Doğu Karadeniz Turu
Trabzon, Türkiye
Rezervasyon Seçenekleri
Tarih Seç
Rezervasyon Detayları Kişi Sayısı Fiyat
Yetişkin 1,895 ₺
Çocuk 0 ₺

Toplam 1,895 TL
Kesin Rezervasyon İçin Gerekli Ön Ödeme 300 TL

Bu turu sevdiniz mi? Hemen arkadaşlarınızla paylaşın!


Doğu Karadeniz Turu Tur Videosu - Tur Anlatımı
Tur Detayları

DOĞU KARADENİZ’İ TANI
Giresun'dan Trabzon'a, Rize'den Artvin'e, Batum’a unutulmaz yolculuk…

Önce sessiz sakin bir yere otur, derin derin nefes al ve zamanda yolculuğa başla.. Hatta kapat gözlerini kapat ve iyice düşün bakalım, bi sor kendi kendine hayatında hiç Karadeniz'e gittin mi? Gittiysen en son ne zaman gittin, ne gördün, neleri kaçırdın?? Aklında, ruhunda, tadının damağında kaldığını hissettiğin neler oldu? Her ne kadar kabul edilemez bir cevap olsa da, eğer gitmediysen bugüne kadar niye gitmedin? Hayatı sorgulamaya buradan başla :)

Daha ne kadar dayanabilirsin bilinmez ama, yeşilin bin bir tonunu bünyesinde saklayan muhteşem doğası, tertemiz bol oksijenli havası; binlerce yıldır çeşitli kültürlere kucak açmış her daim güler yüzlü ve her daim misafirperver nev-i şahsına münhasır yöre insanı; üzerine destanlar yazılabilecek Karadeniz mutfağından muhlaması, kavurması, pidesi, kara lahana sarması, turşu kavurması, taptaze kaymağı, hamsili ekmeği, laz böreği ve daha niceleriyle bütün bu güzellikleri yaşamaya, yeşilin başkenti; hayatın tam kalbine gitmeye yavaş yavaş hazırla kendini…

Daha dur bitti mi sandın?
Yaklaşık 60m'den dökülen ve hemen dibinde kuş cıvıltıları eşliğinde serinleyeceğin Maral Şelalesi; yüzlerce metre yükseklikte, gözünün önündeki bulutların önüne serilerek bulut denizine dönüşmesine tanıklık ederken, bu manzara eşliğinde güneşi batırmanın doyumsuz hazzına varacağın Pokut Yaylası, 2000m'nin üzerinde yükseklikte, güneşe elini uzatıp yakalayabileceğin mesafedeyken kendini bir anda serin sularında bulabileceğin Buzul Gölü ve daha neleer neler.. Tam sözü bitirecekken en önemli noktalardan birini atlamayalım, tüm bu güzelliklerin tadını çıkartırken maksimum 15 kişiyle birlikte geziyorsun bunu sakın unutma.. Balık istifi 45 kişi otobüse tıkılıp sabahın köründen gecenin bir yarısına kadar koşturmaca bize göre değil :) Velhasıl-ı kelâm, erkenden biletini al, valizini şimdiden hazırlamaya başla.. Karadeniz seni bekliyor..

Ve kendini de hazırla tabii, unutma; "Turist gelir Karadeniz'li dönersin"

Kısaca Plan
1.GÜN CUMARTESİ > GİRESUN - GÖRELE - AKÇAABAT - TRABZON - AYASOFYA - ATATÜRK KÖŞKÜ - AYDER
2.GÜN PAZAR > FINDIKLI - ÇAĞLAYAN - BATUM
3.GÜN PAZARTESİ > BATUM BOTANİK PARKI - HOPA - BORÇKA - KLASKUR - KARAGÖL - MAÇAHEL  
4.GÜN SALI > MARAL ŞELALESİ - MAÇAHEL - FIRTINA VADİSİ - AYDER
5.GÜN ÇARŞAMBA > POKUT YAYLASI - SAL YAYLASI - ZİLKALE - PALOVİT ŞELALESİ - KONAKLAR – AYDER
6.GÜN PERŞEMBE > AVUSOR YAYLASI - DİDİ TOBA BUZUL GÖLÜ - AYDER
7.GÜN CUMA > RİZE - SÜRMENE - SÜMELA MANASTIRI - TRABZON - GİRESUN

