Covid-19 Öncesi - Şimdi - Sonrası 23/05/2020


Oldukça zor zamanlardan geçiyoruz; hep birlikte, ama ayrı ayrı…  
İnsanlık tarihi bundan önce de çeşitli zorluklarla karşı karşıya kaldı. Bazılarımız sevdiklerini, yakınlarını kaybetti; acılarınızı paylaşıyor ve kayıplarınızın anısı önünde saygıyla eğiliyoruz. Evrende minik bir zerre olan mavi gezegenimiz daha önce olduğu gibi bu sıkıntılı ve zorlu süreci de atlatmayı başaracak, buna inanıyoruz.

NEDEN SESİZ KALDIK?
Sektörümüz son yılların en büyük karmaşasını yaşıyor. Her şey bir yana bu dönemde en önemli sorunumuz “Belirsizlik” oldu. Gerek dünyada gerekse ülkemizdeki üst düzey yetkililer bir açıklama yapamazken, bizim gibi orta ölçekli bir kuruluşun bir yol haritası oluşturmasına olanak yoktu. Bizler de herkes gibi gelişmeleri anlamaya çalışıp çözümledikten sonra hareket etmenin daha doğru olacağını düşündük.

SÜRECİ NASIL KARŞILADIK?
Geçtiğimiz aylarda sosyal medya hesaplarımızdan, destekçisi olduğumuz Doğa Derneğinin bir çalışmasını paylaşmıştık. Süreci aynı şekilde bir BÜYÜME ALANI olarak yorumluyoruz. Dayanışmanın arttığı, empatinin güçlendiği, anda kalan ve geleceği hedefleyen, her yaşama ve canlıya minnettarlık gösteren bir büyüme alanı…

BUNDAN SONRA NE OLACAK?
Aslında uzun yıllardır turizm adına savunduğumuz ve uyguladığımız, belki de gerçekten olması gereken bir sürece doğru gidiyoruz.

Savunduklarımız neydi diye soracak olursanız;

Bunlardan biri, hatta en önemlisi butik olarak nitelendirilen, az sayıda katılımcılarla küçük grup gezileri yapmak.
Bir diğeri ise gittiğimiz yerlerde telaş ve koşturma içinde olmadan gezmek. Bu sayede yörenin insanını, florasını ve faunasını daha iyi tanıtma şansı yakalayabiliyoruz. Bu bizim için oldukça önemli. Böylece yapılan gezilerde gidilen yerlerle ve orada yaşayan tüm canlılarla bağ kurabilecek kadar yeterli zamana sahip olabilir, yolculuğumuzu çeşitli sürprizlerle taçlandırabiliriz.

Görüyoruz ki savunduğumuz ve uyguladığımız bu değerler artık herkes tarafından konuşulmaya başlandı. Gezi kültürünün bu yönde yaygınlaşacağını tüm içtenliğimizle umuyoruz. Biz zaten yıllardır böylesi turlar yapıyoruz ve bu değişime dünden hazırız. :)

COVİD-19 SONRASI TAMZARA’NIN PLANLAMASI NASIL OLACAK?

- Her zaman doğada olmayı savunduk. Bunu artık daha gür seslendireceğiz ve doğa ile fiziksel mesafeyi tamamen sıfırlayacağız :)
- Mevcut ve planlanan yeni gezilerimizin hepsini maksimum 8 kişi ile sınırlandırıyoruz.
- Doğu Karadeniz’de ister 1 kişi olun ister 8 kişi, size özel “tailor made” (Sizin istediğiniz rotaya göre şekillenen) gezilerimiz olacak.
- Bu süreçte isteyenler kendi aracıyla bizi takip ederek gezilerimize katılabilecek ve buluşma noktalarına kendi aracıyla gelenlere özel park yeri sağlayacağız.
- Konaklama yerlerimizin tamamı şehir merkezlerinden uzakta ve tamamen doğanın kucağında olacak.
- Konaklamalı gezilerimizde tek kişilik konaklama fiyat farkı almayacağız :)
- Gezilerde mümkün olduğunca az sayıda tesiste konaklama gerçekleştireceğiz.
- Kamp turlarının sayısını artırıp kamplarda tek kişilik konaklama olanağı sağlayacağız.
- Öğle yemekleri tesisler yerine önceden hazırlanmış paketler ile doğada piknik şeklinde olacak.
- Doğu Karadeniz’de Self Guide (Kendi Rehberliğinizde) turlar yapacağız.
- Tur araçlarımızda tüm katılımcılar için yeterli sayıda paketli maske, eldiven ve dezenfektan bulundurulacağını söylemeye bile gerek yok :)

Tabii ki tüm bu planlama ve etkinlikler yeni sağlık önlemleri dâhilinde ve pandemi önleyici kurallara uyan; özenli, dikkatli ve şu ana kadar sizlere duyduğumuz sorumluluğu ön planda tutarak gerçekleşecektir. 

TEŞEKKÜRLER…
Uzun bir zaman evde kalarak ve seyahatinizi erteleyerek yarınki yeni yolculuklara olanak sağladınız. Çok sabırlı, güçlü ve iyisiniz. Hayallerinizden vazgeçmediniz. Bunun yerine planınızı erteleyerek geçimlerini turizmden sağlayan kişileri desteklediniz. Sadece acente olarak bizi değil, sizin ve dostlarınızın hayatını zenginleştiren, farklı deneyimleri yaşatan ve size kendi başınıza bulamayacağınız yerleri gösteren rehberler, mihmandarlar, yerel kılavuzlar ve kaptanlarımız adına teşekkür ediyoruz.

Size sadece yaz döneminde hizmet veren dağ pansiyonlarımız (-ki sırtlarda malzeme taşıyarak inşa edildiler), otelcilerimiz, kamplardaki aşçılarımız, atçılarımız, yaylalardaki yemek sağlayıcılarımız, yerel lezzet ustalarımız, bütün paydaşlar için sabırla, sürece katkı sağladınız. Siz de bir kahramansınız. Teşekkür ediyoruz.

Şimdi ve bundan sonraki dönemde yaygınlaştıracağımız en önemli şey: Dayanışma.  Biz bu konuda elimizden gelen özveriyi yapmaya çalışacağız, siz de dayanışmaya katkı sağlayabilirsiniz;

Yapacağımız etkinliklerdeki eksiklerimizi anlamak ve sizler için daha iyi hazırlanmak adına kardeş acentemizle birlikte bir anket hazırladık. 
Antet sonucunu BURADAKİ LİNKTEN öğrenebilirsiniz.  

En kısa zamanda doğada görüşmek üzere..
 

Diğer Blog Yazılarımızdan