değildir)    
 •     Batum geçiş harcı (16 TL)    
 •     Şehirler arası ulaşım bedeli    
Yorum Yaz x

Lütfen Dikkat Edin : Eklenen yorum silinemez veya güncellenemezİstek listesine ekle

Yardıma mı ihtiyacınız var?

0212 251 98 64