AYRINTIYI SEVENLERE PLAN:

1.GÜN CUMARTESİ > GİRESUN - GÖRELE - AKÇAABAT - TRABZON - AYASOFYA - ATATÜRK KÖŞKÜ - AYDER
Doğu Karadeniz turumuza grubumuzu Giresun-Ordu havaalanında karşılayarak başlıyoruz. Havaalanından çıktıktan sonraki ilk durağımız Giresun kalesi olacak. Buradan Giresun'un en eski mahallelerinden olan Zeytinlik'ten geçerek Giresun Arkeoloji Müzesine (tarihi Gogora kilisesi) gideceğiz. Buradaki gezilerimizi tamamlayıp yaklaşık 150 yıllık bir tarihe sahip olan meşhur Görele dondurmasını tatmak üzere yola koyuluyoruz. Dondurmalarımızla birlikte kısa bir ilçe turu yaparak Akçaabat'a ulaşıp meşhur Akçaabat köfte menülü öğle yemeğimizi yiyoruz. Yemek sonrası Ayasofya Müzesi ve Atatürk Köşkü gezilerini yapıp Ayder Yaylasına doğru yol alıp konaklayacağımız otele yerleşiyoruz.
*Yürüyüş süresi ve mesafe: Giresun Kalesi ve Görele civarında yaklaşık 1 saatlik bir yürüyüş vardır (1 Km)

2.GÜN PAZAR > FINDIKLI - ÇAĞLAYAN VADİSİ - BATUM
Yemyeşil bir doğanın ortasında güne merhaba diyip Fındıklı ilçesine doğru yola çıkıyoruz. Çağlayan Köyü'nde yer alan tarihi evleri gezip öğle yemeğini Çağlayan vadisinde yiyoruz. Yemek sonrası Batum’a doğru yola çıkacağız. Sarp Sınır kapısından geçip kısa bir Batum gezisi yapıyoruz. Bu akşam Batum’dayız, geceyi aydınlatan ışık gösterilerine bayılacaksınız :)
*Yürüyüş süresi ve mesafe: Çağlayan’da yaklaşık 1 saat ve Batum’da şehir gezisi şeklinde sürecek (4 km)

3.GÜN PAZARTESİ > BATUM BOTANİK PARKI - HOPA - BORÇKA - KLASKUR - KARAGÖL - MAÇAHEL  
Kahvaltı sonrası ilk durağımız Batum Botanik Parkı olacak. Burada yaklaşık bir saatlik bir sürede çeşitli kıtaların taksonları arasında yürüyüş yapacağız. Ardından sınır kapısından ülkeye giriş yapıp doğruca Karagöl’e çıkıyoruz. Muhteşem Karagöl manzarası eşliğinde kısa bir yürüyüş yapacağız. Ardından Maçahel geçidinden geçerek Camili Köyüne varıp tesisimize yerleşiyoruz.
*Yürüyüş süresi ve mesafe: Batum’da botanik parkı ve Borçka Karagöl’de 1-2 saatlik kısa yürüyüşler (2 km)

4.GÜN SALI > MARAL ŞELALESİ - MAÇAHEL - FIRTINA VADİSİ - AYDER
Bugünkü ilk gezi yerimiz Maçahel Vadisinde Maral Köyü ve Maral Şelalesi olacak. Şelaleye ulaşmak için yaklaşık bir saatlik yürüyüş yapacağız. İsteyenler şelale'de yüzebilecek :) Sonrasında Maçahel’e dönüp tarihi ahşap camileri geziyoruz. Maçahel'den ayrılarak Hopa üzerinden Fırtına vadisine uğruyoruz. İsteyenlerle rafting yapıp Ayder yaylasına çıkarak tesisimize yerleşiyoruz.
*Yürüyüş süresi ve mesafe: Maral şelalesinde 1 saat yürüyüş (2 km)

