SVANETİ KAFKAS DAĞLARI COĞRAFYASI GEZİSİ

SVANETİ KAFKAS DAĞLARI COĞRAFYASI GEZİSİ

SVANETİ KAFKAS DAĞLARI COĞRAFYASI GEZİSİ 

Kafkas Dağları olanca heybeti ile eteklerine gelen herkesi büyülemekte. Son yıllarda hız kazanan gezilerimizde sıkça sorulan sorular olmakta. Aşağıda bu soruları bir elden toparlamaya çalıştık. Umarım yararlı olur. 
Önce Svaneti turumuzu tanıtalım. 
Turu http://www.tamzaratur.com/tours/turkey/trabzon-turkiye/svaneti-kafkas-daglari-doga-turu linkinden incelemeniz mümkün...

 

SORULAR - CEVAPLAR

*Hangi para birimi alınacak?
Para Birimi Lari'dir. Lari İstanbul’da bulmanız çok zor. İhtiyaç duyabileceğiniz para miktarını Batum’a gelince exchange edip Lari alabileceğiz. Bunun yanında Dolar Gürcistan’da geçerli para birimi. Dolar bulundurabilirsiniz. Alışverişte her yerde doları kullanamasanız da rahatlıkla birçok yerde bozdurur ve kullanabilirsiniz. 1 TL 0.52-0.53 Lari ( 2018 için) dolaylarındadır.

*Valiz mi alalım kamp tipi sırt çantası mı ?yoksa valiz artı sırt çantası mı?  
-Bagaj çantası 60 Litrelik büyüklükte valiz veya büyük sırt çantası olması yeterli. Bagaj çantalarını abartmamak lazım :)

*Kaç para alsak yetiyor? 
- Yanınızda ekstra olarak 100 dolar bulundurmanız yeterli olacaktır.

*İnternet nerelerde var?
Gürcistan'da en yaygın mobil ağ markası Geocelldir. Ülkemizdeki gibi yüksek vergi olmadığından görüşmeler ekonomik.  Yoğun paylaşım yapanlar veya sık telefon görüşmesi yapmak zorunda olanlar kendilerine kısa süreli GSM mobil hat alabilirler. Bunu Mestia kasabasında edinmek mümkün. Bunun haricinde Batum’da ve Tiflis’te sokaklarda, Mestia’da otelde, Mestia’da restoranlarda ücretsiz Wifi bulunmakta.

*Konaklamalar Nerede Nasıl olacak?
Mestia’da ve Batum’da Kutaisi’de ve Tiflis’te konaklama olacak. Her konaklama yeri mütevazi standartlara sahip.
Mestia Pansiyon’da her odada banyo tuvalet var.

*Küçük sırt çantası dışında kalan malzemelerimizin olduğu bagajlar araçta duracak ve her geldiğimiz yere bunları getirecek değil mi?   
-Eşyalarımız Konaklama yerinde duracak. Sadece ana yolculukta bagajlar araç ile taşınacak. Bunun dışında hep küçük sırt çantası taşıyacağız.

*Yöresel eğlence olacak mı, olacak ise hangi akşam?
Olacak. Aslında organize eğlenceler Batum’da daha çok.  3. Gece Mestia’da çok sesli Gürcü müziğiyle bir eğlenceye gidebiliriz. Tabiki ücretli.

*Araç yolculuğu takribi kaç saat sürüyor? (sınırda çok vakit kaybı oluyor mu)
-Trabzon-Sarp arası 2 saat yolculuk sürmekte. Sınırda yoğunluk var evet. Biz belgelerinizi hazırlayıp süreci hızlandırmaya çalışacağız. Batum-Mestia 5 saat sürmekte. Mestia – Kutaisi yine 5 saat sürer. Kutaisi – Tiflis geziler ile 5 Saat sürer.

*Sadece kimlik yeterli mi pasaportu olan var ise alsınlar mı yanlarına
-Kimliklerin mutlaka sağlam ve yeni dönem fotoğraflı ve TC kimlik no su olan kimlikler olmalı. Aksi durumda sorun yaşanabilir. Geçerli pasaport var ise yanınızda bulunmasında fayda var. Giriş çıkış garanti altına alınmış olur.

*Hava Durumu nasıl ?
-Hava durumunu Karadeniz’e benziyor. Yani yağmura hazırlıklı olmak lazım. Tiflis sıcak olacaktır. Karasal iklim var. Akşamları serin olabiliyor.

*Önceden Trabzon’a gelecek olanlar ile nerede buluşulacak?
Trabzon Havalimanında buluşulacak.

*Özellikle yanımızda ne olmalı?
Her durumda denize girerim derseniz Mayo
Islanmayı sevmem derseniz Panço ve Tozluk
Mideme düşkünüm derseniz atıştıracak abur cubur yanınızda bulunsun.

*İlk Yardım?
Gürcistan geçişlerinde sorunlu bir şey ilaç geçirmek. Dolayısıyla sürekli kullandığınız ve yanınızda olması gereken bir ilaç var ise lütfen önceden bilgimiz olsun. Bu bağlamda ilk yardım çantası bölgeden tedarik ettiğimiz malzemeler ile oluşturulmakta.