Ayvalık Rehberi 09/01/2017


Ege bölgesinin en gözde kıyılarından biri olan Ayvalık; uçsuz bucaksız kumsalları, tertemiz havası, eşsiz güzellikte tarihi taş evleri, mavi ve yeşilin bütünleştiği adaları, lezzetine doyamayacağınız tostu, zeytini ve daha sayamadığımız nice güzellikleri birleştiren bir coğrafyadır. Ayvalık, doğal güzelliklerinin yanı sıra, aktivite imkanlarının da bol olduğu bir tatil noktasıdır.

Ayvalık’ta Gezilecek Yerler

Tarihi Taş Evler: Ege bölgesi, tarihi zenginlikler konusunda adeta bir miras özelliği taşıyor. Ayvalık ise, bu bölgedeki tarihi dokuyu orjinale en yakın şekilde görebileceğiniz nadir yerlerden biri. Buram buram tarih kokan evleri, geçmişe götüren daracık sokakları ölümsüzleştirmek adına fotoğraf makinenizi mutlaka yanınızda bulundurmalısınız.

Cunda Adası: Ayvalık ile bütünleşmiş, belki de Ege bölgesinde yer alan en nadide adalardan biridir. Bir diğer ismi ise Ali Bey adasıdır. Cunda adasını diğer adalardan ayıran en büyük özellik, 23 ada içerisinde tek yerleşimin olduğu ada olmasıdır. Kuşkusuz rakı, balık ve deniz üçleminin en çok yakıştığı yerdir.

Şeytan Sofrası: Bölgede en çok merak uyandıran, yerli ve yabancı turistlerin sıklıkla ziyaret ettiği bir noktadır. Rüzgarın getirdiği çam kokusuyla birlikte gün batımını izlemek, hayatınız boyunca yaşadığınız en güzel anlardan biri olabilir.

Sarımsaklı Sahili: Sarımsaklı her ne kadar Ayvalık’a bağlı olsa da, çoğu zaman Ayvalık isminden önde gelir. Bunun başlıca nedenlerinden biri kuşkusuz sahili ve plajlarıdır. Eşsiz kumsalı ve deniziyle ziyaretçilerini adeta mest etmektedir.

Taksiyarhis Kilisesi: Yapımı 1844 yılında gerçekleşen kilise, bölgedeki en dikkat tarihi dokulardan biri olma özelliği taşıyor. Gerek freskleri, gerekse yapısı itibariyle mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir nokta.

Ayvalık’ta Neler Yapılır

Dalış: Ayvalık, Türkiye’deki en gözde dalış noktalarından biridir. Yaklaşık olarak 62 farklı dalış noktası bulunmaktadır. Denizin berraklığı ve mercan reefleri, Ayvalık’ı gözde dalış merkezlerinden biri haline getirmiştir.

Günü Birlik Midilli Gezisi: Bölgede bulunan acentalar ile günü birlik Yunanistan’a bağlı olan Midilli’yi ziyaret edebilirsiniz. Farklı bir kültürü yaşamak, benzersiz bir deneyim yaşamak adına seyahat planınıza Midilli gezisini de eklemenizi öneririz.

Tostçular Çarşısı: Ayvalık tostundan uzun uzadıya bahsetmeye gerek olmadığını düşünüyoruz. Ayvalık ziyaretinizde mutlaka tostçular çarşısını ziyaret etmelisiniz.

Doğa Yürüyüşleri: Eşsiz güzellikteki doğanın içinde, harika ağaç ve çiçek kokularıyla birlikte yürüyüş yapmak, bölgedeki çok haz alacağınız aktivitelerden biridir.