5.GÜN ÇARŞAMBA > POKUT YAYLASI - SAL YAYLASI - ZİLKALE - PALOVİT ŞELALESİ - KONAKLAR – AYDER
Bugün yaylaların en güzelleri ile tanışma günü.. Keyifli bir kahvaltı sonrası Pokut ve Sal Yaylalarında keşif gezisi yapıyoruz. Bulutların denize dönüşmesini ve Kaçkar dağlarının en yüksek zirvelerini izliyoruz. Sal ve Pokut Yaylaları ahşap mimarisi ve yerleşim planı ile hepinizin beğenisini alacaktır.  Pokut Yaylasını çevreleyen orman içerisinde bir yürüyüş yapacağız. Buradan ayrılıp Çat Vadisi'ne doğru yola çıkıyoruz. Zilkale ve Palovit Şelalesi ve Konaklar mahallesi gezilerini yapıp Ayder'e geri dönüyoruz.
*Yürüyüş süresi ve mesafe: Yaklaşık 2 Saat (2 km)

6.GÜN PERŞEMBE > AVUSOR YAYLASI - DİDİ TOBA BUZUL GÖLÜ - AYDER
Bugün yürüyüş günü :) Avusor vadisinde Hacizeni, Tobaya ve Peryatak Yaylalarını gezip Avusor Yaylasına çıkıyoruz. Avusor Yaylasından 2600 metre yükseklikte bulunan ve bir buzul gölü olan Didi Toba (Büyükgöl)'e doğru yürüyüş yapıyoruz. Cesareti olanlar girebilir :) Gün sonunda akşam üzeri Ayder'de horonlu bir eğlence gecesi düzenliyoruz.
*Yürüyüş süresi ve mesafe: Yaklaşık 3 Saat (Avusor Büyükgöl’e çıkarken 2 saat çıkış 1 saat iniş yürüyüş olacak) (13 km)

7.GÜN CUMA > RİZE - SÜRMENE - SÜMELA MANASTIRI - TRABZON - GİRESUN
Kahvaltı sonrası Ayder'den ayrılıyoruz. İlk gezi yerimiz Rize'de Çay fabrikası olacak. Ardından Rize merkezde kısa bir alışveriş molası veriyoruz. Dönüş yolculuğumuzda Sürmene'ye doğru yola çıkıp Memiş Ağa (Kastel) Konağını gezeceğiz. Konak gezimiz sonrası Sümela Manastırı’na yöneliyoruz. Manastır'ın tadilattan dolayı bu yıl da kapalı olma durumu var fakat en azından güzel fotoğraflarını çekeceğimiz bir noktaya gidebileceğiz :) Sonrasında yolculuğumuza devam edip Trabzon'dan dönecek olan katılımcılarımız varsa onları havaalanına bırakıp kalan katılımcılarımızla birlikte Giresun-Ordu havaalanına ulaşarak sizlerle vedalaşıyoruz

Ödenek: 1895 TL (Nakit tur fiyatı) - 1950 TL (Kk tek çekim) 
Single Konaklama Farkı: 450 TL
Çocuk Fiyatı: 1350 TL*
*Çocuk fiyatı 06-12 yaş aralığında ve iki ebeveyn yanında kalmak koşuluyla geçerlidir. 
**02-05 yaş aralığındaki çocuk katılımcılar için araçta koltuk verileceğinden ötürü 500 TL'lik bir koltuk bedeli talep edilmektedir.

Neler Dahil?
-Giresun/Trabzon - Batum - Giresun/Trabzon arası bütün ara transferler,  
-6 Gece Konaklama
-6 Kahvaltı,
-5 Akşam yemeği,
-Müze ve Ören yeri giriş ücretleri,
-Bölgesel mihmandarlık ve  rehberlik hizmeti,
-Seyahat Sigortası,

Kimi zaman tur fiyatını yüksek bulan katılımcılarımız için buradan küçük bir dipnot yazmak istiyoruz. Genelde gazetelerde gördüğünüz Doğu Karadeniz gezileri; kitle turu dediğimiz, 45 kişilik otobüslerle gezilen turlardır. Bizim "Butik Tur"larımız tamamen bu tur mantığı anlayışının dışındadır. Programlarımız sabah 09.00 akşam 18.00 mesai tarzında, tatilinizi koşuşturma içinde ve eziyetle değil, dolu dolu yaşatan planlamalar şeklindedir.

Ayrıca “ekstra ücret” başlığı altında sizlerden kayıt sırasında ya da tur esnasında hiçbir ücret toplanmaz. Tam sayfa ilanlı gazete turlarında “ekstra” toplanan tur ücretine dikkat etmeniz gerekir. Bu ücretlerle birlikte o turların fiyatları bizlerin tur fiyatları ile aynı orana gelmekte hatta üstüne çıkmaktadır. Bundan sonra 45 kişi ya da 14 kişi ile gezmek sizin tercihiniz olacaktır. Bizler, Karadeniz’in özünün ancak “Butik Tur” mantığında; küçük araçlarla maksimum 14-15 kişi ile gezerek keşfedebileceğine inanıyoruz.

Cebinden Ne Çıkacak?
-Şehirler arası ulaşım bedeli,
-Öğlen yemekleri,
-Batum geçiş harcı,
-Batum'da akşam yemeği,
-Elimizde olmayan nedenlerden dolayı oluşacak, program değişikliklerinden kaynaklanan giderler (Yol kapanması, sosyal olay, sel, deprem gibi olayların neden olduğu sonuçlar)
-Rafting organizasyonu (İsteğinize bağlı olarak ekstra yapılır. Herhangi bir zorunluluk söz konusu değildir)

Öğlen Yemeği İçin Lezzet Durakları:
Akçaabat: Meşhur Akçaabat köftecisi
Fındıklı: Çağlayan Abu alabalık
Borçka: Meroli Lezzet durağı
Maçahel: Han Restoran
Çamlıhemşin: Kafe Çinciva, Makrevis Ev, Ladin Dağ evi
Rize: Liman Lokantası, Uzungöl İnan kardeşler, Sürmene Bozo Pide

Konaklama
-Özel bir bölge olan Maçahel'de pansiyon, diğer yerlerde otel konaklamalı gerçekleşir.
4 gece Ayder’de Natura Otel veya Petek Otel
1 Gece Maçahel Tema Konuk Evi veya Maçahel Han
1 Gece Batum İberia veya Legacy Otel..vb

Ulaşım
Gruplarımız 15 kişiyle sınırlı olduğundan dolayı, tüm katılımcıları bulundukları şehirden alıp ortak bir ulaşım olanağı sağlamamız maalesef pek mümkün değildir. Dolayısıyla, gruplarımızla lokal gezi yaptığımız bölgede buluşmak zorundayız.

Özellikle son 2 yıldır Trabzon uçuşlarında anlamsız bir şekilde tavan yapan uçak fiyatları sonrası bu seneden itibaren çok daha uygun bütçeye sahip olduğunu gördüğümüz Ordu-Giresun havaalanı uçuşlarını da değerlendirmeye almaya ve turlarımızı buradan başlatmaya karar verdik :) Bununla birlikte sabah uçuşuyla gelen misafirlerimizi Ordu-Giresun havaalanından alıp her şeye rağmen Trabzon'a gelmek isteyen katılımcılarımızı da öğleden sonra ki aşağıda belirttiğimiz saat dilimlerinde turumuza dahil edebileceğiz.

Dönüşte de yine aynı şekilde turumuzu Ordu-Giresun'da sonlandıracak şekilde plan yaptık. Trabzon'dan dönmek isteyenleri belirli bir saat diliminde yine Trabzon havaalanına bırakacağız merak etmeyin :)

Grupla buluşma saatlerimiz;
Cumartesi sabahı 10.00'da Ordu-Giresun havaalanı ve 14.00'da Trabzon havaalanı şeklindedir.
Dönüş günü ise, Cuma akşam saat 17.00’de Trabzon havaalanı ve sonrasında saat 20.30’da Ordu-Giresun havaalanından sizleri yolcu edeceğiz. Trabzon'dan dönecek olanlar akşam 19.00 ve sonrası tüm uçakları tercih edebilirsiniz.

Normal koşullarda bölgeye tavsiye ettiğimiz ulaşım aracı uçaktır. Otobüs veya kendi aracınızla da ulaşımı sağlayabilirsiniz. Tur katılımcıları havaalanında karşılanıp, havaalanından yolcu edilirler. Otobüsle veya kendi aracıyla gelenler otogarda karşılanır.

Uçak bileti için Linki tıklayarak sitemizden satın alma işlemi yapabilirsiniz.  

Otobüs ile ulaşım için;
Gidiş veya dönüş organizasyonunu otobüs ile yapmak isteyen katılımcılarımız saat 14.30 dolaylarında Trabzon’da olacak şekilde turdan 1 gün önce Perşembe yola çıkış ve dönüş için Cuma akşam dolaylarında çıkışı şeklinde rezervasyonlarını yapmalıdır. (Dönüş rezervasyonunu Trabzon'a ulaştığınız gün rehberle otogarda yapabilirsiniz)

Önemli Not:
Sınır kapısını kimliklerimizle geçiyoruz. Geçiş sırasında üzerinde güncel fotoğrafınızın bulunduğu ve kenarı köşesi yıpranmamış, TC kimlik numarası yazan kimliklerle işlemlerimizi yapabiliyoruz. 18 yaşından küçük katılımcılarımızın yanlarında iki ebeveyni yoksa (sadece anne veya babasıyla seyahat ediyorsa) diğer ebeveynden de mutlaka noter onaylı muvaffakatname gerekmektedir. Aynı şekilde çocuk katılımcıların kimliklerinde mutlaka fotoğrafları olmalıdır. 

Rehber
Rehberlerimiz; sosyal ilişkileri güçlü, gezi yapılacak bölgeleri araştırmacı bir ruhla inceleyen, sizlerin bölgeyle özdeşlik kurmanızı sağlayacak olan ve yöreyi çok iyi bilen bölge insanlarıdır.

Onlarca kez yaşamış oldukları tur deneyimlerinden dolayı yöreye oldukça hâkimdirler. Anlatılacak bilgi çok olduğundan dolayı daha önce turlarımıza katılan ve ikinci kez gelen katılımcılar bazen "bu anlattıklarını önceki turda anlatmadın" diye rehberlerimize sitemde bulunmaktadırlar :)

Ayrıntılı gezi ve anlatım için bizi tercih etmenizde bir nedeni de; gidilen lokal bölgelerde Laz, Hemşinli ve Gürcü gönüllü rehberlerinizin olmasıdır.

Gerekli Malzemeler
*Seyahat Çantası (Gezilerimizde küçük araçlar kullanıldığı için hazırlıklarınızı yaparken küçük boy çanta getirmeniz gerekmektedir. Çekçekli, altında tekerlekleri olan çantalar sıkıştırılamadığından çok sorun olabiliyor. Spor çantası şeklinde bir seyahat çantanız olmasını rica ederiz. Turlar otobüsle değil minibüslerle yapılmakta) :)
*Küçük bir sırt çantası (Günlük yürüyüşlerde yedek eşyanızı ve kumanyanızı koyacağınız yaklaşık 25 lt. sırt çantası)
*Yürüyüş ayakkabısı (Bileğinizi kavrayan, yüksek topuklu olmayan, taban sertliği iyi olan)
*Spor ayakkabı (Yürüyüş haricinde giyeceğiniz ve yedek olarak bulunacak az yer kaplayan hafif ayakkabı) 
*Yağmurluk (Tercihen panço'da olabilir)
*Sweat-shirt (Uzun kollu polar veya sentetik üst giysi)
*T-shirt (Sentetik, teri üzerinde tutmayan)
*Pantolon (Sentetik veya polar, erken kuruyan, geniş kesim, iki adet yeterli)
*Şort (Sıcak günler için-yada şort olabilen pantolon)
*Mayo, Havlu ve Plaj terliği (Buzul göllerine, Derelere, Karadeniz'e veya kaplıca girmek için)
*Flash Bellek (Tur sırasında çekilen video ve fotoğrafların anında katılımcılara verilebilmesi için)
*Fotoğraf Makinesi

Önemli Not:
Tura hazırlanırken yukarda bahsettiğimiz gibi minibüsler kullanıldığını unutmayın. Seyahat çantanızı hazırlarken bunu düşünerek hazırlık yapın. Ayrıca alacağınız hediyelik eşyalar, yöresel giysiler vb gibi şeyler taşıyacağınız yükü artıracağı için minimumda hazırlık yapmanızı öneririz.

İlke ve Şartlar

*Turumuz maksimum 15 kişiyle yapılır. Minimum 7 katılımcı sağlanmadığı takdirde tur iptal edilebilir.
*Batum geçişlerinde 18 yaşından küçük katılımcılarımızın yanlarında iki ebeveyni yoksa (sadece anne veya babasıyla seyahat ediyorsa) diğer ebeveynden de mutlaka noter onaylı muvaffakatname gerekmektedir. Aynı şekilde çocuk katılımcıların kimliklerinde mutlaka fotoğrafları olmalıdır.
*Gezilerimizde küçük araçlar kullanıldığı için hazırlıklarınızı yaparken küçük boy çanta getirmeniz gerekmektedir.
*Turumuza en geç 15 gün öncesine kadar kayıt yaptırıp ücreti yatırmış olmanız gerekmektedir. 
*Rezervasyon iptali 15 gün öncesine kadar iade edilir. 15 günden sonra tur fiyatının %30'u, bir hafta kala tur fiyatının %50'si kesinti yapılır. Tura 4 gün kala ücret iade edilmez.
*Rehberler koşullara göre tur programındaki günleri değiştirebilir.
*Tur lideri hava koşulları, sosyal olaylar ve her türlü olumsuzluk karşısında, tur programında değişiklik yapma hakkına sahiptir.
*Turlarımıza kayıt olan katılımcılarımız “Tur Sözleşmesi”ni okumuş, kabul etmiş ve imzalamış sayılır.


Ödeme Seçenekleri

Nakit Ödeme - Banka Transferi -

Günler : 7 | Gece : 6


Dahil Olanlar


 • Seyahat Sigortası
 • Profesyonel rehberlik hizmeti
 • Akşam Yemeği
 • Kahvaltı
 • Müze ve Ören yeri giriş ücretleri
 • Ara Transferler
 • Müze girişleri
 • Milli park giriş ücreti

Hariç Olanlar


 •     Elimizde olmayan nedenlerden dolayı oluşacak, program değişikliklerinden kaynaklanan giderler (Yol kapanması, sosyal olay, sel, deprem gibi olayların neden olduğu sonuçlar)    
 •     Rafting organizasyonu (İsteğinize bağlı olarak ekstra yapılır. Herhangi bir zorunluluk söz konusu değildir)    
 •     Batum geçiş harcı (16 TL)    
 •     Şehirler arası ulaşım bedeli    
 •     Öğlen yemeği    
 •     Belirtilen hizmetler dışındaki ekstra giderler    
Yorumlar
3 Yazgül Büyük   28/01/2017 1 / 10
Güzel bir gezi planı olarak görünüyor. Elinize sağlık.
2 Yazgül Büyük   28/01/2017 1 / 10
Güzel bir gezi planı olarak görünüyor. Elinize sağlık.
Yorum Yaz x

Lütfen Dikkat Edin : Eklenen yorum silinemez veya güncellenemez2 Yorumlar


1 /10
Yorumları Oku İstek listesine ekle

Yardıma mı ihtiyacınız var?

0212 251 98 64İlgili Turlar